Korzár logo Korzár Košice

HISTÓRIA

Spoločenská sezóna sa začala 18. januára plesmi. V pôste Košičania nezaháľali, vzdelávali sa v kurzoch a žili kultúrouZ čestného honoráru

Spoločenská sezóna sa začala 18. januára plesmi. V pôste Košičania nezaháľali, vzdelávali sa v kurzoch a žili kultúrou

Z čestného honoráru mešťanosta vysoko nevyskakoval

O vstupe Košičanov do nového roku 1921 aj s prvými prekvapeniami v podobe zvýšenia cien sme písali 11. 1. 2008 v článku Najlacnejšie údené bolo v "pojedálni" vedľa Korza. Čakali ich aj ďalšie, medzi nimi aj príjemné prekvapenia magistrátu pre penzistov aj matky v núdzi. Poriadok zaviedli na trhu na Legionárskom námestí (terajšie Osloboditeľov). Nastal čas povestných košických bálov a na obdobie po Popolcovej strede začalo mesto, spolky, kultúrne a športové inštitúcie pripravovať podujatia, z ktorých bolo čo vyberať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pošta zvýšila poplatky

Ešte v decembri 1920 pošta avízovala zvýšenie poplatkov na telegramy (zo 40 na 50 halierov za slovo), telefonické hovory podľa vzdialenosti - do 25 km na 3 Kč, do 50 km na 4, do 100 km na 5, do 500 km na 10, nad 500 na 12 korún. Zvýšenie poplatkov za balíky, listy, peňažné poukážky pripravovali na apríl, okrem dobierkových zásielok, za ktoré sa už platilo viac. Tovar na dobierku posielali košickí obchodníci vo veľkom počte a obľúbené sa stalo aj čistenie odevov a iných miest chemickou čistiarňou v Košiciach posielané zákazníkovi na dobierku. Spomeňme aj hodnotu Čsl. koruny. K 31. 12. 1920 stál 1 USA dolár 93 Kč, 1 anglická libra 375 Kč, 100 francúzskych frankov 652 Kč, 100 švajčiarskych frankov 1792 Kč, 100 nemeckých mariek 35 Kč, 100 rakúskych korún 0,81 halierov, 100 maďarských korún 13 Kč.

SkryťVypnúť reklamu

Investovali aj šetrili

Mesto nemalo peňazí nazvyš, muselo šetriť a zároveň investovať. Mestské zastupiteľstvo na poslednom zasadnutí schválilo správe mestských verejných podnikov 17 500 Kč na stĺpy pre elektrické vedenie pre jednu ulicu - Budapeštiansku, 95 tisíc na plynové zariadenia úradníckych kolónií na Zoltánovej ulici, 90 tisíc na potrebné technické zariadenia, 50 tisíc na kábel pod železničný násyp a deväťtisíc na verejné osvetlenie Rákoczyho okružnej ulice. Zo správy o rokovaní zastupiteľstva sme sa dozvedeli, že v Košiciach i inde v Košickej župe vlastnili pozemky aj iné mestá, Pozemkový úrad v Trenčíne ponúkol mestu Košice výmenu niektorých pozemkov v župe, ktoré ležia ladom a "sú bez úžitku". Zastupiteľstvo súhlasilo, ale s podmienkou, že by mali byť v blízkosti Košíc a kvôli tomu vytvorilo komisiu, pre urýchlené vybavenie. Zároveň bola vytvorená 10-členná komisia pre zachovanie umeleckých pamiatok v meste pod vedením Karola Hlavinka. Penzistom, ktorí si podali na magistrát žiadosť o finančný príspevok na stravu kvôli nízkej penzii, tento odhlasovali a v januári im poskytli zálohu 500 Kč. Matky v núdzi, ktoré mali malé deti, mohli od nového roku využívať bezplatnú lekársku pomoc

SkryťVypnúť reklamu

Mešťanostovi ustálili honorár

Poslanci navrhli mešťanostovi Košíc "ustálenie čestného honoráru" na 2 500 Kč mesačne a 1 500 Kč na reprezentačné výdavky. Ak bude mať mešťanosta dovolenku nad 15 dní, reprezentačné by dostal jeho námestník. Námestníkom odhlasovali po 1 250 Kč mesačne. Na porade županov v decembri navrhli vytvoriť kultúrne stredisko v Košiciach a zabezpečiť pre študentov slovenský internát, na ktoré požiadalo mesto o štátny príspevok. Kvôli tomu prišla do Košíc v januári komisia ministerstva školstva, aby "preskúmala finančné pomery mesta" a zistila, či je žiadosť opodstatnená.

Poriadok na trhovisku

Na trhovisku na Legionárskom námestí určili mestský hygienici dodržiavanie pravidiel predaja tak, aby sa nemiešali potraviny s iným tovarom a živými zvieratami. Na jednom úseku sa mali predávať potraviny - maslo, syr, vajcia, hydina a mali byť oddelené od mäsiarskych, údenárskych a pekárenských tovarov. Tie mali vytvárať samostatnú uličku a improvizované jedálne v podobe búd, hygienici nevyhovujúcich museli obchodníci vymeniť. K disciplinovanej skupine patrili predajcovia stromčekov, semien, textilu, obuvi, aj potrieb pre výstroj ťažných zvierat a potreby pre poľnohospodárov. V úzadí trhoviska bol akýsi blšák s brakom, nazbieraným v meste, položeným na zemi na plachte a zrejme, aj ako dnes bol zaujímavý ponúkanými predmetmi od otlčených hrnčekov, porcelánu, súčiastok zo šable, časti krojov.

Začala sa spoločenská sezóna a poriadatelia plesov i fašiangových zábav sa predbiehali v ich príprave, aby obstáli čo najlepšie. V meste sa tradovalo ich hodnotenie, ktorého výsledok bol uverejnený v regionálnej tlači. V predchádzajúcich dvoch rokoch patrilo prvenstvo reprezentačnému plesu dôstojníkov a poddôstojníkov z povolania. Hodnotili ho ako reprezentačný po každej stránke, na ktorom ukázal dôstojnícky zbor eleganciu a dôstojnosť.

Kultúrny život

Bálmi sa spoločenská sezóna neskončila. Od Popolcovej stredy do Veľkej noci namiesto na plesy sa chodilo do divadla, dámy zo Živeny sa venovali dobročinným podujatiam, deti sa smiali na Gašparkových kúskoch v Lútkovom divadle. Začali sa vzdelávacie kurzy. V Kurtrovom kníhkupectve i v gymnáziu sa prihlasovali na kurzy francúzštiny, poriadané Maticou Slovenskou. Bolo obdobie obľúbených šachových turnajov, šermiarskych exhibícií a grécko-rímskeho zápasenia. Divadlo bolo stále plné a niektoré mestá, vzdialené od Košíc, nasledovali príklad Humenného, ktoré prispelo sumou 5 tisíc korún na Vsl. národné divadlo v Košiciach, aby toto zavítalo s práve hosťujúcim divadlom do ich mesta. V tom čase zvyčajne hosťovalo SND z Bratislavy v Prešove i vo V. Šariši, kam boli organizované návštevy predstavením, o ktoré bol mimoriadne veľký záujem. Košice vlastný súbor nemalo, malo však budovu, v ktorej SND odohrali desiatky predstavení počas trojmesačného hosťovania.

Myslava patrila od 15. storočia Košiciam a žili v nej silní aj zdatní ľudia ako boli stromy v Čiernom lese

Hostí Košíc vítali myslavčania nemecky

Obec Myslava v 15. storočí patrila Košiciam, najprv jej časť, potom celá. Pôvodne bola majetkom Abovcov, ktorú na ňom asi koncom 13. storočia osadili nemeckých kolonistov. Spomína sa v r. 1230 v listinách. V r. 1317 bola vyľudnená, asi počas bojov s Matúšom Čákom Trenčianskym - v tom čase tam bola Kaplnka sv. Kríža a v roku 1371 vysvätili v Myslave nový kamenný kostol. V roku 1427 mala obec 11 port.

Názvy dali osadníci

Niektoré časti katastra Myslavy, dnes mestskej časti Košíc, majú názvy ako napr. Girbes, Unkuber, Cong. Tak ich nazvali nemecké osadníci, ktorí prišli do Myslavy ešte pred tatárskym vpádom. Nemeckí kolonisti sa zvyčajne usadili v miestach, ktoré oplývali nerastným bohatstvom, väčšinou v banských lokalitách. V Myslave boli lesy a pôda. Celé okolie Košíc bolo obklopené lesmi a aj v Myslave bol Čierny les, ktorý Slovania ešte pred nemeckou kolonizáciou nazvali Buken (bukový), čo znamenalo nielen les, ale aj silu, zdatnosť. Žili tu teda udatní ľudia. Myslava nie je mysliteľná bez Myslavského potoka. Potok "Myslava" tiekol cez Lubinu a Geču ústiac južne od obce Myšľa do Hornádu. Myslavským potokom podľa historika prof. Dr. Ondreja R. Halagu vymedzovali listiny juhovýchodný okraj Čierneho lesa na prelome 13. a 14. storočia. Jágerskí kanonici zapísali do listín v roku 1230 názvy "voda Myslava" "ves Mislova".

Čo hovorili predkovia

Podľa ústnej tradície sa v katastri Myslavy usadil muž, ktorý začal strúhať z jedľového dreva šindle a on bol údajne prvým obyvateľom Myslavy. K nemu pribúdali ďalší a vytvorili osadu v lese pri potoku Myslava. Ten delil údolie na dve časti a každá mala svojho pána. Košiciam patrila tá, čo bola bližšie k mestu a náprotivná zase pánovi Veľkej Idy. V Myslave vlastnil mlyn aj vinicu, ktorú podaroval košickým dominikánom. V minulosti so zvýšeným počtom nemeckých osadníkov vznikla v obci obec, vlastne jej časť, ktorú kolonisti nazvali Deutschendorf, t. j. nemecká dedina. Začali obrábať pôdu a pretože Myslava patrila neskoršie celá Košiciam, mesto vydalo v roku 1550 pre všetky svoje dediny ustanovenia, ktoré vymedzovali presne plochu sedliackeho dvora. V Deutschendorfe sa usadzovali aj tzv. "chyžkare", ktorí nemali pôdu, iba svoje chyže na bývanie, za čo pre zemských pánov museli pracovať 20 dní. Práve v tom istom roku dostali poddaní právo od Michala do Vianoc predávať vlastné víno. Ako zaujímavosť treba spomenúť, že kráľ Žigmund udelil v roku 1397 niektorým obciam aj Deutschendorfu také práva, aké mali košickí občania. V Deutschendorfe musel byť vždy pripravený jeden roľník, ktorý pri návšteve Košíc významnými osobnosťami musel tieto privítať v nemčine.

Plátno a pivo

Myslavčania sa okrem poľnohospodárstva zaoberali najmä v zime povrazníctvom. Ženy roľníkov boli vynikajúce tkáčky plátna, Myslavčania plátno aj bielili, bezzemkovia sa živili praním bielizne najmä pre košické kasárne, a myslavské práčky boli veľmi vyhľadávané. Muži vyrábali slamené obaly na fľaše, tzv. " slamenki" pre košický pivovar - v obci sa pestovať chmeľ, na čo zostala pamiatka v súčasnom názve ulice - Chmeľová. Pivo malo dobré meno pre svoju kvalitu a priťahovalo hostí z mesta. Prenajal si ho Medzevčan Jozef Lepesch, majiteľ košického pivovaru. O desať rokov zanikol. Takisto zanikla aj huta na výrobu železa, ktorú postavili za Myslavou v roku 1848 - 1849 dvaja spišskí Nemci. V tom čase pálili gazdovia lieh a pálenku predávali na trhu v Košiciach. Najväčší dopyt bol však po slivovici.

Starodávne mestské novosti

Z 20. rokov 20. storočia z trhu ušla krava gazdovi Hufnagelovi z Chrastna. Na Legionárske námestie prišiel predať dve kravy, podaril sa mu obchod iba s jednou. Odskočil si na pivo a po návrate kravu nenašiel - odtrhol sa povraz, ktorým bola priviazaná a ušla. Hufnagel sa ju vybral hľadať, prešiel celú Hlavnú, aj priľahlé ulice, po krave nebolo ani stopy. Ľudia mu poradili, aby išiel na políciu ohlásiť stratu. Keď tam prišiel, krava už bola v policajnej maštali, ktorú používali pre kone. Nebola sama - spoločnosť jej robili dve kozy a kôň, ktorého našli policajti v parku, kde sa túlal niekoľko dní.

Obchod "K veľkému orlu" na Hlavnej 72 majiteľky Eugénie Szinayi poskytoval všetkým štátnym zamestnancom zľavy a tovar doviezli až do bytu zákazníka. Na vidiek ho expedovali vlastnou roznáškovou službou. ceny bielej múky boli 5,40 - 5,60 Kč, cukru 7,40 - 7,70 Kč, cukrovej fazule 4 Kč a miešanej 3 Kč, sušených sliviek 9 Kč za kilo.

Ihrisko ČSČK plánovala postaviť v Košiciach jeho mestská organizácia. Od nemenovanej banky dostala naň finančné prostriedky aj prísľub na zaplatenie pozemku i projektu.

Úžerový súd zriadili pri košickom okresnom súde vo februári 1922. Jeho členmi sa stali so skupinou obchodníkov 2 roľníci, 3 robotníci a 4 platení zamestnanci. Ako prvá stála pred týmto súdom skupina siedmich košických mäsiarov za okrádanie zákazníkov falšovanou váhou, nastavenou o 9 - 14 dekagramov menej. Všetci dostali pokuty od 300 do 600 korún a 25 dní väzenia.

Noví kancelisti: Pre štátnu nemocnicu v Košiciach vymenoval minister verejného zdravotníctva za kancelistu legionára Jaroslava Kristana a súdna tabuľa pre okresný súdna Podkarpatskej Rusi za kancelistu tiež legionára Svätopluka Libosvára.

Policajnú hodinu pre všetky kaviarne, hostince a reštaurácie v Košiciach predĺžili do polnoci. Bolo to po petíciách občanov, ktorí nepovažovali 22. záverečnú hodinu za dostatočne dlhú najmä od začiatku fašiangových zábav a bálov.

Stranu pripravila Soňa MAKAROVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 007
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 214
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 029
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 079
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 919
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 533
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 124
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 041
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 029
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 079
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 919
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 533
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 124
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 041
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu