Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Z. Trebuľa: Ideme do konkrétnych akcií

Za veľmi úspešný považuje predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa (Smer) uplynulý rok. Župan za najdôležitejšie považuje schválenie

viacerých strategických materiálov na nasledujúce roky, ktorými zastupiteľstvo určilo, ako bude kraj realizovať svoje kompetencie v oblasti školstva, regionálneho rozvoja, sociálnych vecí alebo kultúry. Takisto je spokojný so zlepšením stavu ciest v kraji, či so skutočnosťou, že v závere roku 2007 sa pacienti štyroch krajských nemocníc v Michalovciach, Trebišove, Rožňave a Spišskej Novej Vsi dočkali nových špičkových CT prístrojov. So županom Zdenkom Trebuľom sme sa porozprávali nielen o jeho minuloročných úspechoch a sklamaniach, ale aj o plánoch na tento rok.

Skryť Vypnúť reklamu

S čím ste uplynulý rok boli najviac spokojný?

- Postupne sa nám darilo naplniť ciele, ktoré sme si dali na začiatku volebného obdobia a to najmä čo sa týka zlepšovania dopravnej infraštruktúry. Opravili sme 150 km ciest. Do konca tohto funkčného obdobia by aj vďaka viaczdrojovému financovaniu mala byť opravená zhruba štvrtina z takmer dvetisíc kilometrov našich ciest II. a III. triedy. Všetko ale opraviť nemôžeme, lebo na to by bolo potrebných aspoň 15 miliárd korún, čo je extrémne vysoká suma. Máme totiž aj cesty, na ktoré sa okrem malých opráv nejakých výtlkov 40 až 50 rokov nesmahlo. Treba im vymeniť už celé telesá vozoviek.

Čo vás pre zmenu najviac sklamalo?

- Najviac asi to, že sa nám nepodarilo urobiť žiadny významnejší pokrok pri realizácii rýchlocesty R4 Košice-Milhosť, ktorá sa má začať stavať až v roku 2009. Takisto ma mrzí, že sa nám zatiaľ nepodarilo napojiť všetky organizácie v našom priamom riadení na jednotný ekonomický systém tak, aby sme mali k dispozícii ich údaje v reálnom čase. Fungujeme cez štátnu pokladnicu a ak už bude podľa našich predstáv v prevádzke spoločný ekonomický systém cez sieť VUCNET, budeme mať okamžité informácie o hospodárskych výsledkoch všetkých našich organizácií. Z hľadiska riadenia a používania zdrojov by to bolo výrazne lepšie. Hoci máme relatívne silný odbor kontroly, nedokážu ani pri najlepšej vôli skontrolovať nakladanie s financiami v 180 našich organizáciách. Na tomto budeme musieť v novom roku popracovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Dlhoročným problémom v KSK je rozdeľovanie dotácií a plán investičných akcií. Peniaze častokrát idú najmä do miest a obcí, za ktoré zalobujú ich "domáci" poslanci. Čo mienite urobiť s tým, aby financie končili tam, kde sú naozaj potrebné?

- Subjektívnym pocitom, že peniaze idú tam a mali ísť niekde inde, sa asi nikdy nevyhneme... Všetky dotácie nad stotisíc korún a investičné akcie schvaľuje zastupiteľstvo. K tomu ťažko niečo poviem. Ja schvaľujem len dotácie do 100 000 Sk a snažím sa, aby sa dostali na akcie alebo do organizácií v rôznych častiach kraja. Nie je to jednoduché, lebo žiadostí je mnoho, neprichádzajú rovnomerne rozdelené podľa oblastí. Ale aj tak každému nevieme vyhovieť. Rovnaký problém máme aj pri Cenách KSK, kde z niektorých regiónov dostaneme veľa návrhov a z iných žiaden. Podobne pri rozdeľovaní financií sú oblasti, ktoré sú v tomto smere aktívnejšie ako iné. Samozrejme si ale nebudeme nahovárať, že lobistické vplyvy nikdy nebudú.

Skryť Vypnúť reklamu

Správa ratingovej agentúry Moody's, na ktorú sa rád odvolávate, hovorí, že sa skvalitnil aparát na Úrade KSK. Súvisí to aj s tým, že na jeseň minulého roka tam prebehla už tretia vlna prepúšťania po vašom nástupe?

- My sme neorganizovali žiadne prepúšťania! Dnes je o jedného pracovníka menej, ako na začiatku roka, čiže 198 zamestnancov. Viem o tom, že nejakí ľudia odišli, niektorí aj prišli. Nie je tu malý aparát a ani malý Úrad KSK. Ale napĺňanie našich kompetencií si vyžaduje odborníkov, ktorých sa snažíme pritiahnuť a udržať.

Už za éry vášho predchodcu R. Bauera sme kritizovali neúmerne vysoký počet úradníkov, no odkedy on odišiel a prišli ste vy, pribudlo ich ešte 50...

- Treba sa pozrieť na to, na aké odbory títo ľudia prišli. Úrad sa postupne buduje. Keď vznikal, mal 50 zamestnancov. Keď som prichádzal ja, bolo ich oficiálne 150. Ale pán Bauer už zabudol povedať, že ešte aspoň 25 ľudí tu bolo zamestnaných na rôzne dohody.

Ako si predstavujete v tomto roku spoluprácu koalície SMK-Smer s opozíciou? Jej návrhy sa totiž berú do úvahy ešte menej ako za inej politickej konštelácie v uplynulom volebnom období.

- S opozíciou máme veľmi dobrú spoluprácu. Opozíciu pre mňa znamenajú aj šéfovia poslaneckých klubov a nie iba niektorí poslanci, ktorí sa radi prezentujú v médiách. My nielen chceme, ale aj spolupracujeme s opozíciou, o čom si každý môže urobiť obraz aj z rokovaní zastupiteľstva. Aj samotní poslanci SDKÚ a KDH vysoko pozitívne hodnotia našu spoluprácu a vzájomnú komunikáciu. Opozícia má určite u nás priestor. Za seba môžem povedať, že naše vzájomné rokovania so šéfmi poslaneckých klubov KDH Michalom Bartošom a SDKÚ Viliamom Novotným považujem za veľmi konštruktívne. Cítiť to aj na zastupiteľstvách, lebo väčšina poslancov opozície na nich vystupuje vecne, s konštruktívnou kritikou a nie s demagógiou.

Čo konkrétne sa zlepší v tomtu roku pre obyvateľov kraja?

- Budeme pokračovať najmä v tom, čo sme už začali. Máme naštartovaný celý projekt opráv a rekonštrukcií ciest v kraji z peňazí EIB a Regionálneho operačného programu - doprava. Potešíme tým nielen motoristov, ale všetkých, ktorí sa za prácou alebo inými aktivitami presúvajú po cestách II. a III. triedy v kraji. Pripravujeme zásobník projektov, ktoré by sme chceli financovať zo zdrojov ROP. Pri jeho príprave spolupracujeme nielen so Správou ciest, ale s obcami a mestami, obvodnými úradmi dopravy, políciou, dopravným inšpektorátom. Predpokladaný termín realizácie prvých stavieb je koniec roka 2008, začiatok roka 2009. Hrubý odhad dostupných finančných prostriedkov na celé obdobie do roku 2013 je 600 800 miliónov korún.

Chystáte niečo aj v iných oblastiach, do ktorých spadajú vaše kompetencie?

- Začneme s konkrétnymi aktivitami podľa schválnej Konpcepcie rozvoja športu v kraji. Potešia sa školáci, pre ktorých máme v pláne vybudovať viacero ihrísk, zrekonštruovať telocvične. Chceme, aby ich využívali aj obyvatelia miest a obcí vo voľnom čase. Šport pre všetkých, rekreačný šport dostane podporu rovnako ako ten výkonnostný podľa jasne stanovených pravidiel. Máme dobrý tím ľudí v zariadeniach sociálnych služieb. Každé z nich má pripravené projekty a keď sa vypíšu výzvy, budeme sa uchádzať o získanie európskych peňazí, vďaka ktorým výrazne zlepšíme život ich obyvateľom. Pripravujeme analýzu našich štyroch zdravotníckych zariadení, ktorá by mala ukázať v čom sú ich nedostatky, i to, na čom môžeme stavať pri ich efektivnom smerovaní. V prípade nemocníc je trochu zvláštna situácia, lebo väčšina z nich sú akciové společnosti. Teší nás, že všetky sa dostali do plusového hospodárenia. Rok 2007 priniesol dôležité koncepčné materiály. Máme schválenú energetickú politiku, koncepciu rozvoja športu, druhú etapu racionalizácie škôl a školských zariadení, stratégiu rozvoja vidieka. Predovšetkým investorom je k dispozícii Analýza súčasného stavu investičného prostredia i prognózy jeho vývoja. Pred schvaľovaním je aktualizovaný Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja, regionálna inovačná stratégia. Dopracovať chceme ešte stratégiu sociálnej práce v kraji, rozvoja kultúry a cestovného ruchu. Teraz je pred nami dôležitá úloha vypracovať vo všetkých oblastiach akčné plány, ktoré by jasne určili konkrétne úlohy. Chceme ich pripraviť s miestnou samosprávou, s obcami a mestami, s mikroregiónmi, aby boli konkrétne a pomohli konkrétnym obyvateľom v kraji.

Od Vianoc ste dedkom. Môžu vaši spolupracovníci očakávať, že k nim budete miernejší?

- Nič sa v štýle mojej práce meniť nebude. Od každého spolupracovníka a nášho zamestnanca očakávam profesionálne výkony. Určite nie som ako dráb, dokážem vyjsť s každým človekom, ktorý vie, čo má robiť. Všetko sa dá vyriešiť aj bez búchania do stola. Tak, ako som náročný na seba, zostanem aj na iných. Všetkým nám predsa ide o jeden cieľ a to je zlepšenie života v celom kraji.

Koncom budúceho roka budú voľby predsedu KSK. Už ste rozmýšľali, či budete kandidovať?

- Veľa vody ešte našimi riekami pretečie, pokiaľ oznámim svoje definitívne rozhodnutie. Ak by sa voľby konali tento rok, bol by som rovnako zdravý ako teraz a výsledky práce by pokračovali v súčasnom tempe, zrejme by som ohlásil kandidatúru a okrem Smeru by som sa uchádzal aj o podporu SMK a ďalších strán. Momentálne však neviem presne, čo bude za dva roky. Keď to bude aktuálne, oznámim vám, ako som sa rozhodol.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hudbou proti holorubom.
 2. Ako sa mení dynamika firiem?
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 5. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Behind every successful business lies a set of skilled people
 2. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Hudbou proti holorubom.
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 6. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 7. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 12 591
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 792
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 717
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 231
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 125
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 077
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 281
 8. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 6 545
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 858
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 5 760
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop