"Zaujímali sa, komu patrí asi dvestoročný kríž pri starej príjazdovej ceste k mestu od Brekova," hovorí dekan Michal Onderko. V tom čase sa dozvedel, že pri kríži stála pred rokmi kaplnka. "Údajne v nej kedysi bola zmenšená kópia zázračného obrazu. Jeho originál vraj pochádzal z Humenného," hovorí. Približne pred dvomi rokmi sa preto do pátrania o pôvode a histórii výnimočného obrazu pustil Humenčan Boris Voroňák. Úsilie ho doviedlo k poľskej legende o putovaní zázračného obrazu z Humenného do Poľska.
Prvé písomné zmienky
"Veľkú legendu v roku 1877 ako prvý zapísal kňaz Ivan Čežowsky," hovorí Boris Voroňák. Zachytil ju v knihe o korunovaní zázračného obrazu Zosnutia a nanebovzatia Panny Márie z poľského kostola otcov Jezuitov v Starej Wsi. V roku 1974 ju znovu oživil poľský historik František Kotula.
Legenda
Severne, približne 160 kilometrov od Humenného, leží mestečko Stará Wies. Pred dávnymi časmi sa v lesoch okolo neho diali "čudné veci." Ukazovala sa nad nimi mohutná žiara. Ľudia počuli vyzváňanie zvonov, škripot a zamykanie ohromných dverí. Ukazovali sa tu strašné postavy. Tunajší si to vysvetľovali tým, že Lucifer si na zemi pripravuje svoj trón. Vo svojich modlitbách sa obracali k Matke Božej. Prosili ju, aby tieto diabolské sily zastavila a zničila.
Počas jednej z mnohých spoločných modlitieb sa na dube pred modliacimi ľuďmi zjavil prekrásny obraz. Vyľakane sa dívali na žiariacu tvár Panny Márie. V tej dobe sa v Humennom stala, na tie časy, "neslýchaná vec." Z tunajšieho kostola totiž zmizol "zázračný obraz" Zosnutia a Nanebovstúpenia Matky Božej. Počas jeho hľadania sa k Humenčanom donieslo, že ich obraz sa našiel v poľskej Starej Wsi. Vybrali sa poň a so slávnostnou procesiou ho priniesli späť. Krátko na to sa po Humennom rozniesol chýr, že obraz znova nie je na svojom mieste. Našli ho v Poľsku. Na rovnakom dube pri Starej Wsi. Humenčania sa po neho vybrali znovu. Keď ho v humenskom kostole uložili na jeho pôvodné miesto, poistili sa. Postavili k nemu stráž. Aj napriek tomu obraz zmizol do tretice. Našli ho na rovnakom mieste v Starej Wsi. Humenčania poň šli znova. Slávnostná procesia, ktorá ho niesla, sa na hraniciach medzi Starou Wsou a Brzozowom nečakane zastavila. Obraz zastavilo dvanásť anjelských chórov, ktoré sa zjavili a žiadna sila ho nedokázala pohnúť z miesta. Humenčania ho vrátili do Starej Wsi nastálo.
História obrazu
Na mieste starého duba postavili Poliaci kaplnku, ku ktorej začali prúdiť pútnici. "V roku 1698 tu postavili drevený kostol," hovorí Voroňák. V roku 1729 sa spomína v jeho inventári. Obraz skúmali aj historici. Podľa nich originál na doskách z lipového a jedľového dreva pochádzal zo 16. storočia. Na ploche neznámy autor súčasne zobrazil dve scény. V dolnej časti je Zosnutie Najsvätejšej Panny Márie a v hornej je namaľované prijatie Márie v nebi Kristom. V roku 1706 ho preniesli do murovaného kostola Pavlínov. Pavlíni, ešte v roku 1728, z neho dali urobiť medirytinu a maľovanú kópiu. Voroňák uvádza, že "v roku 1877 pápežský nuncius Ludvig Jacobini zázračný obraz ozdobil zlatou korunou." V roku 1868 ho poškodil oheň. Zostala len malá časť, ktorá je v múzeu sv. Stanislava v Starej Wsi. Vystavený obraz v chráme je presnou kópiou korunovaného obrazu.
Dar Humennému
Rok po prvej storočnici korunovácie zázračného obrazu v roku 1978, dali Poliaci urobiť jeho zmenšenú kópiu. "Bol to prejav vďačnosti," vraví Voroňák. Z púte v Starej Wsi ju mal priniesť do Humenného kňaz Michal Ivanko. Informácia o tom sa dostala k colníkom. "K pútnikom sa dostalo, že na hraniciach sú veľké kontroly," hovorí Voroňák.
Ivanko preto siahol po ľsti. "Obraz nechali u jezuitov v Poľsku. Na hraniciach Ivanko colníkom ukázal len malý obrázok z modlitebnej knižky. Povedal, že je to jediný obraz, aký preváža," vysvetľuje Voroňák. Darovanú kópiu neskôr jezuiti v tichosti dopravili do Humenného. Doteraz je uložená v rímskokatolíckom kostole Všetkých svätých. Je zavesená v sakristii kostola. Ďalšia zmenšená kópia bola v gréckokatolíckom chráme od roku 1968 do 1989. Podobná bola aj v kaplnke pred mestom. "V našom chráme už kópiu nemáme. Stratila sa," hovorí dekan Onderko. V lete minulého roku oživili Humenčania tradíciu púti k zázračnému obrazu do Starej Wsi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári