KRISTIÁN SABO, kristian.sabokorzar.sk
Deviataci včera zasadli do lavíc, čakalo na nich Testovanie 9 (bývalý Monitor 9). Aj keď si mnohí mohli na internete stiahnuť minuloročné testy a čosi natrénovať, predsa len bolo badať na tvárach strach.
KOŠICE. "Nie je mi to úplne jedno. Pripravoval som sa, no ťažko povedať, čo môžeme očakávať. Nuž čo, aspoň si overíme vedomosti," povedal nám pred testovaním deviatak Peter.
Tohtoročné testovanie sa oproti vlaňajšku odlišuje. Otázky pozostávali z dvoch častí a základnou zmenou bola tá, že prvá časť bola zameraná výlučne na vedomosti, a druhá overila praktickú gramotnosť žiakov. Tá totiž robí dlhodobo problémy a Slovensko sa v európskych štatistikách umiestňuje na spodných priečkach.
Písali dlhšie
Na ZŠ Hroncovej sa testovalo 59 žiakov, teda všetci s výnimkou štyroch, ktorí sú dlhodobo v zahraničí.
Všetko sa začalo v riaditeľni o 7.30, keď vytiahli z uzamknutej skrine testy. Pred komisiou sa skontroloval ich počet a pokyny. Poverená učiteľka následne skoordinovala distribúciu matematiky do štyroch tried. O ôsmej sa začalo písať.
"Máme tu aj deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktoré majú na vypracovanie testu namiesto 45 minút až 70 minút," vysvetlila riaditeľka školy Klára Dziaková.
Prvá sa písala matematika, po krátkej prestávke sa otvorili testy zo slovenčiny, vystriedali sa učitelia, ktorí vykonávali dozor a začalo sa písať.
"Dozor nemôže vykonávať učiteľ s tou istou aprobáciou, ako je predmet, z ktorého sa test píše, ale ani učiteľ žiakov. Na to sme dávali pozor." K. Dziaková vidí význam testovania hlavne v preverení vedomostí, ale aj možnosti propagácie školy. Stredné školy totiž pri nedostatku študentov a veľkom počte ponúkaných miest testovanie do úvahy príliš neberú. Peniaze a žiak dokopy sú silným lákadlom.
"Škole urobí dobre reklama, keď sa v celkovom hodnotení nájde na popredných miestach, čo sa nám podarilo vlani, kedy ZŠ Hroncová skončila na 1. a 2. mieste v rámci košických škôl."
Bude aj druhý termín
Tento rok sa náhradné testovanie konať nemalo, no Štátny pedagogický ústav zmenil postoj vzhľadom k chrípkovej epidémii. "Náhradný termín je stanovený na 18. marca a príde určite dosť žiakov. V kraji má test písať 8-tisíc deviatakov z dvesto škôl, ťažko povedať, čo narobí chrípka," hovorí prednosta Krajského školského úradu v Košiciach Jozef Vook.
KŠÚ chce iný termín testovania
Ako dodal, testovanie dopadlo bez problémov a včera žiadne informácie o incidentoch nemali. "Možno sa niečo ešte prevalí, človek nikdy nevie, podľa mňa sú však medializované veci ohľadne tzv. pravých testoch na nete len kačicou."
Veľa sa však diskutuje o termíne testovania. Prevláda názor jeho posunutia na neskoršie obdobie.
"Problémom je, že v testoch sa nachádza aj časť učiva, ktoré sa v škole ešte nepreberalo. Budeme tlačiť na to, aby sa termín zmenil," dodal J. Vook.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári