Iba jediná zo zábav počas košickej plesovej sezóny sa môže pýšiť tým, že je celkom iná ako ostatné bály.
KOŠICE. Má názov Cechová hostina a členovia košickej šermiarskej Spoločnosti Via Cassa (Košická cesta - pozn. red.) ju zorganizovali v sobotu v IC Culture Train vo Vyšnom Opátskom. Kým na iných plesoch vidieť dámy a pánov prevažne v róbach a v oblekoch, väčšina účastníkov 7. Cechovej hostiny mala na sebe nádherné historické kostýmy. Pri vstupných dverách do tanečnej sály nevítali hostí matka či otec plesu, ale dve rytierske brnenia a predseda Via Cassy Roman "Fudži" Furajtár. Ako inak, v slušivom šľachtickom oblečku.
Guliver a lilipután
"Nech je Košická cesta dlhá a priama", predniesol prípitok. Po ňom, búrlivom potlesku a pokrikoch začala veselica. Odštartovali ju tri šermiarske scénky, v ktorých rinčali zbrane a núdza nebola ani o vtipné slovné prestrelky účinkujúcich. Asi najviac smiechu vyvolala dvojica duelantov, ktorí mali síce súboj ukončiť smrťou jedného z nich, ale nestalo sa. Vystúpenie totiž zavŕšili recitáciou. Až do konca bálu sa potom mnohí smiali na básničke: prečo má ten lilipután také veľké ústa? Sedel v base s Guliverom, ktorý tak rád šústa. Nuž, aj taký humor patrí k šermiarskemu remeslu.
Cechová hostina
Keď doznelo štrnganie mečov a dýk, na stoloch sa objavili prvé chody z menu cechovej hostiny. Placky s medom, cesnakom a roztopeným maslom (vraj vyrobených podľa zaručeného stredovekého receptu), grilované kurčiatka, zeleninové šaláty, syry a ďalšie dobrôtky. Samozrejme, všetko sa hojne zalievalo červeným vínom či pivom. Čerešničkou na pomyselnej programovej torte bolo divadelné vystúpenie-štúdia komediantského života "Kráľ bláznov" pod režisérskou taktovkou Daniela Pikalíka.
V dobrej nálade, pri historickej muzičke, sa potom šermiari a ich hostia zabávali až do skorých ranných hodín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári