Doslova šokovaní boli vodiči motorových vozidiel na horskom priechode Dargov, ktorým včera policajti s colníkmi už od skorého rána prehľadávali
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
autá.
KOŠICE. Akcia bola pritom najväčšou, aká sa kedy konala v rámci východného Slovenska. Colníci si doviezli na pomoc mobilný skener (na snímke na titulnej strane), za pomoci ktorého sa dá vyhľadať pašovaný tovar aj v tej najmenšej štrbinke auta.
Všetko sa začalo o 7. hodine ráno, keď sa vozidlá s majákmi priblížili na Dargov. Okamžite zastavili dopravu a rozložili kužele. Muži zákona tak vytvorili tri pruhy smerujúce do Košíc. Cez jeden púšťali autá, u ktorých nebola pravdepodobnosť, že by sa v nich mohlo niečo nájsť. Ďalšie dva slúžili na kontrolu kufrov a interiéru vozidiel. Autá, ktoré boli najpodozrivejšie, automaticky putovali pod mobilný röntgen.
"Na čo ma tu zastavujete a kontrolujete? To robte na vagabundoch a nie na slušných ľuďoch," rozčuľoval sa starší muž. No zbytočne. Kontrole sa musel podrobiť aj napriek tomu, že u neho nič nenašli.
Policajti OR PZ Košice-okolie a colníci Colného úradu v Košiciach nenechávali nič na náhodu. Aj keby sa niekto dozvedel o kontrole áut smerujúcich na Košice skôr, niekde pod kopcom a chcel by sa otočiť, mal by smolu. "Máme rozmiestnené mobilné hliadky na rôznych miestach. všetko je zabezpečené tak, aby nám nik neušiel," uviedol jeden z colníkov.
Podozrivého eskortovali do Košíc
Do akcie zameranej na kontrolu tovaru, ktorý podlieha spotrebným daniam či unikol colnému dohľadu, pátraní po kradnutých autách či hľadaných osobách sa zapojilo takmer 70 ľudí v uniformách. Röntgen doviezli z Bratislavy, keďže na Slovensku máme len jediný. Nevyhli sa mu osobné autá, dodávky, ba ani autobusy. Napriek vybavenosti však mali colníci problém niečo v autách objaviť. Obhajovali to tým, že po vstupe do Schengenu sú prísnejšie kontroly. Nejaké cigarety však v rukách colníkov predsa len skončili. Jeden z mužov, keď ich u neho objavili, bol navyše podozrivý a policajná hliadka ho okamžite oprela o auto a prehľadala. Zbraň nemal, no eskortovali ho do Košíc.
"Dobrý deň, colná kontrola, veziete niečo?" znela otázka colníkov, väčšina však odpovedala záporne. No išlo nielen o tovar. Dvaja mladíci v mercedese sa polícii nezdali, auto im colníci presvietili a zistili, že identifikačné číslo vozidla je prerazené. "Čo ja viem, čo chcú? Ja som to auto kúpil, neviem o tom, že by bolo niečo zlé," povedal nám majiteľ auta na otázku, čo hovorí na to, že mu auto zrejme zhabú.
Následne už s policajným sprievodom taktiež putoval do Košíc, kde bude auto podrobené expertíze. "Je podozrenie, že bolo pozmenené VIN číslo vozidla," povedal nám riaditeľ Odboru Justičnej polície Košice-okolie pplk. Ing. Jaroslav Jenčo.
Dostať sa na rampu röntgenu mala problém mladá slečna. Colníci jej "maturitu" dlho tolerovali, nakoniec však povedali, že vyššie už nemusí. Tento prístroj totiž dokáže presvietiť všetko 41 cm od zeme, čo stačilo. Slečna však bola vystresovaná. "Nikdy som nič podobné nezažila, nech sa pozrú, neveziem nič nelegálne," uviedla.
Policajti zastavili aj dvojicu Rumunov vracajúcich sa z výsluchu na michalovskej polícii. Kšeftári so zlatom, výzorom a oblečením ako vystrihnutí z Krstného otca, však cigarety neviezli. Oni majú iný druh zárobku.
Colníci počas prebiehajúcej akcie prehliadli do 13. hodiny okolo 50 áut. Zaistili v dvoch prípadoch pašované cigarety, za čo hrozí pokuta 50 000 Sk, objavila sa aj červená nafta, kde vodičov čaká postih do pol milióna korún. Polícia zas udelila viacero pokút za priestupky v doprave.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári