PREZIDENTI CHCÚ PROBLÉM RIEŠIŤ
Zvyčajne preplnený hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom bol včera predpoludním ako vymetený. Policajti zahatali cestu osobným i nákladným automobilom, museli čakať aj linkové autobusy spájajúce Michalovce s Užhorodom. Schengenská hranica bola vyhradená prezidentom susediacich krajín Ivanovi Gašparovičovi a Viktorovi Juščenkovi.
VYŠNÉ NEMECKÉ/UŽHOROD. Na otvorenie priechodu čakal aj Viktor Dargó z Čiernej nad Tisou. Železničiarske mestečko s prekládkovou stanicou je vzdialené od Čopu na ukrajinskej strane ani nie desať kilometrov. Keď sa však chce k našim susedom dostať, musí absolvovať tam a späť desaťkrát dlhšiu cestu. "Predtým som ráno nastúpil na vlak a poobede som sa vrátil. Podľa nového grafikonu ide vlak na Ukrajinu večer a naspäť na druhý deň ráno. To aby tam človek prespal. Nesúvisí to síce so Schengenom, ale keď politici hovoria o zlepšovaní vzťahov, mali by v prvom rade myslieť na bežných ľudí," hovorí dôchodca.
Na Ukrajinu sa vybral autom. Chcel kúpiť nejaké sladkosti pre vnúčatá a cigarety. O obmedzeniach, ktoré sa týkajú dovozu tovarov z Ukrajiny pre obyvateľov s trvalým bydliskom v pohraničnom pásme do vzdialenosti pätnásť kilometrov, má len matné informácie. "Opýtam sa colníkov. Neviem, kto to vymyslel. Ale my všetci, ktorí v pohraničí žijeme, sme v porovnaní s celým Slovenskom diskriminovaní. Nechápem, prečo. Páni v Bratislave by s tým mali niečo robiť."
Víza len pre bohatých(?)
Ukrajinci platia za víza do krajín Európskej únie, a teda aj na Slovensko, 35 eur. Nie každý Ukrajinec si to môže dovoliť.
"Kým boli víza zadarmo, zvykol som k vám zacestovať. Teraz si to nemôžem dovoliť. Víza sú len pre bohatých. Poviem vám, Schengen ľudí rozdelil," hovorí Užhorodčan Nikolaj. "Zarobím mesačne okolo deväťsto hrivien. Triadsaťpäť eur je v prepočte približne dvesto hrivien. Tým pádom na Slovensko nepocestujem."
Ukrajinka Svetlana sa obáva, že schengenské pravidlá na hranici so Slovenskom dajú priestor ešte väčšej byrokracii. "Všetko vedie k tomu, aby sme sa do Európskej únie i Schengenu dostali aj my. Neviem, či je to dobré, ale dúfam, že to opäť spojí rodiny, ktoré hranica rozdelila." Svetlana bola naposledy na Slovensku pred dvoma rokmi. Teraz sa tak skoro k nám nechystá.
"Na Slovensko bude cestovať menej ľudí. Nielen kvôli poplatkom za víza. Kontroly na hranici sa sprísnili, treba tam dlho čakať. Jednoducho, keď to všetko majú absolvovať, radšej ostanú doma. Pravda, keď už dostanete slovenské vízum, môžete cestovať po celej Európe. Všetko má svoje klady aj zápory," myslí si Žeňa z Užhorodu.
Konzulát: Žiadostí neubúda
Na Generálnom konzuláte Slovenskej republiky v Užhorode nezaznamenali ani po zavedení poplatkov a sprísnení kritérií na vydanie víza menší počet žiadateľov.
"Vlani sme mali vyše 25-tisíc žiadostí. Odmietli sme 850. Za necelý január evidujeme dvetisíc žiadateľov. Robíme všetko, aby sa Slovensko nestalo pre Ukrajincov nedobytnou krajinou," povedala konzulka Ernestína Federičová.
Citlivú tému neobišli ani prezidenti
Téma vzájomných vzťahov a zlepšovania podmienok rezonovala aj na včerajšom stretnutí prezidentov.
"Našli sme pochopenie pre urýchlené podpísanie dohody o malom pohraničnom styku. Prakticky je hotová," povedal ukrajinský prezident Viktor Juščenko.
"Slovensko nechápe Schengen ako prekážku v pestovaní vzájomných vzťahov. Aj dnes sme hľadali spôsoby, ako umožniť občanom udržiavať kontakty," reagoval Ivan Gašparovič.
Dohoda o malom pohraničnom styku by podľa Gašparoviča mala vstúpiť do platnosti ešte v lete tohto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári