V tomto roku síce zatiaľ ťažko uveriť platnosti pranostiky: Krátke fašiangy, tuhá zima, ibaže tá má od zimného slnovratu za sebou iba jeden mesiac
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vlády a ochladenie môže prísť s práve nastupujúcim termínom obávanej fabiánskej zimy. Veky platievalo: Fabián je zimy pán. Čas okolo 20. 1. býva totiž považovaný za jeden zo studených vrcholov zimy, čo dokumentuje aj hláška: Ak nezamrzneme okolo Fabiána a Šebastiána (20. 1. - oslávenci z kresťanských kalendárov), potom už nie. Na tom je zrnko pravdy, ovocinári totiž veria skúsenosti predošlých generácií: Na svätého Fabiána a Šebastiána opäť stromom miazga daná a už ju môžeš v stromoch začuť.
Až na tieto pozitívne stopy však staré povery radia 20. január k najnešťastnejším dňom v roku s dosť desivými prognózami - neradno vraj začať nové veci, vydávať sa na cesty, nehodno podceňovať príznaky i banálneho ochorenia, pretože: Ak niekto na sv. Fabiána a sv. Šebastiána ochorie, veru nie ľahko a rýchlo sa zase k zdraviu navráti.
Rešpekt pred nešťastnými dňami natvrdo zakotvuje i veľmi známa fabiánska pranostika: Na svätých Fabiána a Šebastiána sa musí niekto utopiť alebo aspoň pod ľad preboriť, zamrznúť alebo prinajmenej omrznúť.
Kto boli Fabián a Šebastián
V skutočnosti bol mučenícky pápež Fabián, ktorý žil v Ríme v rokoch 200 250 vľúdny k chudobným, chorým, vdovám a sirotám a určil im podľa okrskov aj opatrovateľov. Podporoval misionárov a vysielal ich do sveta, pričinil sa o zriadenie archívu a právom ho nazývali vynikajúcim mužom, ktorému sa málokto vyrovnal. Žiaľ, počas rímskej krutovlády Decia bol umučený. Za patróna ho okrem iných považujú i hrnčiari.
Jeho kalendárový spoločník, svätý Šebastián je uznávaný za patróna vojakov, vojnových invalidov, ale napríklad i zahradníkov, je ochrancov studní. Bol dôstojníkom telesnej gardy cisára Diokleciána a keďže prijal kresťanskú vieru a odmietol sa jej vzdať, vydali ho lukostrelcom, ktorí do neboráka vystrieľali všetky zásoby šípov - po ošetrení smelou Rimankou sa uzdravil a išiel cisárovi do očí povedať, čo si myslí o jeho krutosti. A ten už dozrel na to, aby odvážlivca v roku 288 nikto viac neuzdravil.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári