rekordne dlhé fašiangy, keďže Veľká noc pripadla na 25. apríl. Veľkonočná nedeľa je v roku 2008 23. marca (vlani bola 8. apríla), a tak je iba krôčik k časovo najrekordnejšej, ktorá bola, ako zaznamenávajú kroniky, 22. marca 1818. Nicejský koncil v roku 325 určil dátum Veľkej noci na prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti, preto sú tieto sviatky pohyblivé.
Aj táto úspornosť tradičného obdobia svadieb, veselíc, plesov, zábav, večierkov, maškarád, ľudových radovánok, jedla, pitia a uvoľnenosti spôsobuje, že práve piaty týždeň tohto roka ponesie "hrdý" titul najbláznivejší. I na mravy prísnejší starkí pri spomienkach na fašiangy v spomienkach s úsmevom pripomenú, že dovolené bolo takmer všetko - smelo sa nielen jesť, piť a dubasiť do zbláznenia, ale i vystrájať žarty, huncútstva, divočinky a uvoľnené správanie mávalo svoj odraz i v počte jesenných pôrodov.
Vo víkendovom termíne sa uskutoční najviac reprezentačných plesov, bálov a zábav (dávny bontón dedov nariaďuje ukončiť plesovú sezónu začiatkom pôstu, teda Popolcovou stredou tohto roku 6. 2.), i keď 1. pôstna nedeľa je až 10. 2.
Najčastejší termín predveľkonočných zakáľačiek
Už pred víkendom však nadchádza najmä labužníkmi a dobrými jedákmi najmilovanejší deň v roku - mastný štvrtok, nazývaný niekde i tučným. Predovšetkým vidiečania vedia, prečo mu tento názov dokonale sadne. Práve štvrtok pred začiatkom pôstu je totiž najčastejším termínom predveľkonočných zakáľačiek. A tak na veselých svinských "karoch" budú chodmi opražená bravčová krv, ovarová polievka, krvavničky, jaterničky, klobásky, škvarky a iné špeciality, nesmú chýbať ani sladké šišky, to všetko starostlivo a hojne poprekladané alkoholom, aby tuk ani náhodou nezaškodil.
Pradávne odporúčanie vraví, že v tučný štvrtok sa treba až po uši najesť mastnoty, aby sme boli celý rok zdraví. I keď experti na správnu výživu asi omdlievajú, rada má pred nástupom prísneho 40-dňového mäsopustného pôstu svoj dôvod. Mastný doping budú ľudia potrebovať aj pre ďalšie dni - mnohí totiž získaný tuk vyskáču na všakovakých bujarých podujatiach posledných fašiangových dní, ktoré niekde nazývajú aj ostatky alebo končiny. Oficiálne začínajú sobotňajším ránom, keď mnohými dedinami tiahne i pozývačská skupina, neraz v maskách a ohlasuje hlavný bod programu dňa - ples či inú zábavu, často v maskách. Rovnaké podujatia pokračujú aj v nedeľu, niekde je špecialitou tancovačka regrútov, inde i zábava iba vydatých a ženatých.
Toto sú vrcholné fašiangové dni, ktoré sa končia utorkovou predpopolcovou polnocou - u nás zábavami spojenými s pochovávaním basy. Inde vo svete, najmä v Benátkach a v Rio de Janeiro, vyvrcholia fašiangy slávnymi karnevalovými podujatiami.
EVA BOMBOVÁ
Autor: Clear plánuje návrat
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári