Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky

Košičan Róbert Barsa, študent Technickej univerzity, získal na olympiáde v Thajsku zlatú medailu

Pomocou "trubičky" na statíve hľadali objekty na nočnej obloheVlani v decembri sa v exotickom Thajsku konala Medzinárodná olympiáda astronómie a

Pomocou "trubičky" na statíve hľadali objekty na nočnej oblohe

Vlani v decembri sa v exotickom Thajsku konala Medzinárodná olympiáda astronómie a astrofyziky. Okrem desiatok mladých bádateľov z celého sveta sa jej súčastnila aj minivýprava zo Slovenska. Z dvoch súťažiacich bol jeden Košičan, 20-ročný študent Technickej univerzity Róbert Barsa. Dôkazom, že do Ázie necestoval zbytočne a nebol tam iba do počtu, je fakt, že získal zlatú medailu. O tom, ako k tomu došlo i prečo ho baví práve sledovanie oblohy, sme sa s ním po návrate zo súťaže porozprávali.

Skryť Vypnúť reklamu

S astronómiou je to takmer ako s hokejom, či iným športom. Ak chcete za niečo stáť, musíte sa mu začať venovať už detskom veku. Presne ako v Róbertovom prípade. "Ďalekohľady, vesmír a podobné veci ma začali zaujímať už niekedy v šiestom ročníku na základnej škole. Ani neviem, ako to celé začalo. Prišlo to samo od seba." Neskôr začal navštevovať astronomický krúžok, čo bolo podľa jeho slov veľmi dobrým krokom. "Stretávame sa v CVČ Domino. Je tam veľký hvezdársky ďalekohľad, planetárium a ľudia, ktorých spája láska k astronómii."

Okrem pravidelných stretnutí v centre organizujú mladí astronómovia výjazda do okolia Košíc. Na nich si vždy vyhliadnu miesto, kde pozorujú oblohu aj niekoľko dní. Samozrejme, všetko zaujímavé si fotia. Vlani cestovali po okolitých obciach s projektom "S ďalekohľadom na cestách". Okrem pozorovaní zorganizovali aj niekoľko astronomických prednášok, ktorými zaujali najmä miestne deti.

Skryť Vypnúť reklamu

"Dnes mi to už toľko veľa nedáva. No v minulosti mi to určite veľmi pomohlo", priznal Róbert určitý edukačný strop tohto zariadenia. Novým záujemcom však tento krúžok vrele odporúča. "Stačí si nás nájsť na internete, vyhľadať informácie o najbližšej akcii a prísť sa pozrieť." Robovou najobľúbenejšou činnosťou vrámci klubu je určite astrofotografia, či sledovanie meteorov.

Účastníci z 22 krajín

Počas "kariéry" amatérskeho astronóma sa Robo zúčastnil viacerých súťaží. Ani jedna ho však nepotešila do takej miery, ako vlani v decembri v thajskom meste Chiang Mai. Šlo o 1. ročník svetovej Medzinárodnej olympiády v astronómii a astrofyzike. Organizovala sa už aj po minulé roky, no pod iným názvom.

Príležitosť ukázať sa na takomto skvelom podujatí dostali dvaja slovenskí zástupcovia, ktorí sa umiestnili na prvých dvoch miestach slovenského kola Astronomickej Olympiády. Doprovod dvoch súťažiacim mladíkom tvorili Mária Bartolomejová a Ladislav Hrib z Astronomickeho ustavu v Tatranskej Lomnici. "Informácie o súťaži v Thajsku vyhľadala na internete naša vedúca, ktorá ma do nej prihlásila", vysvetľuje Robo ako sa dostal do Ázie. "Podobných súťaží je na svete viac. Najpopulárnejšia je organizovaná Rusmi. Na tej by som sa však nemohol zúčastniť kvôli veku. Súťažiť tam môžu len mladší súťažiaci."

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem príležitosti ukázať sa na medzinárodnej scéne to pre našich hvezdárov bolo aj zaujímavým výletom. Thajsko je pre našinca exotická krajina, plná zaujímavých unikátov. Všetko bolo hradené zo strany organizátorov. Slovensko zaplatilo iba cestu, o ostatné sa postarali Thajčania. "Boli sme tam od 30. novembra do 9. decembra 2007. Na súťaži sa zúčastnilo 22 krajín. Väčšinou šlo o ázijské štáty vrátane tých najväčších ako India, Čína, Pakistan, Irán. Európu zastupovali východné krajiny ako Rumunsko, Bielorusko, Litva a podobne. Z Afriky odriekli účasť všetky krajiny, zaujímavou výpravou bola Brazília."

Celú súťaž organizátori rozdelili do troch častí. "Prvá bola praktickým pozorovaním. Odohrávalo sa v noci na reálnej oblohe, bez akýchkoľvek simulácií. Každý dostal objekty na oblohe, ktorý mal do určitého časového limitu zamerať. Ako pomôcku sme obdržali akúsi trubičku na statíve, nie ďalekohľad. Po 20 minútach prišiel skúšajúi a overil správnosť objektov. Ďalej bolo v tejto úlohe potrebné vypočítať niekoľko praktických úloh, ako napríklad jasnosť hviezdy, zakresliť nejaké veci a podobne." Pre Roba to nebol veľký problém. Venuje sa tomu už dlho a oblohu pozná veľmi dobre. Boli tam však aj výpravy, pre ktoré boli tieto úlohy neriešiteľné. "Výprava z Bangladéža si s niektorými úlohami nevedela rady. Podľa ich vlastných slov vraj doma nedisponujú ani takou základnou pomôckou, akou je ďalekohľad. Napriek tomu je sympatické, že sa súťaže zúčastnili."

O dva dni neskôr nasledovala druhá súťažná časť s názvom Analýza dát. Tam mali súťažiaci vypočítať rôzne stavy kozmických objektov na základe istých dát. Šlo o náročnejšie úlohy, vyžadujúce skvelú znalosť rôznych nielen astronomických výpočtových metód. V tejto sekcii bol podľa Róberta najzaujímavejší príklad, v ktorom šlo o výpočet fázy mesiaca v dni, kedy sa narodil Albert Einstein. "Mali sme danú fázu mesiaca v istom roku a istom dni. Podľa toho sme mali vypočítať v akej polohe sa nachádzal v deň narodenia tohto slávneho vedca."

V tretej časti súťaže, ktorá bola čisto teoretická, sa hvezdári venovali náročnejším výpočtom príkladov z astrofyziky. "Táto časť bola najnáročnejšia. Zvládol som ju len vďaka mojim celkom bohatým skúsenostiam zo súťaží," hovorí Róbert, ktorý súťaží zhruba od siedmeho ročníka základnej školy.

Jeden zlato, druhý takmer bronz

Druhému členovi slovenskej výpravy, 19-ročnému Miroslavovi Kubalovi z Gymnázia v Kysuckom Novom Meste chýbalo k bronzu pol bodu. Košičan Róbert získal zlato. V duchu fair play však náš mladý olympionik upresnil systém odmeňovania: "Nebolo to klasické zoradenie podľa výsledkov. Víťaz nebol len jeden. Zlato získali všetci riešitelia, ktorí dosiahli úspešnosť nad 90 percent. Rozdalo sa teda nejakých 17 zlatých kovov." Najúspešnejšími krajinami v celkovom hodnotení sa stali domáce Thajsko, Čína, India a Irán.

"Výsledky sme sa dozvedeli až na záverečnej ceremónii. Pocity boli, samozrejme, príjemné. Vedel som, že som skončil dobre, no zlato som nečakal," opisuje príjemné pocity Róbert. Rodičov chcel zlatou medailou prekvapiť. "Domov som zavolal len s tým, že sa vraciam. Chcel som prísť domov len tak a po čase prekvapiť rodinu medailou, ktorú vytiahnem z vaku."

Tento plán mu dlhý čas vychádzal, no už na spiatočnej ceste Slovenskom mu volala mama s gratulačným prejavom. "Odniekiaľ sa to dozvedela a ani neviem odkiaľ. Ale bolo to milé. Okolie i rodina boli mojim úspechom rovnako nadšení, ako ja."

K zlatej Róbertovej medaile sa viaže množstvo zábavných príbehov. Najmä tých letiskových. "Takmer na každom letisku ma zastavili a prehľadávali mi batožinu. Detektor kovov neostal nikdy ´potichu´." Po nájdení zlatého prekvapenia bol personál letiska k Slovákovi veľmi milý, gratuloval mu a ospravedlňoval sa za obťažovanie.

Ochutnali chrobáky, videli sloní futbal

Reprezentanti slovenskej astronómie sa v Thajsku nevenovali len súťaži. Usporiadateľská krajina je pre našinca exotickým miestom, čo si uvedomovali aj slovenskí mladíci. Zažili tam množstvo nezvyčajných zážitkov. Od jedenia chrobákov až po sloní futbalový zápas.

"Boli sme na oslavách narodenín thajského kráľa. Oslavné pochody sa konali po celej krajine. Boli sme súčasťou niekoľkotisícového davu, ktorého každý člen držal v ruke sviečku a bol oblečený do národných farieb. Nechýbal ohňostroj, spievanie hymny a podobne. Bolo to ozaj pôsobivé," spomína Róbert, ktorého si kvôli vysokému vzrastu vyfotilo na pamiatku zo 20 Thajčanov.

Dobrodružstvachtiví Slováci neodolali ani nutkaniu vyskúšať domácu špecialitu rôzne chrobáky a hmyz na všakovaké spôsoby. "Mne to veľmi nechutilo, no bol s nami Poliak, a ten si k svojej porcii pridal aj dupľu." Ďalším cieľom našich reprezentantov bol sloní kemp. "Človek, ktorý to nevidel, len ťažko uverí tomu, ako sa tieto nemotorné zvieratá dajú vycvičiť. Slony dokázali kresliť kvety štetcom či hrať futbal. Jeden trafil dvakrát po sebe žrď."

Nedalo nám nespýtať sa na povestnú krásu thajských žien. "Thajčanky sú ozaj krásne. Žiaľ, nedostal som sa k tomu, aby som nejakú oslovil. Len som ticho obdivoval," tvrdí Róbert a dodal, že ešte nikdy nepoužil svoje hvezdárske znalosti na očarovanie žien.

Študuje informatiku

Napriek spomínanému úspechu je astronómia pre Róberta stále iba hobby. Nešiel ju ani študovať, na vysokej škole sa venuje informatike. Možnosť, že by sa v budúcnosti venoval astronómii profesionálne, však nezavrhuje. "Ak by bola príležitosť venovať sa tejto oblasti, určite by som ju privítal. Na Slovensku to však nie je až tak extra finančne ohodnotené. V zahraničí je to lepšie. No zvážil by som to."

Napriek tomu si uvedomuje možnosti uplatniť sa i doma. "Dá sa v tejto oblasti zamestnať aj na Slovensku. Napríklad v Astronomickom Ústave v Tatrách, observatóriu v Modre, kde sledujú asteroidy. Prípadne na Lomnickom Štíte, kde je pracovisko zamerané na výskum Slnka a slnečnej koróny." Za svoju prioritu však Róbert stále považuje štúdium, ktorému sa momentálne venuje. Všetko sa vraj vyrysuje samo. Svojmu astronomickému koníčku sa bude venovať i naďalej a uvidí ako to dopadne.

Tomáš LEMEŠANI

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 29 985
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 421
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 052
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 354
 5. Po Slovensku na motorke 6 716
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 329
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 5 009
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 776
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 4 023
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 3 184
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop