Korzár logo Korzár Košice

Košičan Róbert Barsa, študent Technickej univerzity, získal na olympiáde v Thajsku zlatú medailu

Pomocou "trubičky" na statíve hľadali objekty na nočnej obloheVlani v decembri sa v exotickom Thajsku konala Medzinárodná olympiáda astronómie a

Pomocou "trubičky" na statíve hľadali objekty na nočnej oblohe

Vlani v decembri sa v exotickom Thajsku konala Medzinárodná olympiáda astronómie a astrofyziky. Okrem desiatok mladých bádateľov z celého sveta sa jej súčastnila aj minivýprava zo Slovenska. Z dvoch súťažiacich bol jeden Košičan, 20-ročný študent Technickej univerzity Róbert Barsa. Dôkazom, že do Ázie necestoval zbytočne a nebol tam iba do počtu, je fakt, že získal zlatú medailu. O tom, ako k tomu došlo i prečo ho baví práve sledovanie oblohy, sme sa s ním po návrate zo súťaže porozprávali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

S astronómiou je to takmer ako s hokejom, či iným športom. Ak chcete za niečo stáť, musíte sa mu začať venovať už detskom veku. Presne ako v Róbertovom prípade. "Ďalekohľady, vesmír a podobné veci ma začali zaujímať už niekedy v šiestom ročníku na základnej škole. Ani neviem, ako to celé začalo. Prišlo to samo od seba." Neskôr začal navštevovať astronomický krúžok, čo bolo podľa jeho slov veľmi dobrým krokom. "Stretávame sa v CVČ Domino. Je tam veľký hvezdársky ďalekohľad, planetárium a ľudia, ktorých spája láska k astronómii."

Okrem pravidelných stretnutí v centre organizujú mladí astronómovia výjazda do okolia Košíc. Na nich si vždy vyhliadnu miesto, kde pozorujú oblohu aj niekoľko dní. Samozrejme, všetko zaujímavé si fotia. Vlani cestovali po okolitých obciach s projektom "S ďalekohľadom na cestách". Okrem pozorovaní zorganizovali aj niekoľko astronomických prednášok, ktorými zaujali najmä miestne deti.

SkryťVypnúť reklamu

"Dnes mi to už toľko veľa nedáva. No v minulosti mi to určite veľmi pomohlo", priznal Róbert určitý edukačný strop tohto zariadenia. Novým záujemcom však tento krúžok vrele odporúča. "Stačí si nás nájsť na internete, vyhľadať informácie o najbližšej akcii a prísť sa pozrieť." Robovou najobľúbenejšou činnosťou vrámci klubu je určite astrofotografia, či sledovanie meteorov.

Účastníci z 22 krajín

Počas "kariéry" amatérskeho astronóma sa Robo zúčastnil viacerých súťaží. Ani jedna ho však nepotešila do takej miery, ako vlani v decembri v thajskom meste Chiang Mai. Šlo o 1. ročník svetovej Medzinárodnej olympiády v astronómii a astrofyzike. Organizovala sa už aj po minulé roky, no pod iným názvom.

Príležitosť ukázať sa na takomto skvelom podujatí dostali dvaja slovenskí zástupcovia, ktorí sa umiestnili na prvých dvoch miestach slovenského kola Astronomickej Olympiády. Doprovod dvoch súťažiacim mladíkom tvorili Mária Bartolomejová a Ladislav Hrib z Astronomickeho ustavu v Tatranskej Lomnici. "Informácie o súťaži v Thajsku vyhľadala na internete naša vedúca, ktorá ma do nej prihlásila", vysvetľuje Robo ako sa dostal do Ázie. "Podobných súťaží je na svete viac. Najpopulárnejšia je organizovaná Rusmi. Na tej by som sa však nemohol zúčastniť kvôli veku. Súťažiť tam môžu len mladší súťažiaci."

SkryťVypnúť reklamu

Okrem príležitosti ukázať sa na medzinárodnej scéne to pre našich hvezdárov bolo aj zaujímavým výletom. Thajsko je pre našinca exotická krajina, plná zaujímavých unikátov. Všetko bolo hradené zo strany organizátorov. Slovensko zaplatilo iba cestu, o ostatné sa postarali Thajčania. "Boli sme tam od 30. novembra do 9. decembra 2007. Na súťaži sa zúčastnilo 22 krajín. Väčšinou šlo o ázijské štáty vrátane tých najväčších ako India, Čína, Pakistan, Irán. Európu zastupovali východné krajiny ako Rumunsko, Bielorusko, Litva a podobne. Z Afriky odriekli účasť všetky krajiny, zaujímavou výpravou bola Brazília."

Celú súťaž organizátori rozdelili do troch častí. "Prvá bola praktickým pozorovaním. Odohrávalo sa v noci na reálnej oblohe, bez akýchkoľvek simulácií. Každý dostal objekty na oblohe, ktorý mal do určitého časového limitu zamerať. Ako pomôcku sme obdržali akúsi trubičku na statíve, nie ďalekohľad. Po 20 minútach prišiel skúšajúi a overil správnosť objektov. Ďalej bolo v tejto úlohe potrebné vypočítať niekoľko praktických úloh, ako napríklad jasnosť hviezdy, zakresliť nejaké veci a podobne." Pre Roba to nebol veľký problém. Venuje sa tomu už dlho a oblohu pozná veľmi dobre. Boli tam však aj výpravy, pre ktoré boli tieto úlohy neriešiteľné. "Výprava z Bangladéža si s niektorými úlohami nevedela rady. Podľa ich vlastných slov vraj doma nedisponujú ani takou základnou pomôckou, akou je ďalekohľad. Napriek tomu je sympatické, že sa súťaže zúčastnili."

O dva dni neskôr nasledovala druhá súťažná časť s názvom Analýza dát. Tam mali súťažiaci vypočítať rôzne stavy kozmických objektov na základe istých dát. Šlo o náročnejšie úlohy, vyžadujúce skvelú znalosť rôznych nielen astronomických výpočtových metód. V tejto sekcii bol podľa Róberta najzaujímavejší príklad, v ktorom šlo o výpočet fázy mesiaca v dni, kedy sa narodil Albert Einstein. "Mali sme danú fázu mesiaca v istom roku a istom dni. Podľa toho sme mali vypočítať v akej polohe sa nachádzal v deň narodenia tohto slávneho vedca."

V tretej časti súťaže, ktorá bola čisto teoretická, sa hvezdári venovali náročnejším výpočtom príkladov z astrofyziky. "Táto časť bola najnáročnejšia. Zvládol som ju len vďaka mojim celkom bohatým skúsenostiam zo súťaží," hovorí Róbert, ktorý súťaží zhruba od siedmeho ročníka základnej školy.

Jeden zlato, druhý takmer bronz

Druhému členovi slovenskej výpravy, 19-ročnému Miroslavovi Kubalovi z Gymnázia v Kysuckom Novom Meste chýbalo k bronzu pol bodu. Košičan Róbert získal zlato. V duchu fair play však náš mladý olympionik upresnil systém odmeňovania: "Nebolo to klasické zoradenie podľa výsledkov. Víťaz nebol len jeden. Zlato získali všetci riešitelia, ktorí dosiahli úspešnosť nad 90 percent. Rozdalo sa teda nejakých 17 zlatých kovov." Najúspešnejšími krajinami v celkovom hodnotení sa stali domáce Thajsko, Čína, India a Irán.

"Výsledky sme sa dozvedeli až na záverečnej ceremónii. Pocity boli, samozrejme, príjemné. Vedel som, že som skončil dobre, no zlato som nečakal," opisuje príjemné pocity Róbert. Rodičov chcel zlatou medailou prekvapiť. "Domov som zavolal len s tým, že sa vraciam. Chcel som prísť domov len tak a po čase prekvapiť rodinu medailou, ktorú vytiahnem z vaku."

Tento plán mu dlhý čas vychádzal, no už na spiatočnej ceste Slovenskom mu volala mama s gratulačným prejavom. "Odniekiaľ sa to dozvedela a ani neviem odkiaľ. Ale bolo to milé. Okolie i rodina boli mojim úspechom rovnako nadšení, ako ja."

K zlatej Róbertovej medaile sa viaže množstvo zábavných príbehov. Najmä tých letiskových. "Takmer na každom letisku ma zastavili a prehľadávali mi batožinu. Detektor kovov neostal nikdy ´potichu´." Po nájdení zlatého prekvapenia bol personál letiska k Slovákovi veľmi milý, gratuloval mu a ospravedlňoval sa za obťažovanie.

Ochutnali chrobáky, videli sloní futbal

Reprezentanti slovenskej astronómie sa v Thajsku nevenovali len súťaži. Usporiadateľská krajina je pre našinca exotickým miestom, čo si uvedomovali aj slovenskí mladíci. Zažili tam množstvo nezvyčajných zážitkov. Od jedenia chrobákov až po sloní futbalový zápas.

"Boli sme na oslavách narodenín thajského kráľa. Oslavné pochody sa konali po celej krajine. Boli sme súčasťou niekoľkotisícového davu, ktorého každý člen držal v ruke sviečku a bol oblečený do národných farieb. Nechýbal ohňostroj, spievanie hymny a podobne. Bolo to ozaj pôsobivé," spomína Róbert, ktorého si kvôli vysokému vzrastu vyfotilo na pamiatku zo 20 Thajčanov.

Dobrodružstvachtiví Slováci neodolali ani nutkaniu vyskúšať domácu špecialitu rôzne chrobáky a hmyz na všakovaké spôsoby. "Mne to veľmi nechutilo, no bol s nami Poliak, a ten si k svojej porcii pridal aj dupľu." Ďalším cieľom našich reprezentantov bol sloní kemp. "Človek, ktorý to nevidel, len ťažko uverí tomu, ako sa tieto nemotorné zvieratá dajú vycvičiť. Slony dokázali kresliť kvety štetcom či hrať futbal. Jeden trafil dvakrát po sebe žrď."

Nedalo nám nespýtať sa na povestnú krásu thajských žien. "Thajčanky sú ozaj krásne. Žiaľ, nedostal som sa k tomu, aby som nejakú oslovil. Len som ticho obdivoval," tvrdí Róbert a dodal, že ešte nikdy nepoužil svoje hvezdárske znalosti na očarovanie žien.

Študuje informatiku

Napriek spomínanému úspechu je astronómia pre Róberta stále iba hobby. Nešiel ju ani študovať, na vysokej škole sa venuje informatike. Možnosť, že by sa v budúcnosti venoval astronómii profesionálne, však nezavrhuje. "Ak by bola príležitosť venovať sa tejto oblasti, určite by som ju privítal. Na Slovensku to však nie je až tak extra finančne ohodnotené. V zahraničí je to lepšie. No zvážil by som to."

Napriek tomu si uvedomuje možnosti uplatniť sa i doma. "Dá sa v tejto oblasti zamestnať aj na Slovensku. Napríklad v Astronomickom Ústave v Tatrách, observatóriu v Modre, kde sledujú asteroidy. Prípadne na Lomnickom Štíte, kde je pracovisko zamerané na výskum Slnka a slnečnej koróny." Za svoju prioritu však Róbert stále považuje štúdium, ktorému sa momentálne venuje. Všetko sa vraj vyrysuje samo. Svojmu astronomickému koníčku sa bude venovať i naďalej a uvidí ako to dopadne.

Tomáš LEMEŠANI

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 333
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 046
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 088
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 904
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 622
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 494
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 210
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 069
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 850
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 321
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 613
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 657
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 880
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 210
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 069
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 850
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 321
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 613
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 657
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 880
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu