Kým sa v nafukovaní zdokonalil, mal v ústach svalovku aj päť dní
Ak ste v rámci vianočných nákupov zavítali aj do OC Optima, na "hlavnom" nákupnom okruhu ste mohli stretnúť muža, okolo ktorého bol stále kŕdeľ detí. Trpezlivo čakali, kým nafúkol dlhý balón, v rukách ho kadejako poskrúcal a vytvoril z neho nejakú figúrku. Väčšinou zvieratko, napríklad psa, stonožku alebo opicu. Kým mnohí rodičia odchádzali domov obťažkaní nákupmi, ich deti s nafúknutou potvorkou. Vyrobil im ju Marek Remeta, ktorý si hovorí Balloon King.
My sme sa s M. Remetom stretli v sobotu v Základnej škole na Bernolákovej ulici. Bol jednou z atrakcií karnevalu, ktorý pomohla zorganizovať detská organizácia Frigo. Po celý čas, ktorý Balloon King strávil tvarovaním figúrok, stál okolo neho kŕdeľ detí. Pozorne sledovali, ako dokázal za pár minút vytvoriť z kúskov tenkej gumy objednané zvieratko. Keď sa akcia skončila, s M. Remetom sme sa o jeho netradičnom umení porozprávali.
"Keď som bol pred dvoma rokmi pracovať v Anglicku, zoznámil som sa s Angličanom Geoffom," prezradil M. Remeta, kde sa po prvý raz dostal s nafukovaním a tvarovaním balónov do styku. "Geoff sedem rokov pracoval v Dysneylande v USA. Po návrate robil niečo iné, ale nafukovaniu balónov sa venoval ďalej. Chodil na rôzne akcie a takto si privyrábal." Slovákovi sľúbil, že ak sa naučí nafukovať tiež, ukáže mu techniku skrúcania aj niekoľko figúrok.
M. Remeta si uvedomil, že toto je niečo nové. Balóny sa dovtedy predávali aj na Slovensku, no iba klasické. O nikom, kto by z vari meter dlhých "rúrok" vedel vytvarovať figúrky, nepočul. Preto sa rozhodol šancu využiť. "Trvalo mi asi mesiac, kým som sa naučil správnu techniku nafukovania. Lebo tento typ balónov sa nespráva ako klasické okrúhle. Nafukovanie si vyžaduje trik, aby sa balón naplnil celý na jeden výdych. Dofukovanie ho môže deformovať." Laikovi sa to môže zdať jednoduché a možno by balón po čase aj nafúkol. No ak by to nerobil správne a trápil by sa dlhšie, mohla by ho od toľkého tlaku rozbolieť hlava.
Týmto problémom sa pri prvých pokusoch nevyhol ani M. Remeta. No po vari dvoch stovkách tréningových balónov už dokázal bez problémov nafúknuť každý ďalší. Vtedy Jeffry splnil, čo sľúbil. Ukázal Slovákovi základné triky skrúcania, lebo aj to si vyžaduje určitú zručnosť. Ako balón zalomiť, kedy zatočiť doprava, kedy doľava a hlavne, v akej dĺžke, aby sa na konci docielil želaný tvar. "Keď som sa vracal na Slovensko, Geoff mi povedal, aby som to tu rozbehol vo veľkom. Že to bude dobrý biznis..."
Také ľahké to však M. Remeta nemal. Aby mohol v tomto odvetví podnikať, musel mať živnosť. Úradníci však nevedeli, ako jeho profesiu "fúkača balónov" nazvať a kam ho zaradiť. Napokon to pomenovali ako "výrobu gumených výrobkov". Balloon King, ktorý pochádza z okresu Svidník, začal chodiť na rôzne akcie, hlavne pre deti, a tam im svojim umením robil radosť.
Balóny dostáva z Anglicka
"Komerčné" začiatky neboli jednoduché. Tréningové pokusy sú predsa len niečo iné, ako sériová výroba. "Musel som užívať lieky na tlmenie bolesti hlavy," spomína M. Remeta na prvé väčšie akcie. Pri fúkaní totiž vyvýja určitý tlak a ten sa pri častom opakovaní môže prejaviť bolesťami. "Boleli ma aj líca, ústa som mal zväčšené a neposlúchal ma jazyk. Niekdy som mal po väčšej akcii svalovku aj opäť dní. Nemohol som ani poriadne jesť. Ak som si vložil do úst lyžicu s polievkou, bolo to, akoby som do bazéna nalial vedro vody. Jedlo sa v ústach prevaľovalo a nevedel som ho dostať do hrdla. Časom a tréningom sa to zlepšilo a teraz už tieto problémy nemám."
Možno aj preto, že ak pracuje viac hodín, dopraje si prestávky. V každej zmluve s klientom má zakotvené, že po 45 minútach nafukovania má 15 minút na oddych. Je to skutočne nutné. Neraz je na akcii, ktorá má štyri či päť hodín. Ak by v kuse nafukoval balóny, lícne svaly by to nemuseli vydržať....
"Na nafukovanie používam špeciálne balóny z Anglicka," prezradil čosi o úzkych farebných kúskoch gumy, ktoré majú v "pokojnom" stave dĺžku asi 20 cm. "Kuriérskou službou mi ich posiela Geoff. Sú to kvalitnejšie balóny ako tie, ktoré sa predávajú na Slovensku. Už som tu obišiel všetky obchody aj veľkosklady, ale také, aké potrebujem, som nenašiel. Tie slovenské sú oproti anglickým akoby málo pružné. Oveľa častejšie praskajú nielen pri skrúcaní, ale už aj pri samotnom nafukovaní."
Tie anglické správajú optimálne a nepraskajú ani pri vyšších či nižších teplotách. Balloon King totiž vystupoval aj vonku, takmer pri mrazoch, či v horúčavách. "Ak je zima, balóny sú pri nafukovaní menej pružné a zvyknú praskať. Tiež vtedy, ak je príliš teplo, lebo sú mäkšie a rýchlo sa rozťahujú. Mnohé potom nevydržia ani točenie a tvarovanie..." Ideálnych je okolo 20 stupňov.
Trvácnosť vyrobených figúrok sa pohybuje okolo dvoch troch týždňoch. Keďže konce majú iba zauzlené, nie zaviazané šnúrkou, vzduch z nich postupne vyprchá. Na zaväzovaní koncov Balloon King neuvažuje. Odstávajúce motúziky by výsledný efekt kazili a okrem toho, výroba by sa predĺžila. Ak chce, dieťa si môže doma konce zaviazať. Ale aj tak balóny časom spľasnú.
Doma skúša nové tvary
M. Remeta začínal s piatimi figúrkami, ktorých výrobu mu predviedol Angličan. Dnes dokáže vytvoriť okolo 50 iných. A stále sa učí nové. Stačí mať predstavivosť a ide to samo. Veď len samotný psík môže mať rôzne modifikácie. Jeden s dlhým krkom, iný s dlhšími nohami alebo väčšiu hlavu. Pridanie druhého balóna zvyšuje aj autorove možnosti. Húsenica môže mať napríklad telo z jedného a hlavu aj s tykadlami z druhého balóna. A ten môže byť farebný, čo je tiež zvyšuje "umelecký dojem". Už takmer pravidelne používa aj čiernu fixku, ktorou figúrke nakreslí napríklad oči.
"Na výrobu mnohých nových ma požiadavkami inšpirovali deti," prezrádza Balloon King. "Napríklad dnes som po prvý raz urobil slimáka a húsenicu. Ak niektorú figúrku neviem, doma ju skúšam dovtedy, kým sa mi podarí. Niekedy to trvá dosť dlho a spotrebujem pri tom veľa balónov. Treba mať veľkú trpezlivosť a tiež predstavivosť, aby sa na konci skutočne podarilo to, čo chcem. Napríklad toľko požadované auto."
Deti, možno inšpirované krimikomédiou Maska s Jimom Carreym v hlavnej úlohe, občas zapýtajú aj samopal. "Už som ho skúšal, ale iba jednoduchý. Zložitejší si musím natrénovať." Mimochodom, M. Remeta zatiaľ vlastné deti nemá, takže skúšobné prototypy rozdáva známym. Ak ich už má doma veľa, manželka ich likviduje rýchlo a jednoducho. Špendlíkom... "Doteraz som vyrobil asi sedem tisíc rôznych figúrok." Za hodinu nafúkne v priemere okolo 50 balónov, čo je zhruba 20 až 30 figúrok.
Ako sme už spomenuli, pri ich výrobe sa môže použiť viac balónov. Niekedy dva, inokedy tri i viac. Alebo tie dlhé kombinovať s inými tvarmi. "Klasický guľatý balón používam ako hlavu chobotnice, ku ktorej pripojím štyri alebo šesť ramien. Existuje aj balón - srdce, ktorý dávam na krk psíkom alebo medvedíkom." Maximum, čo doteraz M. Remeta použil, bolo 12 kusov. Vyrobil z nich viacfarebný klobúk, ktorý má na každej akcii na hlave. "Keď som ho robil po prvý raz, trvalo mi to hodinu a vyzeral ak Eiffelova veža. Do špica. Teraz ho zvládnem za 25 minút. Obvykle ho robím z troch až štyroch farieb."
Deti čakajú, rodičia sa vadia
Deti majú najväčší záujem o psíka alebo macka so srdcom, priviazaným ku krku. Veľký úspech na košickom karnevale mala oranžová opica so zelenou palmou. Akonáhle jednu vyrobil, ďalšie deti si ju zapýtali tiež. "Ak je na akcii veľa detí, snažím sa ich potešiť čo najviac. Preto vyrábam figúrky z jedného, maximálne dvoch balónov. Ak je detí menej a času viac, s balónmi sa pohrám a robím aj zložitejšie figúrky." Angličan to vraj na akciách robí inak. Netvaruje figúrky podľa objednávky. Vytvorí takú, aká mu zrovna napadne a tú potom venuje. M. Remeta sa zatiaľ snaží želania detí plniť.
Okrem detských akcií zvykne Balloon King potešiť aj dospelých. Populárne sú narodeninové párty či firemné večierky. "Okrem figúrok, aké robím pre deti, sa dajú vyrobiť rôzne čiapky, klobúky aj kvety. Stačí, ak majú dospelí predstavivosť a vedia sa zabaviť." Samozrejme, zazneli už aj požiadavky na erotické figúrky. Napríklad dve rôznofarebné postavičky, zakliesnené do seba...
Pri čakaní na krehký darček sú vraj deti veľmi trpezlivé. "Keď som bol v OC Optima, pamätám si vari 6-ročného chlapca. Ticho stál v hlúčiku detí a čakal, kým sa mu niečo ujde. Ja som si ho nevšimol, lebo keď robím figúrky, nestíham sledovať, kto prišiel skôr a kto neskôr. Po každých 45 minútach som mal prestávku a po 15 minútach som vrátil. A ten chlapec tiež. Až po troch hodinách ma na neho upozornila moja manželka..." Oveľa menej trpezlivé ako deti sú rodičia. Tlačia svoje dopredu a kvôli "poradiu" sa dokážu poriadne povadiť. "Práve v OC Optima musela kvôli rozhaštereným rodičom zasahovať esbeeska..."
Kým vlani M. Remeta podnikanie iba rozbiehal, v tomto roku sa plánuje zúčastniť čo najviac akcií. Kúpil si registračnú pokladňu a zostavil cenník. Každá figúrka bude stáť podľa materiálovej i výrobnej náročnosti. Inak napríklad psík z jedného a inak z dvoch balónov. "Kvôli rýchlejšiemu nafukovaniu som uvažoval aj o héliu, ale neviem, či sa to bude dariť. Žiadny stroj totiž nenafúkne balón tak, ako ľudské ústa. Takže asi zostanem pri starom spôsobe s prestávkami."
Školské akcie, narodeninové party a oslavy, karnevaly, plesy, mikulášske a vianočné večierky. Všade tam sa možno s Balloon Kingom stretnete. Poradili sme mu, že vhodnou akciou, kde by mohol potešiť košické deti, by mohli byť oslavy Dňa mesta Košice. Ak príde, spoznáte ho veľmi ľahko. Podľa farebného balónového klobúka na hlave...
Róbert BEJDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári