Andrea NITKULINCOVÁ, andrea.nitkulincovakorzar.sk
Mária Hámorová je manželkou úspešného slovenského horolezca Petra Hámora. Ani zďaleka však nestojí v jeho tieni. Okrem toho, že sama lezie a zdolala Akonkaguu, je už devať rokov riaditeľkou Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade.
Hoci je termín festivalu stanovený až na október, určite už začínate s prípravami...
- Tohto roku usporadúvame už 16. ročník. Oboslali sme filmárov, režisérov a producentské centrá, ktoré máme v databáze a filmári sa nám už hlásia aj sami. Pár filmov nám paradoxne prišlo necelý týždeň po vlaňajšom festivale. Dá sa povedať, že s prípravami sme na tom naostro. Vyberáme porotu a čestných hostí, avšak tým, že máme októbrový termín, sú aktívni horolezci, lezúci v Himalájach, práve na expedíciách. Príde teda len ten, kto je náhodou doma...
Môžete vypichnúť najzvučnejšie mená, ktoré sa už festivalu zúčastnili?
- V poslednom čase dosť rezonuje meno Sir Edmund Hillary, ktorý bol naším čestným hosťom. Vlani sme mali z mladšej generácie Španielov Eneca a Ickera Pouovcov, zo starších prišla americká legenda Jeff Lowe. Stabilnými hosťami posledných rokov sú Piotr Pustelník z Poľska, ktorý má na svojom konte 13 osemtisícoviek a chýba mu už len posledná, ktorú by chcel zdolať na rok, a z mladších Piotr Morawski.
Môžete stručne zosumarizovať súčasné trendy, akými sa horské filmy uberajú?
- V roku 2006 dominovali filmy z rôznych oblastí športu. Vlani sme už mali trošku užší záber a dominantou bolo najmä výškové lezenie. Mali sme i rok, kedy bolo neskutočne veľa filmov o hendikepovaných ľuďoch a ich výstupoch na kopce. Je to rozmanité. Hlavnou myšlienkou festivalu je ale to, že je venovaný horským športom a životu v prírode. Nechceme teda ukazovať len aktívny šport.
Aký je pomer zahraničných a našich filmov na festivale?
- Teraz sme mali 33 súťažných filmov a z toho bolo päť slovenských. Zahraničná filmová škola je dosť veľká, aj u nás máme napríklad Pavla Barabáša a Paľa Pekarčíka... Rasťo Hatiar je síce amatér, ale už má krásne filmy a začína sa umiestňovať. Škoda len, že na Slovensku nemáme špecializované vysoké školy, ako je to vo Francúzsku a Taliansku, kde sa rovno vychovávajú režiséri, ktorí chodia na expedície.
Odkedy stojíte za festivalom vy?
- Začala som síce pracovať od prvého ročníka, avšak najprv len v infocentre ako výpomoc, od roku 1994 som bola oficiálne zamestnaná a riaditeľkou som od roku 1999.
Lásku k horám ste získali vďaka manželovi?
- S manželom sme sa spoznali vďaka horám. Bolo to v horolezeckom oddieli, kde manžel prišiel z expedície a ja som práve prestúpila z Popradu do oddielu v Tatranskej Polianke.
Takže aktívne leziete?
- Moja najvyššie dosiahnutá výška je z roku 2003, keď sa mi podarilo vyliezť na Akonkaguu, ktorá má 6959 metrov. Je to môj osobný výškový rekord. Tohto roku by som rada zašla do Nepálu, ale skôr ako track. Pretože manželove expedície sú predsa len o inom a keby som chcela ísť s ním, musel by značne meniť plány. Možno ale aspoň raz v živote skúsim ísť do základného tábora pod nejakú osemtisícovku. Uvidíme. Nevravím, že na ňu výjdem, lebo to je šialený výkon, ale nikdy nehovor nikdy.
A čo deti? Platí u vás, že lezie celá rodina?
- Nikdy sme ich do ničoho nenútili a skôr majú vzťah k umeniu. Celkovo sme ale rozbehaná rodinka. Dcéra sa pred rokom vrátila zo štúdií v Mexiku, syn teraz študuje v Thajsku. Len ja som doma a občas si pripadám ako železničná stanica... Všetci odcházajú a ja ich len vítam a vyprevádzam.
* * *
Profil
n Mária Hámorová je už 9 rokov riaditeľkou Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade. Aktívne na ňom pracuje od prvého ročníka.
n Je manželkou horolezca Petra Hámora.
n V roku 2003 zdolala svoju najvyššiu horu - 6959 m vysokú Akonkaguu
Autor: pan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári