TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
Na gurmánstvo netreba veľké peniaze
Šéfkuchári zabehaných reštaurácií majú tiež chuť učiť sa nové veci. Uplynulý víkend šéfovia kuchýň z rôznych kútov krajiny naberali poznatky na kulinárskej akadémii v Starom Smokovci. So svojimi tajomstvami sa tam s nimi delil Damien Thuričs z jednej zo slávnych francúzskych dynastií kuchárov.
STARÝ SMOKOVEC. Damien má len 28 rokov a skromne hovorí, že nie je žiaden veľký majster. Pravdou ale je, že vo francúzskom mestečku Cordes-sur-Ciel sa už stal šéfkuchárom v takzvanej michelinovej reštaurácii. Ľudia od fachu vedia, že v takomto veku ide o výnimočný výkon. Získať hviezdičky v katalógu Michelin je pre reštaurácie niečo ako Oscar pre hercov. Podarí sa to máloktorým, hoci to chcú takmer všetci.
Novinky vyskúšajú vo svojich kuchyniach
Damien zdedil kuchársky talent od svojho strýka, aj u nás známeho autora kuchárskych kníh Yvesa Thuričsa. Slovenskí šéfkuchári sa podľa svojich slov chystajú nadobudnuté poznatky ihneď vyskúšať vo svojich kuchyniach. „Takéto školenie, ak to tak môžem nazvať, je naozaj neoceniteľné. Mňa oslovili najmä základné omáčky, ktoré budem aplikovať vo svojej kuchyni," povedal Martin Jančár z Jamníka pri Spišskej Novej Vsi. „Sú tu zaujímavé a nezvyklé postupy. Veľmi inšpiratívne," nechala sa zase počuť Vanda Zábojníková z Bojníc.
Treba prejsť viacerými kuchyňami
Damien nechcel veľmi špekulovať nad otázkou, akú dôležitosť pri splnení túžby stať sa špičkovým kuchárom zohráva talent. „V prvom rade je dôležité milovať svoje povolanie. A potom vyskúšať si prácu vo viacerých kuchyniach a sledovať, ako varia skúsenejší kuchári. Čím viac, tým lepšie," doplnil Damien. Najradšej varí jedlá z husacej pečene a ryby. „Je fascinujúci nekonečný počet spôsobov, akým sa dajú ryby pripraviť. Preto ich milujem," doplnil.
Trik spočíva v spájaní chutí
Viceprezident Culinary Academy Yves Thuričs na Slovensku Radoslav Nackin hovorí, že gurmán drieme v každom z nás, aj keď môže byť dlho skrytý. „Treba byť odvážny v testovaní chutí. V reštaurácii sa netreba báť ísť porozprávať s kuchárom. Oni sú tomu len radi," hovorí Nackin. Podľa neho vysoké kuchárske umenie spočíva práve v spájaní tých správnych chutí. „Dobré a chutné morčacie prsia vie pripraviť každý. Pridať k nim ale napríklad rôzne kombinácie korenín alebo prísad v kombinácii sladkých, slaných, či ostrých chutí, aby si ho vedeli vychutnať praví gurmáni, to je už umenie," tvrdí R. Nackin.
Gurmánov potrebujú aj kuchári
Nackin hovorí, že počet gurmánov u nás pozvoľne stúpa. „Je to dôležité aj pre kuchárov, lebo ak do ich reštaurácií nechodia gurmáni, ktorí vedia naozaj oceniť dobré jedlo, kuchár sa ďalej nerozvíja a v určitom zmysle mu hrozí profesionálna degenerácia". Podľa neho na gurmánstvo netreba mať nevyhnutne vysoký rozpočet. „Stačí si ísť v nedeľu kúpiť tie dve, tri správne suroviny do najbližších potravín, vedieť ich správne skombinovať a použiť."
* * *
---RECEPT PRE ČITATEĽOV KORZÁRA---
„Cabillaud Moeleux"
(Gurmánska treska Damiena Thuričsa)
Potrebujeme tresku, karfiol, sladký cesnak, bazalku, orieškový alebo olivový olej.
Tresku opečieme na ražni v rúre pri teplote 150 stupňov do zlatista. Z karfiolu a sladkého cesnaku urobíme pyré. Suroviny rozmliaždime, až sa z nich musí peniť. Na pyré na tanieri položíme tresku. Z oleja a na hrubo postrúhanej bazalky urobíme vinegretku, ktorou posypeme rybu. Môžeme podávať. Ak nezoženieme tresku, môžeme použiť inú, u nás dostupnú rybu. Najlepšie zubáča. Miesto sladkého cesnaku môže byť obyčajný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári