celovečerného koprodukčného filmu Lietajúci Cyprián. Ide o debut režisérky a scenáristky Mariany ČengelSolčanskej, kde si hlavnú úlohu zahrá slovenský herec Marko Igonda. Sága o známom mníchovi sa do kín dostane v januári 2009.
ČERVENÝ KLÁŠTOR. Na nádvorí bývalého kamaldulského kláštora v Červenom Kláštore bolo v pondelok rušno. Vyše 60-členný štáb pripravoval jednu z posledných scén zimného nakrúcania. Išlo hádam o najkrvavejšiu scénu. Cypriánovho brata, zbojníka, mal kat sťahovať z kože. Chystali sa zvieratá, aj asi desaťčlenný dav komparzistov a traja kaskadéri. Ešte pred niekoľkými hodinami boli štyria. Jeden však počas nakrúcania (samozrejme, len vo filme) zahynul.
Je to zábava
Pavla Hovanu zo Spišskej Starej Vsi filmári často obsadzujú do komparzu. Najčastejšie hráva dedinčanov, alebo zbojníkov. Bodaj by nie. Veď vysoký, urastený chlap, povolaním pltník, je s hustou bradou, fúzmi a bezchybným úsmevom ako stvorený na takéto úlohy. "Som tu dnes prvý deň. Celkom sa mi tu páči. Na filmovačky som zvyknutý. Veď ma do komparzu obsadili skoro všetci, čo tu filmovali. Práca celkom pekná, až na to postávanie a čakanie. Keď je teplo, ešte to ide, ale teraz v zime je to horšie," povedal.
Zaujala ju legenda
Režisérka filmu, na ktorého financovaní a výrobe sa podieľajú producenti zo Slovenska, Poľska, Českej republiky a Maďarska, sa nechala inšpirovať legendou o Lietajúcom mníchovi. Tá hovorí, že v kláštore v hlbokých horách žil tajomný mních Cyprián, ktorý ovládal niekoľko remesiel a bol bylinkárom. Mal zostrojiť lietajúci stroj, z ktorého zletel z Troch korún a odletel k Bohu. Historické fakty potvrdzujú, že Cyprián skutočne v Červenom Kláštore žil. Preslávil ho herbár, ktorý stvoril v rokoch 1 765 až 1 771. Pritom pravidlá rádu kamaldulov prísne zakazovali akúkoľvek vedeckú a študijnú činnosť. Cyprián sa zaujímal aj o lietanie. Hovorí sa, že zostrojil dvoje krídla. "Režisérke sa zdala legenda veľmi zaujímavá. Dávala jej veľa možností vyfabulovať príbeh o Cypriánovi," konštatovala výkonná producentka filmu Kristína Pružincová.
Cypriána si vo filme zahrá slovenský herec Marko Igonda. Najviac sa tešil na to, že sa z neho stane naozajstný mních. "Vyskúšal som si v živote pár hereckých polôh a na túto sa teším. Zobrali mi najvýraznejší herecký prostriedok, hovorené slovo. Bude to pre mňa nová situácia, ktorá ma v dobrom irituje," konštatoval herec. Počas troch dní strávených v Pieninách nakrúcal najmä fyzicky náročné scény. "Bola veľká zima, ale mám z nich dobrý pocit, hoci ma bolí celé telo. Sme radi, že je to už za nami."
Koprodukcia
Rozpočet filmu je 1,5 milióna eur, čo je v prepočte asi 50 miliónov slovenských korún. Hoci ide o nízkorozpočtový snímok, zohnať naň peniaze iba na Slovensku bol problém. Preto sa k projektu pridali aj producentskí partneri z ďalších troch susedných krajín. "Bez peňazí, ktoré sme pozháňali v celom regióne Visegrádskej štvorky, by sa nedal zrealizovať," dodala výkonná producentka. Medzinárodné nie je iba producentské, či herecké obsadenie, ale aj štáb. A ako sa medzi sebou dorozumievajú? Jednoducho. "Anglicky!" hlesne jeden z technikov.
Znova na jar
Filmový štáb má za sebou prvých šesť filmovacích dní. Tri strávil v Múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke, ďalšie tri dni v Červenom Kláštore a okolí. Sem sa filmári vrátia znova v máji. Pribudnú herci i komparz. "Kláštor budeme upravovať. Točiť sa bude aj v jednej pustovni, ktorú špeciálne upravíme," uviedla vedúca produkcie. Vo výhľade je aj zámok v neďalekej poľskej Niedzici.
Spropaguje Pieniny?
Starosta Červeného Kláštora Štefan Džurný, ktorý sa bol tiež na filmovanie pozrieť, si myslí, že film pomôže spropagovať Pieniny i samotnú obec a jej historickú pamiatku. "Myslím, že film ukáže, kto to bol Cyprián a popri ňom aj Červený Kláštor. Tento región je podľa mňa dostatočne známy u nás i v zahraničí, ale možno priláka na Zamagurie ďalších ľudí," doplnil starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári