Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

NA čo minie Prešovský VÚC 4 miliardy?

MICHAL FRANK, michal.frankkorzar.sk KAMEŇOM ÚRAZU SÚ EUROFONDY, RACIONALIZÁCIA V KULTÚRE NEBUDE Rozpočet Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na

MICHAL FRANK, michal.frankkorzar.sk

KAMEŇOM ÚRAZU SÚ EUROFONDY, RACIONALIZÁCIA V KULTÚRE NEBUDE

Rozpočet Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na rok 2008 je 3,93 miliardy korún. Na ministerstve obrany za rovnaké peniaze chceli odpratávať sneh, poupratovať si kancelárie a pokosiť trávnik. Krajská samospráva to dokáže tiež, okrem toho sa jej predsa len musí ešte niečo zvýšiť na chod úradu, školské, kultúrne, zdravotnícke či sociálne zariadenia, prípadne aj nejaké investičné akcie. Aké investície teda čakajú PSK v roku 2008? Na čo vyšší územný celok minie 4 miliardy? A aký vplyv na to budú mať politické trenice medzi županom a poslancami?

Skryť Vypnúť reklamu

PREŠOV. Napriek politickým nezhodám medzi predsedom PSK Petrom Chudíkom zo Smeru a väčšinovým poslaneckým klubom (41 zo 62 poslancov) KDH, SDKÚ-DS, sa napokon podarilo schváliť kompromisný rozpočet. "Vysoko hodnotím prijatie rozpočtu na rok 2008," priznal aj samotný župan, ktorý si osvojil niektoré opozičné návrhy, napríklad podporu neinvestičného NEFO fondu.

Aké investície sa chystajú

V roku 2008 čaká PSK dofinancovanie projektov z Európskej investičnej banky vo výške 300 mil. Sk (vyčerpajú sa do leta 2009). Projekty už boli schválené zastupiteľstvom, zväčša ide o cesty. Kým vlani kraj investoval do školy v Levoči, tohto roku to bude domov sociálnej starostlivosti, ktorý sa stavia v Sabinove - Orkucanoch. Začať sa má aj príprava na projekt Vtáčie údolie.

Skryť Vypnúť reklamu

Cesty, cesty...

Veľa sa hovorí o investíciách do dopravnej infraštruktúry. Čo sa týka kruhového objazdu Levočská - Sabinovská v Prešove, na ktorý chce PSK prispieť, či diaľnice Peter Chudík uviedol, že je to otázka na Slovenskú správu ciest a Národnú diaľničnú spoločnosť. "Nemôžem za nich hovoriť, ale mám informácie, že mal by sa začať kruhový objazd stavať a má sa pokračovať v rozostavanej diaľnici. Predpokladajme, že všetky tieto veci sa pohnú." Prešovský samosprávny kraj chce riešiť Kuzmányho ulicu v Prešove. "Je to len necelých dvesto metrov, ale tá suma tam vyskočila až na 90 miliónov korún. Lebo len vysporiadanie pozemkov môže stáť vyše 30 miliónov." Tohto roku by mala byť vysporiadaná a pripravená na stavbu a na budúci rok dokončená.

Skryť Vypnúť reklamu

Eurofondy meškajú

Zlá situácia je v čerpaní štrukturálnych fondov Európskej únie. "Bohužiaľ, nie našou vinou, stále nemáme zriadené SORO (sprostredkovateľský a riadiaci orgán pre Regionálny operačný program - pozn. red.). Všetko je pritom pripravené, priestor, ľudia, ale zmluva stále nie je podpísaná. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja drieme," uviedol župan.

Racionalizácia v školstve a kultúre

V zdravotníctve už PSK uskutočnil racionalizačné opatrenia a momentálne spláca staré záväzky, pričom nemocnice neprodukujú nové dlhy. V školstve tiež pokročil, ale racionalizácia ešte nie je dokončená. V kultúre je všetko po starom. V prípade škôl nepredpokladá v tomto roku väčšie racionalizačné opatrenia. Môže dôjsť k sťahovaniu Obchodnej akadémie v Bardejove do areálu Strednej priemyselnej školy, kde sú aj školská jedáleň, telocvičňa a domov mládeže. Obom školám by pritom ostala právna subjektivita a cirkevné gymnázium by sa presťahovalo do budovy obchodnej akadémie. "Budeme musieť prijať politické rozhodnutie k situácii vo Svite, Spišskej Starej Vsi, Medzilaborciach a doriešiť aj problém Strednej priemyselnej školy chemickej v Humennom," doplnil k tejto téme župan. Na margo kultúry zdôraznil, že "už zrejme nepristúpime k žiadnej racionalizácii". Dôvodil to tým, že úrad rok pripravoval stratégiu, ktorá sa neuplatnila v praxi, no schválený bol návrh väčšinového klubu o zlúčení osviet a knižníc, ktorý neskôr predseda PSK s úspechom vetoval. Župan teda nepredpokladá, že v tejto veci dôjde so zastupiteľstvom k zhode.

Komunikácia naďalej viazne

Minulý rok sa vyznačoval slovnými prestrelkami medzi županom a poslancami, najmä z klubu KDH, SDKÚ-DS. "Na komunikáciu stále musia byť dvaja," komentoval to Peter Chudík, podľa ktorého je základ, aby predseda rešpektoval všetkých 62 poslancov a 62 poslancov rešpektovalo predsedu? "Keď z toho niekto začne robiť politiku, tak nastanú búrlivé chvíle. Osobne si myslím, že tak ako sme zvládli predchádzajúce dva roky, zvládneme aj tento. Niekedy musíte mať aj vy nejakú srandu, aby ste mali čo písať."

* * *

ANKETA

Názory predsedov poslaneckých klubov

Eduard Vokál z klubu KDH, SDKÚ-DS:

"Každý, kto sa pohybuje v politike vie, že politika je hlavne na jednej strane o programe a cieľoch, na druhej strane o schopnosti prijímať kompromisy. Ak preženieme jedno alebo druhé, je to zlé. Ak sme tvrdošijní len v našich predstavách, nie sme schopní žiadnej spolupráce, ak nedodržujeme svoj program a ciele, nemáme čo robiť v politike, nemáme chrbticu. Aj na hlasovaní v zastupiteľstve bolo vidieť, že rozpočet bol prijatý po dlhších rokovaniach a je výsledkom kompromisu. Som spokojný v tom, že máme pomerne dosť prostriedkov na investície, no na druhej strane nie som spokojný v tom, že pokračuje "zvykové" rozdeľovanie peňazí hlavne v oblasti kultúry, ale aj v sociálnej oblasti, kde tí, čo robia to isté, dostávajú za výsledok práce diametrálne rôzne peniaze."

Milan Cocuľa z klubu Smer-SD, HZD, ANO:

"Spokojnosť s rozpočtom nikdy nebude stopercentná, najmä keď sa bytostne dotýka niektorých našich organizácií. Tak, ako minulého roku, je nastavený, čo najlepšie do všetkých oblastí v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Podľa výsledkov hlasovania nemôže byť zlý, keďže bol prijatý veľkou väčšinou poslancov PSK, z 54 prítomných zaň zahlasovalo 52 poslancov."

Michal Sýkora z klubu Nezávislí:

" Rozpočet PSK na rok 2008 možno hodnotiť veľmi pozitívne, nakoľko je výsledkom vzájomných dohôd a konsenzu. Prostriedky bežného rozpočtu sa prerozdelia medzi jednotlivé oblasti - doprava (Správa a údržba ciest PSK, vyrovnávanie strát vo verejnom záujme), zdravotníctvo, kultúra, vzdelávanie (originálne i prenesené kompetencie), sociálne zabezpečenie. Pozitívom rozpočtu PSK na rok 2008 je aj to, že počíta s 550 mil. Sk na kapitálové výdavky, ktoré zabezpečia rozvoj vo všetkých oblastiach regionálnej samosprávy. "

* * *

FAKTY

Schválený rozpočet Prešovského samosprávneho kraja na rok 2008:

Bežný rozpočet:

Príjmy: 3 928 978 tis. Sk

Výdavky: 3 718 809 tis. Sk

Kapitálový rozpočet:

Príjmy: 40 mil. Sk

Výdavky: 550 mil. 169 tis. Sk

Účelové prostriedky bežného rozpočtu:

3 mil. Sk - na dotácie PSK

24 mil. Sk - na NEFO fond PSK, n. f. (z toho 2 mil. Sk na podporu Prešova pri kandidatúre na Európske hlavné mesto kultúry 2013)

25,6 mil. Sk plus 99,76 mil. Sk - na dotácie právnickým a fyzickým osobám poskytujúcim sociálne služby (s výnimkou opatrovateľskej)

9 mil. Sk - členský príspevok pre Agentúru regionálneho rozvoja PSK

265 mil. Sk - na vyrovnanie strát vo verejnom záujme pre dopravcov

Vybrané oblasti bežných výdavkov rozpočtu PSK na rok 2008:

Chod VÚC: 280 mil. 036 tis. Sk

Doprava (Správa a údržba ciest PSK + dotácie pre SAD): 728 mil. 889 tis. Sk

Zdravotníctvo: 37 mil. Sk

Kultúrne služby: 204 mil. Sk

Vzdelávanie: 1 miliarda 823 mil. 317 tis. Sk ( z toho na originálne kompetencie: 241 953 tis. Sk)

Sociálne zabezpečenie: 645 mil. 557 tis. Sk

Kapitálové výdavky rozpočtu PSK na rok 2008:

Doprava (cesty): 218 mil. 116 tis. Sk

Kultúra: 41 mil. 956 tis. Sk

Školstvo: 34 mil. 100 tis. Sk

Sociálne veci: 10 mil. 656 tis. Sk

Vybrané oblasti bežných výdavkov Úradu PSK

Mzdy, platy, odmeny, odvody: 60 mil. 460 tis. Sk

Tovary a služby: 80 mil. 481 tis. Sk

Celkovo za Úrad PSK: 275 mil. 036 tis. Sk

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 918
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 848
 3. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 512
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 237
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 691
 6. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 7 685
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 662
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 336
 9. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 199
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 960
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Francis Fukuyama.

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.


10. jún
Matúš Krčmárik.

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.


10. jún
Christian Eriksen.

Zápas EURO 2020 prerušili, po dohode oboch tímov sa zápas dohral.


Sportnet 7 h

Takýto drastický záver školského roka sme si mohli odpustiť.


11. jún

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop