tabletku. Ide vôbec o prvé deti na Slovensku, ktoré sú liečené týmto spôsobom.
KOŠICE. Na II. klinike detí a dorastu v Detskej fakultnej nemocnici dlhé roky liečili dvoch chlapcov a dievča, u ktorých došlo k vývoju cukrovky v prvých šiestich mesiacoch života. Od začiatku liečby im bol štyrikrát denne podávaný inzulín.
Pod vedením detskej endokrinologičky Magdalény Paškovej sa podarilo stav pacientov zlepšiť. "U týchto troch detí bol zistený typ diabetu, zapríčinený genetickým defektom, ktorý znemožní uvoľnenie inzulínu z pankreasu do krvného obehu," uviedla Pašková.
Bez injekcií
Po dohode s anglickým tímom špecialistov, ktorí sa o objav zaslúžili, začala Pašková deťom postupne vynechávať dávky inzulínu a podávala tzv. perorálne antidiabetikum vo forme tabletky.
Keďže tieto deti majú vlastný inzulín v bunkách, ktoré ho vytvárajú, ale nie je schopný sa do krvi dostať, navonok sa javili ako pacienti s prvým typom cukrovky, a preto boli liečené inzulínom. Antidiabetikum zapôsobilo ako kľúč, ktorý bunky otvoril a umožnil inzulínu dostať sa do obehu. Malí pacienti tak s injekciami mohli prestať.
Hodnoty cukru v krvi sa u detí pri tejto forme liečby pohybujú v normálnom rozmedzí. Pašková upozornila, že nie každý typ cukrovky je možné takto liečiť. "Liečba je účinná u detí, ktoré ochorejú v prvých 6 mesiacoch života. Z toho asi 60 percent má práve uvedený defektný gén."
Zmena života
Jedným z detí je Roland Kundek zo Širokého. Pre jeho rodičov bolo zistenie, že syn má cukrovku, šok. "Zasiahlo to celú rodinu. Vyrovnala som sa s tým, ale nezmierila," povedala Terézia Kundeková. O chlapčeka bolo potrebné sa sústavne starať a niekedy deväťkrát do dňa podávať inzulín. "Keď sme zistili, že by sa jeho stav mohol zlepšiť, tešili sme sa. Je to pre celú rodinu obrovská zmena a sme za ňu vďační."
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári