Korzár logo Korzár Košice

Záškolákov na košických SOU podmienečne vylúčili zo školy

Záškoláctvo sa začína stávať vážnym problémom na školách v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK). Ich riaditeľom došla trpezlivosť a

niekoľko desiatok najväčších ulievákov "obdarovali" na polroka doporučeným listom, kde im oznámili, že majú podmienečné vylúčenie zo školy.

KOŠICE. Šéf odboru školstva na KSK Štefan Kandráč vie o probléme žiakov, ktorí "zabúdajú" chodiť do školy. Ako nám povedal, najväčšie problémy s dochádzkou sa vyskytujú na ich učilištiach. V poslednom čase sa však podobné prípady objavujú aj na niektorých priemyslovkách, na gymnáziách síce takisto vedia o žiakov s dvojciferným počtom neospravedlnených hodín, avšak ich počet v porovnaní s inými druhmi stredných škôl nie je až taký vysoký. Zrejme najvyšší počet študentov, ktorí majú problém ráno vstať do školy, majú v košickom SOU dopravnom. Riaditeľ školy Jozef Eperješi to vyriešil veľmi jednoducho, 68 svojim žiakom podpísal podmienečné vylúčenie zo školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Eperješi: Žiakom dávame šancu na zlepšenie

"Tento krok je potrebné chápať ako prevenciu. Našou snahou je, aby sa dotyční žiaci spamätali a začali chodiť do školy. Všetky prípady riešime aj dohovorom s rodičmi a musím povedať, že väčšinou dochádza k náprave. Pristúpili sme k nemu až po tom, čo nepomohlo napomenutie od ich triednych učiteľov na štvrťroka. Z tých 68 žiakov je mnoho prípadov takých, že k nám prestúpili z iných škôl. Sme zodpovední za žiakov, ale keď nie sú v škole, nemáme nad nimi žiaden dohľad, navyše teoereticky môžu v tom čase páchať aj trestnú činnosť. My týmto opatrením dávame žiakom šancu, aby sa polepšili," tvrdí J. Eperješi.

Vylúčenia rozpočet školy neovplyvnia

Ako sme zistili z vyhlášky ministerstva školstva, normatív na jedného žiaka SOU dopravného vychádza na približne 35 000 Sk. Ak by vylúčili všetkých týchto študentov zo školy, ich rozpočet by prišiel o takmer 2,4 milióna Sk, čo by dosť výrazne zatriaslo ich financovaním. To si síce uvedomuje aj riaditeľ, avšak ako tvrdí, finančnú kondíciu školy to neohrozí, keďže väčšine študentov sa v druhom polroku niekedy aj vďaka tvrdšiemu "dohovoru" ich rodičov zlepší dochádzka. Ďalším dôvodom je aj to, že rodičia vedia, že ak by ich syn alebo dcéra chodili poza školu, prídu o rodinné prídavky a zároveň sa o nich začne zaujímať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. "Spomínam si, že predtým sme mali jedného ´rekordéra´, ktorý do školy neprišiel ani raz, ale to už bol ozaj výnimočný prípad.

SkryťVypnúť reklamu

Ak teraz žiaci dostali podmienečné vylúčenie, absolútne to neznamená, že v júni budú musieť zo školy odísť. K takému krajnému riešeniu dôjde ročne maximálne u 5 žiakov. Tým zvyšným, ktorým sa u nás nepáči, resp. ich nebaví študijný odbor, dávame šancu ísť na iné školy, čo aj využívajú. A keďže počet odchodov a príchodov k nám je približne vyrovnaný, počet žiakov sa nemení. Dokonca v priebehu roka k nám za posledné roky prichádza až 70 žiakov, ktorí nezvládajú gymnaziálne učivo," hovorí J. Eperješi.

Na SOU stavebnom neveria v "prevýchovu"

Podobný postup ako na SOU dopravnom využívajú aj na blízkom SOU stavebnom na Ostrovského ulici. Prípadov záškoláctva síce majú mnoho aj tam, ale ich počet nie je až taký vysoký. "My sme mali 15 prípadov študentov, ktorým sme navrhli podmienečné vylúčenie. U nás je postupnosť krokov, ktorá tomuto predchádza, ale dá sa povedať, že to už je taká tretia výstraha. Na konci školského roka ich nevylučujeme, lebo to ani nemá význam. Väčšina týchto študentov buď väčšinou úplne zanechá štúdium, alebo prejde na iné školy," uviedla pre náš denník zástupkyňa riaditeľky Jana Sabová s tým, že na základe ich skúseností, ak je niekto záškolák, väčšinou ním aj ďalej zostane.

SkryťVypnúť reklamu

Kandráč ponecháva riešenie problému na riaditeľov

"Na každú akciu nasleduje reakcia. Zjednať nápravu je povinnosťou riaditeľa školy a ten musí vyhodnotiť, aké prostriedky na to využije. Je to jeho kompetencia a ja sa stotožňujem s takým riešením, ktoré prinesie zlepšenú dochádzku. Pre nás je toto opatrenie účinné vtedy, keď si žiaci vstúpia do svedomia a zároveň sa nezníži ich počet na školách," dodal šéf odboru školstva na KSK Š. Kandráč.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 234
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 754
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 567
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 824
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 739
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 384
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 680
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu