hraniciach sľubuje od viacerých projektov v oblasti dopravnej infraštruktúry, ktoré chcú realizovať v tomto roku.
KOŠICE. Európska únia vyčlenila v novom plánovacom období rokov 2007-2013 sedemkrát viac prostriedkov na rozvoj prihraničnej spolupráce. V blízkosti metropoly východu by sa aj vďaka peniazom z EÚ mal položiť asfalt na dve cezhraničné cesty do Maďarska medzi Skárošom a Holloházou, ako aj medzi Trsteným pri Hornáde a Kékedom. Košičanom sa tak výrazne skráti čas potrebný na dopravu do tokajskej oblasti v Maďarsku, na termálne kúpalisko v Sárospataku alebo na výlet na impozantný hrad Füzer, resp. blízku romantickú lesnú železničku Pálháza - Rostalló. Zatiaľ je síce možné prejsť cez tieto priechody len na bicykli alebo pešo, no to by už čoskoro malo byť minulosťou.
Náklady 16 miliónov
Riaditeľka Úradu KSK Rozália Múdra (SMK) si netrúfla odhadnúť celkové náklady na výstavbu, predpokladá však, že dokopy by nemali presiahnuť 16 miliónov Sk. KSK v rámci spolufinancovania prispeje na obe cesty 5 percentami z investovanej sumy. "Spolu s maďarskou stranou už máme pripravený realizačný projekt. Maďari urobili spoločné zadanie pre projekty ciest po celej hranici župy Borsód-Abaúj-Zemplén, okrem dvoch už spomínaných ciest by sme mali podporiť aj projekt rekonštrukcie komunikácie medzi Veľkými Trakanmi a Zemplénagárdom," povedala nám R. Múdra.
Nové asfaltové koberce
Na ceste Skároš - Holloháza je potrebné mierne rozšíriť asi dvojkilometrový úsek od amfiteátra po hranicu a zároveň od križovatky v Ždani skvalitniť doterajší asfaltový koberec. Z maďarskej strany zostáva dobudovať asi 500-metrový úsek od odbočky cesty k zámočku Laszlotánya k bývalej hraničnej závore, kde je zatiaľ stále len poľná cesta. Väčší problém bude z maďarskej strany cesta od Kékedu k Trstenému, kde treba položiť úplne nový asfaltový koberec v dĺžke 5 km. "Od nových ciest si sľubujeme skvalitnenie turistického ruchu z oboch strán hranice. Môže to však mať aj iné pozitíva. V Hollóháze je trieda s rozšíreným vyučovaním slovenského jazyka. Tamojší žiaci by mohli študovať na gymnáziu s vyučovacím jazykom maďarským alebo rozvíjať svoj talent v umeleckej triede na SPŠ strojníckej. Okrem toho by sa pre obyvateľov mikroregiónu Hornád uľahčilo dochádzanie do fabriky na výrobu porcelánu v Hollóháze. Aj Maďari budú mať väčšiu motiváciu zamestnať sa v priemyselnom parku v Kechneci, lebo to budú mať bližšie."
Postavia most cez Hornád v Kechneci?
Zatiaľ jedinou stagnujúcou záležitosťou je vybudovanie mosta cez Hornád medzi Kechnecom a Ábaujvárom, o ktorý sa už dva roky pokúšajú starostovia oboch obcí. Podľa Rozálie Múdrej je síce postavenie mosta do roku 2010 nereálne, ale v strednodobom horizonte 5 rokov by sa to mohlo stať realitou. Ako nám povedala, absolvovali už rokovanie aj v tejto veci, pričom obe strany sa zhodli na postavení mosta v budúcnosti, podobne ako sa teraz začínajú stavať mosty cez Ipeľ na juhu stredného Slovenska. KSK v minulom roku v cezhraničnej spolupráci zrekonštruoval cestu medzi Buzicou v okrese Košice-okolie a maďarskou obcou Szemere, vďaka ktorej sa o zhruba 50 km skrátilo cestovanie obyvateľov do Maďarska. Zároveň to výrazne pomohlo miestnym obyvateľom, ktorí v lete chodia zbierať ovocie do blízkeho ovocného sadu na maďarskej strane hranice. Našim južným susedom sa skrátila cesta do Priemyselného parku v Kechneci, kde sú zamestnaní už aj Maďari. Okrem toho obec Veľké Slemence dostala prostriedky z programu Interreg na dobudovanie obecnej infraštruktúry, pričom KSK tam nadväzne na to začal skvalitňovať svoje cesty druhej a tretej triedy vedúce k hranici s Ukrajinou v tejto obci.
MARIÁN KIZEK
marian.kizekkorzar.sk
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári