priaznivcov má aj na Slovensku. Prešovský klub Capoeira de Mandinga nedávno pozval medzi seba na workshop brazílskych majstrov capoeiry.
PREŠOV. „Chceme mať prístup k pravej capoeire, ako sa robí v Brazílii," prezradil nám Jozef Tobiáš, ktorý sa začal venovať tejto záľube v neskoršom veku a nevie si ju vynachváliť.
Brazílski hostia
Na workshope sa predstavili Brazílčania - trennel Keneth a trennelka Pecadinho. On má 32 rokov a žije vo Viedni, kde má vlastnú capoeirovú skupinu, ona má 23 a pôsobí v nemeckých Brémach.
„Capoeira je bojové umenie pochádzajúce z Brazílie. Prapôvod má v Afrike, v tanci zvanom ngolo. Ja sa jej venujem už 20 rokov," povedal Keneth, ktorý štyri roky pôsobí v Rakúsku a odtiaľ občas chodí na takéto akcie: „Capoeira angola je rozšírená po celej Európe. Moja skupina síce funguje iba v Rakúsku, ale semináre, workshopy robím po celej Európe."
Ako sa mu trénovalo v Prešove? „Je rozdiel, keď trénujem s ľuďmi z mojej skupiny, s ktorými som stále, a iné, keď som na seminári medzi inými ľuďmi. Avšak tu sa mi robí veľmi dobre a navyše vôbec v tom štýle nie je dôležitá reč..."
Vytiahla ho z chudoby
V Brazílii je capoeira mimoriadne obľúbená. Kenneth vyrastal v chudobnej favele. Z nej je ťažké sa uplatniť, ale vyšlo mu to: „Už keď sme boli malé deti, chceli sme robiť capoeiru. Mal som to šťastie, že jeden človek z mojej rodiny povedal - keď chceš robiť capoeiru, tak poď so mnou a budeš ju robiť."
Ako dodal, splnil si detský sen. „Capoeira bola pre mňa to najdôležitejšie. Druhá vec je tá, že pomocou capoeiry sa dá robiť kopu iných vecí, hlavne v Brazílii. Je to odrazový mostík, ktorý pomôže človeku ďalej."
Viac ako rodina
Podobné skúsenosti má aj trennelka Pecadinho: „Nie ja som hľadala capoeiru, ale capoeira si našla mňa. Filozofia capoeiry je pre mňa veľmi dôležitá. Capoeira sa stala pre mňa viac ako samotná rodina." Na capoeire, ktorej sa venuje 10 rokov, jej imponuje fakt, že to nie je len pohyb, ale aj hudba, samba, všetko skĺbené dokopy.
Mišung rôznych vecí
Prešovský klub Capoeira de Mandinga šéfuje Rastislav Bosák (28). Pochádza zo Spišskej Novej Vsi, ale v Prešove pôsobí 10 rokov, pričom jeho capoeirový klub funguje šesť rokov. „Robil som viaceré bojové umenia. Všetky boli východné. Ale nikdy to nebolo ono. Nebol to ten správny mišung všetkých vecí - ostatné umenia sú jednostranné, či už zamerané na vnútornú silu, alebo na priamu silu.
Capoeira spája hudbu, tanec, akrobaciu, je to bojové umenie, pohyb ako taký. Je to skrátka hra. Tým, aká je, si ma chytila. Každý v nej nájde to, čo potrebuje," povedal.
Najrýchlejšia je regional
Capoeira sa delí na tri druhy, v Prešove sa robia všetky tri. Tradičná capoeira anghola obsahuje „z každého rožku trošku", benguela je pomalšia, v strednom tempe, vysoko technická, regional je najrýchlejšia. V capoeitra sa nerobia súťaže, ale workshopy, ako ten prešovský, a batizado, čo je páskovacia slávnosť (napríklad ako v karate). Najvyšší stupeň je mestre. Ten ešte nedosiahli ani Kenneth a Pecadinho, na Slovensku tiež zatiaľ nikto. Prešovský klub, ktorý má vyše 25 aktívnych členov, „patrí" pod mestre v Budapešti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári