Vlk dravý je ohrozený živočíšny druh. V krajinách Európskej únie je celoročne chránený. U nás sa môže loviť.
OSADNÉ. Približne dvesto poľovníkov z Česka a Slovenska vrátane honcov prišlo v sobotu do Osadného (okres Snina) v bezprostrednej blízkosti hranice s Poľskom na lov vlkov. Obeťou masovej poľovačky sa stala mladá vlčica.
Smola i šťastie
"Vlčica mala smolu. Keby sa v čase lovu nachádzala napríklad na poľskej strane, nič by sa jej nestalo. V Poľsku, na rozdiel od Slovenska, je vlk celoročne chránený," povedal nám predseda Lesoochranárskeho zoskupenia VLK a obyvateľ Osadného Juraj Lukáč.
Vlčica žila v páre so samcom, s ktorým sa podľa Lukáča pravdepodobne oddelili od svorky. "Určite nemala viac ako dva roky. Je zrejmé, že chceli vytvoriť vlastnú rodinu. Samcovi sa podarilo uniknúť," hovorí Lukáč.
Lukáč sleduje dlhodobo pohyb vlkov vo Východných Karpatoch. Podľa jeho názoru vlčica prišla z Národného parku Poloniny. "Jednoznačne o tom svedčia stopy. Keďže ju ulovili mimo územia národného parku, zákon neporušili."
Ako uviedol, v minulosti žili v okolí obce tri až štyri svorky, ostala jediná. "Svorka, ktorá sa tu zvykne pohybovať, bola našťastie v tom čase zrejme v inej časti svojho teritória. Inak by sa poľovačka skončila masakrom," povedal Lukáč.
Ohrozený druh
Vlk dravý je v Európe ohrozeným živočíšnym druhom. Podľa Lukáča v krajinách Európskej únie je celoročne chránený. Na Slovensku je lov vlkov síce časovo obmedzený, ale povolený.
"Aj u nás bol celoročne chránený od roku 1995. V roku 1999 vydalo ministerstvo životného prostredia vyhlášku, ktorá povoľuje odstrel v čase od 1. novembra do 15. januára," vysvetľuje Lukáč. V tom čase môžu poľovníci beztrestne vystrieľať celé svorky," tvrdí Lukáč.
Ako uviedol, informácie o stave vlkov na Slovensku sú skreslené. "Poľovníci tvrdia, že v slovenských horách ich žije okolo osemsto. Podľa našich pozorovaní a predpokladov ich máme maximálne 150 až 200. Poľovníci zámerne nadhodnocujú stavy, aby si mohli schuti zastrieľať."
Štvornohý inteligent
Vlk je podľa Lukáča mimoriadne plaché a inteligentné zviera. "Zásadne napríklad nenapáda ľudí. Nepoznám takýto prípad."
Ako uviedol, vlci majú nezastupiteľnú úlohu sanitárov lesa. "Tam, kde vlci trvalo žijú, rapídne klesá výskyt moru ošípaných. Ich nositeľmi sú diviaky, pre ktoré je vlk prirodzeným predátorom."
Podľa Lukáča útoky vlkov na voľne sa pasúce hospodárske zvieratá sú skôr výnimkou ako pravidlom. "Dôvodom je nedostatok potravy vo vlastnom teritóriu. Spôsobuje ho človek svojimi zásahmi do prírody. Keď ale stádo strážia pastierske psy, nič mu nehrozí."
Ochranári darovali chovateľom oviec v Kalnej Roztoke dvoch vycvičených slovenských čuvačov. "Odvtedy majú pokoj. Vlk nie je škodná."
Sobotnú poľovačku organizovalo Poľovnícke združenie Osoj v Osadnom. S predsedom Miroslavom Leníkom sa nám nepodarilo spojiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári