Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky

Kasting do šou Elán je Elán

V Košiciach začali hľadať hviezdy do nového muzikálu a televízneho projektu Elán je ElánKasting do šou pritiahol všetky generácie aj váhové

V Košiciach začali hľadať hviezdy do nového muzikálu a televízneho projektu Elán je Elán

Kasting do šou pritiahol všetky generácie aj váhové kategórie

Na jar bude ťažiskovým projektom vo vysielaní televízie Markíza nová šou Elán je Elán. Kastingy do tejto hudobno-zábavnej relácie, v ktorej sa budú hľadať herci do muzikálu o najznámejšej slovenskej kapele, začali v stredu ráno v Košiciach. Ďalšie sa uskutočnia v Banskej Bystrici, Bratislave a Prahe.

Košický kasting odštartovalo v stredu prvé kolo. Naň prišlo do Veritasu na Dominikánskom námestí niečo vyše dvesto spevákov a speváčok. Predstavili sa porote, do ktorej sa okrem členov štábu posadil aj autor nápadu na tento projekt - Vilo Rozboril. Porota hodnostila nielen spev, ale aj tanečné schopnosti súťažiacich. Predsa len - víťaz šou bude hrať v muzikáli a teda nestačí, aby bol len dobrým spevákom. Zo prvého kola postúpilo ďalej približne 30 ľudí, ktorí sa včera predstavili porote v zložení J. Ráž a V. Patejdl. Súťažiaci dostali po prvom kole aj texty pesničiek od Elánu, aby si osviežili pamäť. Predsa len - aj zarytý fanúšik tejto kapely nemusí naspamäť ovládať všetky texty...

Skryť Vypnúť reklamu

Zámerom televízie Markízia je, aby šou oslovila čo najväčší počet divákov. "Tešíme sa, lebo sa ukázalo, že kasting pritiahol všetky generácie. Dúfali sme, že to takto dopadne. Na základe predchošlých kastingov vieme, že Slováci sú národ spevavý a že sa nebojí prezentovať v takýchto programoch," nazdáva sa PR manažérka TV Markíza Narcis Liptáková.

Na kasting si našli cestu rôzne vekové aj váhové kategórie. Bolo to pestré v stredu aj včera. Vo Veritase už ráno zišli prví súťažiaci. Venovala sa im choreografka, ktorá dostala hodinu na to, aby prvých desiatich naučila pár krokov a otočiek. Po hodine sa všetci krátko predstavili porote, neskôr v skupinkách po troch prichádzali tancovať na skladbu Csaba neblázni. Porotcovia boli mierni, žiadne ostré slová nepadli. Občas niekoho zo súťažiacich pochválili, tomu, kto sa im nepáčil, poradili, v čom by sa mal zlepšiť. Až po tanci prišiel na rad spev. "Súťažiaci sa nedozvedia hneď, kto postúpil. Až po všetkých štyroch kastingoch sa porota dohodne na 16-tich ľuďoch, ktorých posunie ďalej."

Skryť Vypnúť reklamu

Spomínaných 16 spevákov a speváčok postúpi priamo do finálových večerov. Bude ich deväť a začnú sa vysielať 24. februára. Víťazov spoznáme 20. apríla. "Zatiaľ sme sa presne nerozhodli, akým spôsobom bude prebiehať postupovanie respektíve vypadávanie súťažiacich. Celkom iste do toho bude mať čo povedať porota, ale od prvých finálových večerov aj diváci prostredníctvom esemesiek." Zatiaľ nie je jasné, o aké postavy v pripravovanom muzikáli pôjde. "Výhercom šou sa stane jeden muž a jedna žena. To, aké postavy budú hrať, je otvorené a bude to závisieť aj od toho, na čo sa budú typovo hodiť. Je predčasné o tom hovoriť, lebo paleta ľudí, ktorá na kastingy prišla, je veľmi pestrá," dodala N. Liptáková.

Organizátori nám prezradili, že v dotazníkoch našli medzi povolaniami uvedené aj hasič, mäsiar, murár či masér. Objavil sa i muž s fujarou - veď v skladbe Od Tatier k Dunaju zaznela aj fujara... Jedna z mála známejších tvárí, ktorá sa na košickom kastingu objavila, bol spevák Miro Procházka, známejší pod menom Bogieman. "Videl som reklamu na konkurz a povedal som si, že to skúsim. Fakt, že už mám veľa skúseností s muzikou, neberiem ako výhodu, lebo je ťažko povedať, akú budú v tejto šou podmienky na postup ďalej," myslí si.

Skryť Vypnúť reklamu

Každý kasting na muzikál považuje za výzvu. "Inak by som musel ísť na kasting do Prahy, takto to mám po ruke. Počas prvého dňa som zaspieval skladbu Slobodná. Vzhľadom na to, že som akýsi chorľavý, som rád, že sa mi to vôbec podarilo zaspievať. Neviem, či Elán je Elán beriem ako televíznu šou alebo konkurz na muzikál. Povedal som si, že možností spropagovať sa v televízii nie je veľa, takže by bola škoda zahodiť túto šancu. Ak to aj nevyjde, nevadí, poškodiť mi to nemôže," dodal M. Procházka.

Na verdikt či postúpi alebo nie, bude spolu s ostatnými súťažiacimi čakať. Rozhodnutie padne až po poslednom kastingu, ktorý sa uskutoční 6. februára v Prahe. Až potom bude jasné, ktorí šestnásti speváci a speváčky sa dostanú do finále.

Hoci Jožo Ráž netajil sklamanie, Vašo Patejdl sa netváril skepticky

Hľadajú komplexnú osobnosť

Na košický kasting prišli z trojice Elánistov len Jožo Ráž a Vašo Patejdl. Prileteli včera ráno a keď si sadli do poroty, pozreli si prvých 10 odvážlivcov. Tí mali najprv za úlohu predviesť tanec. Keď porota vyšla na krátku prestávku, J. Ráž netajil sklamanie. "Dúfajme, že spev bude lepší, lebo toto čo predviedli, nebol tanec. S tými tanečníkmi, čo sa tu ukázali, sa nedá nič robiť, ani s jedným. Samozrejme, boli to ešte len prví desiati, takže uvidíme. Rozhodovať bude spev. Ak by sa našiel ktosi, kto bude výborne spievať, tak bude musieť poriadne začať trénovať, aby sa naučil aj tancovať. Dúfame, že tu takých nájdeme," prezradil.

V. Patejdl sa netváril tak skepticky. "Nič nebudeme dopredu hodnotiť. Vieme veľmi dobre, do čoho sme sa pustili. Na všetkých kastingoch je to tak, že príde veľmi veľa ľudí a nájde sa medzi nimi pár takých, ktorí sú dobrí, pár priemerných a veľa zlých... Treba si uvedomiť, že to nie je kasting na spevácku šou, kde stačí postaviť sa na pódium a dobre zaspievať. Keďže ide o muzikál, hľadáme komplexnú osobnosť, dosť veľký dôraz sa kladie na tanec."

Na košickom kastingu sa síce ukázalo pár ľudí, ktorých tváre sa mihli aj na iných kastingoch - napríklad na SuperStar. "Dúfame, že na kastingy prídu aj takí, ktorí sú študovaní herci a speváci a takí, ktorí už niekde hrali," verí V. Patejdl. "Ale ako sa hovorí - každý vojak nosí v torbe generálsku palicu a všetko je len otázka príležitostí. Môže sa pokojne stať, že tu kdesi je výnimočný talent, ale nie je pri zdroji. Veď aj v USA to tak funguje, že ak chce niekto preraziť v šoubiznise, musí žiť v New Yorku alebo v Los Angeles. Tam sú nahrávacie štúdiá, tam žijú producenti. No a u nás je to tak, že ak chce niekto hrať v muzikáloch, musí žiť buď v Bratislave, alebo ešte lepšie v Prahe. Ale ja verím, že aj inde sa nám podarí nájsť dobré talenty."

Práve preto členovia kapely Elán povedali "áno" na tento projekt. "O muzikáli, ktorý by bol vytvorený z našich pesničiek, sme rozmýšľali už dávno. Keď sme dostali ponuku z Markízy na túto šou, videlo sa nám veľmi vhodné súhlasiť. Veď televízia nám ušetrí kopu práce. Táto šou vytvorí podmienky na hľadanie talentov a nehovoriac o tom, že sa bude u muzikáli viac hovoriť. Takže sa nám táto šou postará o veľmi dobrú propagáciu muzikálu. Spojili sme príjemné s užitočným," dodal V. Patejdl.

Moderátorovi Vilovi Rozborilovi sa na košickom kastingu potvrdilo, že Elán poznajú všetky generácie

Neraz sa musel skrývať za papier

Vilovi Rozborilovi sa rozhodne nedá uprieť, že je skúsený moderátor a občas máva aj dobré nápady veď napríklad Vilomeniny vzišli z jeho hlavy, držia sa na obrazovkách už pomerne dlho a stále majú dobrú sledovanosť. V. Rozboril je i autorom nápadu na šou Elán je Elán a sám ju bude aj moderovať.

Na košickom kastingu si pochvaľoval, že je to presne také, ako čakal. "Ako to už na kastingoch na spevácke súťaže býva, prišli takí, ktorí naozaj vedia veľmi dobre spievať, ale aj takí, ktorí neodhadli to, že spievať absolútne nevedia. Takže sme sa celkom dobre pobavili a neraz sme si museli skrývať tváre za papiere, aby nebolo vidno, ako sa smejeme," prezradil V. Rozboril. Okrem toho, že sa dobre bavil, tešil sa z výborných speváckych výkonov niekoľkých súťažiacich, ale aj z toho, ako výborne skladby od Elánu znejú. "Bál som sa, že ma to, ak budú mladí ľudia spievať Elán inak, ako som zvyknutý, bude iritovať. Ale opak je pravdou. Dnešná mladá generácia prirodzene spieva inak, vnáša do skladieb od Elánu svoj vlastný moderný feeling. Tak to má byť. Myslel som si, že pokiaľ nebude Elán znieť ako starý dobrý Elán, že to nebude dobré. Lenže nie je to tak. A to beriem ako pozitívnu skúsenosť."

Od televízie Markíza dostal pred časom ponuku na to, aby prišiel s nápadom na šou, ktorá by po tretej sérii SuperStar mohla prísť na na obrazovky a byť takzvaným ´ťahákom´. "Hovorilo sa aj o alternatíve, že by sa siahlo po licencovaných programoch, napríklad sme uvažovali o druhej sérii Nevesty pre milionára. Ten nápad sa mi však nezdal ako najlepší. Keď som sledoval SuperStar, zrazu som si uvedomil, že je síce fajn, že títo mladí ľudia vedia pekne spievať, ale že tie pesničky, ktoré spievajú, mi nič nehovoria a sú mimo mojej generácie. Napadlo mi, že by sa malo siahnuť po hitoch, ktoré pozná každý Slovák a ktoré oslovia všetky generácie."

Pôvodným zámerom V. Rozborila bolo vytvoriť spevácku šou, v ktorej by sa spievali skladby od Elánu, v ktorej by v porote sedeli členovia tento legendy slovenskej popmusic a z ktorej by nakoniec vzišiel víťaz. "Takto som to aj členom Elánu predložil ako hudobno-zábavnú súťaž, ktorá by bez akéhokoľvek pátosu bola oslavou ich tvorby. Elánisti si vzali dva dni na rozmyslenie a potom prišli sa mnou s nápadom, či by sme to nerozšírili o to, že by víťazi šou hrali v ich muzikáli."

V čase, keď kapela dostala ponuku na túto šou, mala už totiž rozbehnutý projekt muzikálu, ktorý bude pozostávať z ich skladieb. "Všade vo svete to tak funguje. Stačí spomenúť nesmierny úspech muzikálu Mamma Mia, ktorý tvoria piesne skupiny Abba. Mne a rovnako aj televízii sa nápad pozdával, takže sme sa rozhodli celú šou poňať ako veľkolepý kasting na dve hlavné úlohy v pripravovanom muzikáli."

Z toho, ako to nakoniec celé vypálilo, sa V. Rozboril veľmi teší. "Nechcem nejako podceňovať iné spevácke súťaže, no ak v nich víťazovi dáte len peniaze, tak tie sa mu rozkotúľajú. Ak vyhrá nahratie cédečka, to ešte neznamená, že sa jeho album bude predávať... Lenže tí dvaja, ktorí zvíťazia v tejto šou, majú zaručené účinkovanie v úspešnom muzikáli. Lebo neverím, že muzikál postavený na skladbách od Elánu bude na Slovensku a v Čechách iný ako úspešný. Víťazi tak dostanú možnosť zdokonaľovať sa, veľa sa naučiť. Nechcem predbiehať, ale súčasťou výhry bude i to, že sa v zahraničí budú vzdelávať práve v muzikálovom speve a herectve."

Keďže táto šou hľadá vhodného adepta na muzikálového speváka, súťažiaci musia vedieť spievať, trochu aj hrať a nesmú byť tanečné nemehlá... "Aj preto máme so sebou choreografku, ktorá sa bude mať na starosti práve túto stránku veci. Sme veľmi zvedaví, ako dopadnú kastingy. Už teraz však môžem povedať, že z toho košického vyberieme ďalej pár ľudí, pretože sem prišlo niekoľko súťažiacich, ktorých stojí za to posunúť ďalej..."

Stranu pripravila: Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 2. Zázračná škola so zelenou strechou
 3. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Crème de la crème po slovensky
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 644
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 718
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 9 786
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 523
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 252
 6. Po Slovensku na motorke 6 193
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 5 765
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 277
 9. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 5 218
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 3 696
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marek Hamšík v zápase Slovensko - Švédsko na ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Slováci prehrali so Švédmi gólom z penalty.


Pavol Spál 2 h
Poslanec Robert Fico počas odvolávania Mikulca.

Matovič opäť raz premrhal príležitosť mlčať.


10 h
Štefan Tarkovič a Michal Ďuriš zápase Slovensko - Švédsko na EURO 2020 (2021).

Tréner Slovenska reaguje po zápase so Švédskom.


Juraj Berzedi 35m

Predsedníčka súdu si s rebelujúcim zamestnancom nevedela dať rady.


4 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop