hraničných priechodoch. Aj keď je prejazd k susedom do Maďarska cez Milhosť bezproblémový, motoristov teraz zdržuje cesta v dezolátnom stave. Je posiata výtlkmi a aj keď motoristov nezastavujú colníci, určite sa cez hranicu nemôžu premávať 90-kilometrovou rýchlosťou.
KOŠICE. Budova, ktorá slúžila colníkom i hraničnej a cudzineckej polícii, je v správe Colného úradu v Košiciach. Jej časť je premostená nad cestou.
"Keďže je výška medzi cestou a objektom colnice iba 3 metre a využívala sa len pre osobnú dopravu, museli sme ju z bezpečnostných dôvodov uzavrieť a premávka bola presmerovaná na úsek, ktorý je pod úrovňou terénu. Do decembra sa využíval iba pre kamiónovú a nákladnú dopravu. Tam je dodržaná výška 6 metrov. Keďže pôvodná pre osobné autá už nie je riadená semaforom a nie je osvetlená, hrozilo, že za zníženej viditeľnosti kamiony nielenže môžu do nej naraziť, ale riskujú sa aj životy vodičov. Cesta je naozaj vo veľmi zlom stave. Horšie je to na vstupe z Maďarska," uviedla hovorkyňa Colného úradu Košice Zuzana Pavlíková.
Deravý vstup na Slovensko
Správcom je Slovenská správa ciest, ktorá ešte pred otvorením hraníc zabezpečila vysprávky, ktoré však dlho nevydržali. Po mesiaci je situácia rovnaká ako predtým, možno ešte horšia. Na tankodrom si sťažujú motoristi, prechod z udržiavanej cesty v Maďarsku na rozbitú na Slovensku nie je najlepšou vizitkou.
Pred začlenením Slovenska do Schengenu bol vstup aj výstup po pomerne hladkom koberci, čo už dnes tvrdiť nemožno. Záplaty pod náporom ťažkých áut sa znovu potrhali. Pomohlo by jedine vyfrézovanie starého asfaltu a položenie nového povrchu. V opačnom prípade sa bude situácia vždy po krátkom čase opakovať, pretože cesta je príliš zaťažovaná kamiónovou dopravou, smerujúcou od Balkánu do Poľska. Rýchlosť bola znížená v stometrovom hraničnom úseku na 20 km/h.
Budúci správca diery zasype
"V najbližších dňoch výtlky opäť opravíme, ale je to len dočasné riešenie. Zasypali sme diery a znovu ich zaplátame, aj keď cesta nie je majetkovo vysporiadaná a neprešla do našej správy. Stále je to ešte colné pásmo a cestu sme neprebrali. Napriek tomu ju nenecháme takú rozbitú. Väčšiu rekonštrukciu kvôli počasiu nie je možné urobiť, teplé obaľovačky ešte nefungujú a musíme počkať. Určite tento úsek v krátkom čase zaradíme do nášho programu, len to musí byť naše a klimatické podmienky optimálnejšie. Pripravuje sa nový geometrický plán, aby bolo zrejmé, čo komu pripadne," potvrdil nám riaditeľ Investičnej výstavby a správy ciest SSC v Košiciach Ing. Jozef Fabian.
Do roku 2009 sa má časť budovy prekleňujúca cestu zlikvidovať, tak ako ostatné nevyužívané hraničné objekty na celom Slovensku. Tým sa odstráni aj výškový problém. Celá doprava sa bude môcť vrátiť do priameho smeru a bude sa môcť zvýšiť aj rýchlosť na 90 km/h v nadväznosti na rýchlostnú cestu na maďarskej strane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári