zvieratko uhynie, nastáva traumatická skúsenosť, čo s ním. Nedávno prebehla médiami správa o pripravovanom zvieracom cintoríne v obci Šútovce na strednom Slovensku. Bolo by čosi také možné aj v Košiciach?
Kto býva v rodinnom dome, môže svojho zvieracieho miláčika pochovať vo vlastnej záhrade. Ak však chovateľ psa, či iného zvieratka býva v paneláku, musí riešiť problém miesta posledného odpočinku svojho zvieracieho miláčika. Zvierací cintorín by bol možno vhodným rišením. Či o niečom takom neuvažuje, sme zisťovali v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (U.V.P.), ktorá v Košiciach prevádzkuje útulok pre opustené zvieratá.
"Na zvierací cintorín nemáme pozemok. Útulok prevádzkujeme na prenajatom mestskom pozemku. Je v kompetencii mesta rozhodnúť, či by sa v budúcnosti možno dalo uvažovať o krematóriu pre zvieratá v priestoroch plánovaného Strediska vzájomnej pomoci ľudí a zvierat. Je to vsak nákladná zálezitosť, ktorú by muselo dotovat hlavne mesto," povedala nám predsedníčka ÚVP Dana Tóthová. Zvieracie krematórium by si vyžadovalo investície niekoľkých miliónov korún, ktoré ÚVP nemá. "Zvierací cintorín je skôr výzvou pre niekoho, kto má finančné prostriedky na investície."
Zvierací cintorín by privítalo aj mesto. "Pokiaľ viem, tak na Slovensku zatiaľ ešte nikde nefunguje takýto cintorín. Najbližší je vraj v Brne," povedal nám námestník primátora Marek Vargovčák. "Mesto sa týmto problémom ešte nezaoberalo, lebo nebola taká požiadavka. Ale vzhľadom na to, že v Košiciach je oficiálne 6-tisíc psov a neoficiálne zhruba 20-tisíc, je to zaujímavá myšlienka. Myslím si, že pri doržaní všetkých predpisov by to mesto podporilo. Ja by som takúto aktivitu privítal. Citová väzba na psa je hlavne u starších ľudí veľká."
Mnohí chovatelia nevedia, čo s uhynutým zvieraťom. "Existuje veterinárna asanačná služba, ktorá zabezpečuje zber uhynutých zvierat a transportuje ich do kafilérie. Zatiaľ je to jediný zákonný spôsob, ako naložiť s mŕtvolou psa či iného zvieraťa. Je to však trochu necitlivé. Pritom zvierací cintorín by bol najlepšou možnosťou, ktorá by zároveň vyriešila aj hygienické hľadisko." Pre mnohých chovateľov je najjednoduchším riešením zakopanie mŕtveho zvieraťe v lese. Aspoň vedia, kde je miesto jeho posledného odpočinku.
Zvierací cintorín v Košiciach by mal podľa viceprimátora reálnu šancu uživiť sa. V prípade, že by ho chcel prevádzkovať nejaký podnikateľ či občianske združenie, vedelo by mesto pomôcť napríklad vyčlenením plochy? "S tým by mesto nemalo mať problém," tvrdí M. Vargovčák. "Vytipovali by sa rôzne lokality aj v okolí Košíc. Ako som už spomínal, malo by to byť súčasťou riešenia probelmatiky chovu psov a iných zvierat v meste."
Zatiaľ však nikto nekontaktoval magistrát s tým, že by chcel prevádzkovať zvierací cintorín. Vedenie mesta túto myšlienku víta, stačí už len "maličkosť" - odvážlivec, ktorý by bol schopný a ochotný zvierací cintorín prevádzkovať. Ak zoberieme do úvahy počet psov a doma chovaných mačiek v meste, nemalo by ísť o stratovú záležitosť...
Boris MACKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári