Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Známi Košičania na 1. metropolitnom plese

1. metropolitný ples v Košiciach vítal prichádzajúcich hostí na červenom koberci. Oficiálne tak v sobotu v Tabačke otvoril košickú plesovú sezónu.

Hostí na plese zabávali okrem iných aj finalisti SuperStar Dominika Mirgová a Mišo Chrenko, nechýbal košický Fredie Mercury Peter Pačut a o pol noci ohňostroj. Prvý ročník plesu, ktorý má ambície vytvoriť si v našom meste tradíciu otváracieho plesu sezóny, organizovalo OZ Okno Košíc a na budúci rok by sa mal konať v budove Štátneho divadla.

Manželia Raševovci sa chystajú jeden košický ples aj spoločne moderovať

Najradšej majú tance, pri ktorých sa dotýkajú

Na sobotňajšom plese nechýbala ani známa herecká dvojica - manželia Peter Rašev a Ľuba Blaškovičová. "Bratislava má svoj nóbl Ples v Opere a Košice by si podľa mňa tiež čosi také zaslúžili. Lenže chýba nám tu veľká a elegantná plesová dvorana. Myslím si, že by bolo dobré postaviť tu jeden krásny priestor pre zhruba 500 ľudí, ktorý by bol dostatočne reprezentatívny," nazdáva sa P. Rašev.

Skryť Vypnúť reklamu

Organizátori metropolitného plesu majú ambície druhý ročník usporiadať v divadle... "Ja by som sa tomu nebránil, je to reálne, len na to treba veľa peňazí." Rovnako sa na to díva aj Ľ. Blaškovičová. "Divadlo je slovo odvodené od slova dívať sa a ja si myslím, že na plese sa nemá len ´plesať´. Veď naň chodia ľudia, ktorí sa prídu pozrieť na ostatných hostí a chcú byť videní. Takže to dívanie sa má svoje opodstatenie aj na plese..." Nebojí sa vari, že ak by tancovala v priestoroch divadla, že by jej automaticky na rozum prichádzali texty rolí? "Určite nie. Keď je človek na plese, tak je naladený na inú frekvenciu, rozhodne nie tú pracovnú. Aj keď je pravda, že nás dvoch s Petrom túto sezónu čaká ešte jeden ples, ktorý budeme moderovať."

Skryť Vypnúť reklamu

Práve P. Rašev si moderovania rôznych plesov užil viac než dosť. "Až v čase po polnoci, keď bolo po tombole a už som nemal žiadne povinnosti, až vtedy som sa konečne dostal k tomu, aby som si dal za pohár vína, zapálil cigaretku a uvoľnil sa. Málokedy sa mi stalo, že som bol na plese len tak - užívať si. Teraz sa teším z toho, že na dnešnom plese nemám žiadne povinnosti, takže môžem len tak podebatovať so známymi, poobzerať pekné ´baby´..." Vraj to má od manželky dovolené. "Musím však povedať, že obzeranie mi úplne stačí. Za nič na svete by som svoju manželku za inú partnerku na ples nevymenil. Ona totiž veľmi dobre vie, koľko vládzem tancovať. Zatiaľčo pri nejakej mladej ´babe´ by sa mi mohlo stať, že by ma ťahala na parket len preto, aby mi dokázala, aký som starý a už nevládzem. No ďakujem pekne," prezradil so smiechom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Iste. Ja poznám Petrove limity a s ohľadom na jeho zdravotný stav viem, koľko vládze tancovať. Najradšej máme valčíky, pomalé tance, pri ktorých sa partneri navzájom dotýkajú a majú k sebe tak blízko, že sa môžu aj porozprávať a šepkať si do uška," prezradila herečka. Ak aj jej manžel netúži mať na každom plese inú partnerku, aby mal pocit, že je vždy na každom s inou, o to sa môže postarať aj jeho polovička. "Veď dnes je toľko možností, ako žena dokáže byť úplne iná než zvyčajne. Nedávno som bola v jednom úžasnom parochňovom štúdiu a vážne uvažujem nad tým, že si nejakú parochňu kúpim. Ťažko povedať akú, lebo lákajú ma všetky. Myslím si, že nie je zlé občas šokovať vlastného partnera a aj okolie tým, že úplne zmeníte svoj image..."

Poslanec NR SR Viliam Novotný bude plesať každý víkend

Disko 80. rokov by ešte zvládol

Poslanec NR SR Viliam Novotný má v priebehu plesovej sezóny naplánovaný minimálne jeden ples na každý víkend. "Ešte šťastie, že tohto roku je popolcová streda tak skoro a sezóna teda bude krátka. Inak by to moholo poriadne vyčerpať," nazdáva sa V. Novotný. Z toho, že ho čaká toľko plesov, sa aj teší, aj nie... "Väčšinou je to u mňa tak, že keď viem, že večer ideme na ples, no je ešte len popoludnie, tak si vravím - veď som bol na jednom pred týždňom, komu sa má chcieť znovu sa obliekať, volať taxík, ísť na ples... Lenže ako sa blíži 19. hodina a začneme sa chystať, znovu sa začnem tešiť a mať plesovú náladu."

Spomedzi všetkého, čo v sebe ples zahŕňa, má V. Novotný najradšej možnosť dobre si zatancovať. "Na súčasných zábavach sa hrá hudba, ktorá mi už nič nehovorí. Ešte tak disko 80-tych rokov, to by som ešte zvládol... Ale na plese sa hrajú valčíky, klasické tance a to mám rád. Mojim najobľúbenejším tancom je tango. Je také tajomné a úžasné na ňom je to, že ho môže tancovať aj mladík, ale ak je dobrý tanečník, tak aj 80-ročný pán ho môže zatancovať s gráciou."

V. Novotný ako lekár môže tanec len a len odporučiť. "Je veľmi dobrý na udržanie v kondícii a môžem ho odporučiť ako ľahkú športovú techniku. Samozrejme, treba dávať pozor, aby sa človek nezranil, alebo úplne nevyčerpal. Čo sa týka plesov ako takých, tie až také zdraviu prospešné nie sú. Veď ak by sme brali do úvahy všetky zásady zdravej životosprávy, tak by sa na nich nič nemalo jesť, lebo jedlo po 19. hodine nie je zdravé. Lenže tu platí - všetkého s mierou. Ak si človek dopraje na plese dobré jedlo, dobré pitie a trochu tanca - uškodiť mu to nemôže.

Starosta Ľubomír Grega chodí z plesu na ples

Pred sezónou kúpil troje šiat

Starosta Mestskej časti Staré mesto Ľubomír Grega sa už počas prvého dňa plesovej sezóny mohol pochváliť, že má na konte štyri plesy. "Začal som koncom roka, kedy sme boli na plese Svätého Huberta, patróna poľovníkov. Nechýbal som ani na Novoročnom plese maďarského zboru Csermely," prezradil Ľ. Grega. Z 1. metropolitného plesu sa chystal ešte odísť pred polnocou, lebo sa sľúbil na rusínsky ples. "Celkom iste sa chystám ešte na niekoľko plesov, napríklad na ples POLO, nenechám si ujsť Český ples či náš - staromestský. Musím priznať, že som si musel zvyknúť na to, že treba chodiť na plesy, keďže je to vlastne súčasťou mojej pozície. Pred tým ich veľmi neobľuboval, ale akosi som im prišiel na chuť. Minulú sezónu sme boli asi na siedmich, teraz nás ich čaká tiež minimálne toľko."

Pre muža je to jednoduché - stačí mu vymeniť kravatu. Žena však potrebuje na každý ples iné šaty. Ako to budú Gregovci riešiť? "Manželka si kúpila troje večerných šiat, proti čomu však neprotestujem, lebo čo by mi to pomohlo? Zvyčajne nákup nechávam na manželku, ale pri výbere týchto šiat, ktoré má na sebe, sme boli spolu. Pôvodne sme chceli modré šaty, lebo ´modrá je dobrá´, ale jej veľkosť mali len v zelenej."

Čo sa týka muziky, Ľ. Grega sa priznal, že ľudovky či klasický valčík nie je nič pre neho. "Najradšej si zatancujem vtedy, keď sa hrajú pesničky z obdobia mojej mladosti. To si tak nostaligicky na parkete zaspomínam. Sú to zväčša skladby, ktoré sa hrávajú už neskôr, keď je uvoľnenejšia atmosféra a vtedy si aj ja rád zatancujem."

Viceprimátor Marek Vargovčák je "parketový Lev"

Ako amatér zatancuje hocičo

Košický viceprimátor Marek Vargovčák, ktorý prevzal nad plesom záštitu, prišiel v spoločnosti manželky. Tá ho pochválila, lebo hoci vie, že jej manžel bude počas večera aj pracovať, venoval sa hlavne jej. "Som dosť tolerantná a chápem, že to, aby prehodil na plese pár slov aj o práci, je súčasťou jeho funkcie. Keď musí, tak musí," prezradila s úsmevom.

Keďže sa chystajú počas sezóny na viacero plesov, rozhodli sa nejaké šaty kúpiť aj požičať. "Musím manžela pochváliť, že v takýchto prípadoch ochotne otvorí peňaženku. Rád mi poradí a má dobrý vkus." M. Vargovčák však tvrdí, že nakupovanie je pre neho doslova utrpenie. "Neviem, čím to je, ale ja sa v obchodoch cítim strašne stiesnene a deprimovane. Ak potrebujem čosi kúpiť pre seba, tak rýchlo čosi vyberiem, zaplatím a idem preč. Spolieham sa na to, že ak si manželka čosi potrebuje kúpiť na seba, radšej sa poradí s kamarátkami," prezradil viceprimátor.

Prípravy na ples síce veľmi rád nemá, ale keď už je na plese, snaží sa čo najviac si ho užiť. "Tancujem veľmi rád, možno je to dané aj tým, že som znamením Lev a hovorí sa, že toto znamenie má rado tanec. Takže doslova a dopísmena platí, že som parketový lev... Nie som síce žiadny profesionálny tanečník a do súťaže by som sa neprihlásil, ale amatérskym spôsobom zatancujem hocičo," dodal.

Starosta Ťahanoviec Cyril Betuš je "beatlesmaniak"

K manželke nešetrí komplimentami

Starosta Ťahanoviec Cyril Betuš sa počas tejto sezóny chystá ešte na päť či šesť plesov. "Veľmi sa na plesy s manželkou tešíme, lebo my sme vyslovene tanečný pár. Hlavne teda manželka, ona je výborná tanečníčka, ja sa pri nej len tak veziem. Ale tvrdí, že mám dobrý rytmus a po nohách jej nešliapem," prezradil starosta.

C. Betuš sa priznal, že je "beatlesmaniak", takže najradšej si zatancuje na staré overené hity tejto kapely. "Ale všade musí byť demokracia - aj na parkete. Takže vzhľadom na to, že moja manželka má rada ľudovky a dychovú hudbu, tak si zatancujem s ňou aj na takúto rezkú muziku. Nedá sa povedať, čo mám radšej - či len sa trochu poknísať pomaly na parkete, alebo sa aj poriadne povykrúcať. Hlavné je, keď je dobrá hudba, partia kamarátov a skvelá nálada."

Do pamäti sa starostovi vryl jeden ples. "Bol to 16. ples našej mestskej časti a myslím, že sme s manželkou počas neho ani poriadne nezišli z parketu. Na druhý deň som ma tak boleli nohy, ako nikdy v živote. Moja manželka sa dokonca už pri odchode z plesu radšej vyzula z topánok na opätku a do taxíka docupitala v mraze bosá, lebo v topánkach to už nemohla vydržať."

C. Betuš má plesy rád aj preto, že ich za mladosti obchádzal ešte ako muzikant. "Mali sme vlastnú kapelu. Počas sezóny sme obišli všetky zábavy v okolí Košíc a hrali sme aj meste. Dodnes mám plesovú sezónu rád, teším sa vždy z toho, že sa stretnem so známymi, podebatíme si, hodíme za hlavu starosti v práci... K dobrému plesu predsa patrí zábava, dobré jedlo a hádam aj trochu toho dobrého alkoholu."

C. Betuš uznáva, že muži to majú pri chystaní sa na plesy ľahšie. Stačí im obliecť si košeľu, "skočiť" do obleku, oholiť sa... "Nezávidím ženám, čo všetko musia pred plesom absolvovať. Najhoršie na tom je, že sa tie prípravy nedajú urýchliť, lebo ako by sa mohla napríklad žena obliekať, keď má nalakované nechty a lak ešte neuschol? Takže ja manželke nezazlievam, keď trávi v kúpeľni pred plesom veľa času, lebo viem, že inak to jednoducho nejde. Ale výsledok potom stojí za to - hneď ko predo mňa predstúpi pripravená na ples, nešetrím komplimentami. Na to som odborník."

Zvyčajne sa tesne pred odchodom ešte spolu povykrúcajú pred zrkadlom a skontrolujú, či je všetko, ako má byť. "Vtedy si často uvedomím, aké mám šťastie, že moja krajšia polovička je naozaj krásna. Vymaľovaná, vyčesaná, navoňaná - proste hviezda," dodal s úsmevom.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Po Slovensku na motorke
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 4. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 6. Behind every successful business lies a set of skilled people
 7. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 8. Ako sa mení dynamika firiem?
 9. Hudbou proti holorubom.
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 20 058
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 506
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 367
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 737
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 625
 6. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 597
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 314
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 272
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 621
 10. Slovensko v operácii Barbarossa 4 363
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner pred súdom.

Prípad vraždy Jána a Martiny posúdi Najvyšší súd.


a 1 ďalší 9 h
Zuzana Kepplová.

Najvyšší súd nás priblíži k poznaniu, či Kočner bol, alebo nebol podľa slovenských súdov objednávateľom.


13 h
Minister financií Igor Matovič.

Odvolávať Mikulca navrhol Smer.


13 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop