mať veľké zisky.
KOŠICE. V deväťdesiatych rokoch organizované skupiny po celej strednej Európe spôsobili rozsiahle daňové úniky, keď olej predávali ako naftu. Podobnú kauzu majú aj Košice. Jej príbeh však nekončí ani viac ako desať rokov od začiatku vyšetrovania.
Podľa jeho výsledkov ešte v rokoch 1995 a 1996 šiesti muži, medzi nimi dvaja bývalí policajní dôstojníci, a jedna žena nakúpili od rafinérie Petrochema Dubová viac ako milión litrov ropných produktov. Išlo o nízkosírny vykurovací olej a odformovací olej.
Olej ako nafta
Ten potom po zmiešaní s motorovou naftou už predávali ako čistú naftu. Odberateľmi boli najmä poľnohospodárske družstvá v okolí Košíc. Na olej sa pri jeho nákupe nevzťahuje povinnosť zaplatiť spotrebnú daň. Keď sa potom predáva ako drahšia nafta, vďaka nezaplateniu palivovej dane je zisk na každom litri ešte väčší.
Prokuratúra tvrdí, že skupina nezdanený olej "zmenila" na benzín jeho fiktívnym predajom neexistujúcej firme MirGas Lučenec. "Týmto na ňu preniesli povinnosť odvedenia spotrebnej dane. Od nej potom fiktívne odkupovali ropné produkty už ako motorovú naftu," stojí v obžalobe.
Podľa obžaloby tým celá skupina spôsobila štátu daňové úniky skoro päťdesiat miliónov korún. Vyšetrovanie prípadu sa začalo ešte v polovici deväťdesiatych rokov, keď na podozrenia z podvodu upozornila daňová kontrola v spoločnosti Migra, s. r. o., Bidovce. Najmä cez túto firmu sa mal nakupovať olej a neskôr predávať ako nafta.
Stroje sa kazili
Proces na Krajskom súde v Košiciach trvá od roku 2004. Minulý týždeň konečne vypovedalo niekoľko svedkov, najmä predsedovia poľnohospodárskych družstiev, ktoré pred trinástimi rokmi nakupovali naftu od firmy Migra.
Družstvám, ktoré boli väčšinou tesne pred krachom, vyhovovala nízka cena nafty od Migri. V tom čase to bolo 12,50 za liter. Vtedajší Benzinol im palivo nechcel predávať, lebo mu dlhovali za skoršie dodávky.
Stroje, ktoré lacnejšiu naftu požívali, po čase začali mať problémy. "Odchádzali im čerpadlá. Nafta mala nižšiu viskozitu, bola menej kvalitná. Potom sme ju radšej miešali z naftou zakúpenou na pumpách," hovoril svedok, ktorý šéfoval družstvu v Košických Olšanoch.
Ďalší bývalí predsedovia vypovedali, že kvôli lacnejšej nafte mali stroje menší výkon a veľkú spotrebu. V zime palivo niekedy zamŕzalo. Napriek tomu si žiadne družstvo nedalo urobiť chemický rozbor nafty zakúpenej od Migri.
Obžalovaný: Nemajú dôkazy
Hlavný obžalovaný Milan G. (56), niekdajší spoločník a konateľ firmy Migra, od začiatku vinu odmieta. Tvrdí, že nakupoval len naftu a ako naftu ju aj predával. O tom, že lučenecká spoločnosť MirGas bola fiktívna, vraj nevedel.
"Vyšetrovanie sa nikdy nezameralo voči jej zástupcom. Proti mne pritom niet jediný priamy dôkaz. Po štrnástich rokoch som už z toho unavený," povedal denníku KORZÁR.
Pošlú len právnikov
Proces bude pokračovať v marci. Okrem Milana G. sa na ňom nebude zúčastňovať ani jeden z obžalovaných Jozef G.(62), Július K. (63), Ladislav K. (57), Ján K. (62), Jozef M. (56) a Mária J. (33).
Požiadali totiž, aby sa pojednávalo bez ich prítomnosti. Súd im vyhovel. Na procese ich budú zastupovať obhajcovia.
(rok)
Autor: LUKOSTRELCI ŽNÚ ÚSPECHY
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári