V ČAKÁRŇACH SA TVORIA RADY, ĽUDIA HROMŽIA
V ambulanciách lekárov nastali zmätky. Dôvodom je vypisovanie sprievodných lístkov všeobecnými lekármi ku špecialistom. Pacienti netušia, ako postupovať.
KOŠICE. Podľa prezidentky regionálnej lekárskej komory MUDr. Dagmar Takácsovej asi 95 percent jej pacientov nie je informovaných, že na odborné vyšetrenie hradené poisťovňou musia prísť s výmenným lístkom od všeobecného lekára. Výnimku tvoria len stomatológovia, gynekológovia a pediatri, ku ktorým odporúčanie nie je potrebné.
Zložitý lístkový systém
Výmenný lístok potrebujete aj v prípade, ak po vyliečení u špecialistu, dôjde k rovnakému ochoreniu. Pacient musí znovu navštíviť všeobecného lekára, ktorý mu vypíše nový lístok.
"Mám pocit, že sa celý postup zbytočne skomplikoval. Dnes ma poslal preč kožný lekár, lebo nemám odporúčanie a pri tom k nemu chodím už roky," posťažovala sa pacientka Andrea.
Odporúčanie špecialistu k inému špecialistovi taktiež nie je platné, ak nesúvisí priamo s ochorením, kvôli ktorému všeobecný lekár výmenný lístok vypísal.
"Potreboval som vyšetrenie u očného, pretože som diabetik. Od diabetológa som sa musel znovu vrátiť pre lístok k obvodnému lekárovi a až tak k očnému," tvrdí rozčúlene Ján Kočiš.
Zbytočná záťaž
V očnej ambulancii MUDr. Takácsovej bolo počas týždňa približne 150 prípadov, kedy pacienti prišli bez sprievodného lístka. Tvrdia, že u všeobecných lekárov sa tvoria dva rady. V jednom stoja ľudia, ktorí si prišli len po odporúčanie na ošetrenie u odborného lekára a vydávajú im ho zdravotné sestry.
Podľa všeobecného lekára MUDr. Juraja Czikka zákon nie je najlepším riešením.
"Je zbytočnou záťažou najmä pre pacientov. Nehovorím o jednom alebo dvoch prípadoch, ale o každodennej skúsenosti," dodal Czikk. Lekárka Darina Škvareninová tvrdí, že pacienti nie sú zorientovaní, kedy lístok potrebujú.
Ministerstvo zdravotníctva novelou chcelo zabezpečiť, aby všeobecní lekári mohli koordinovať vyšetrenie a liečbu pacientov, ktorí tak nebudú absolvovať finančne náročné vyšetrenia u špecialistov viackrát. Podľa ministerstva, majú všeobecní lekári predpoklady, aby pacientov v ambulanciách vyšetrili bez návštevy u špecialistov. Znenie zákona považuje Slovenská lekárska komora za nepresné, pretože vznikajú rôzne náhľady na jeho vykonanávanie a bude žiadať jeho prepracovanie.
KATARÍNA GÉCZIOVÁ
katarina.gecziovakorzar.sk
Kto lístok nepotrebuje
Dispenzarizovaní pacienti. Ide o osoby, ktoré majú určité diagnózy a je u nich predpoklad, že sa ich stav bude zhoršovať. Lekár vtedy požiada poisťovňu o možnosť pravidelného a systematického sledovania zdravotného stavu osoby. Poisťovňa žiadosť zváži a vydá povolenie.
Osoba, ktorá je 24 hodín po úraze alebo inej náhlej zmeny zdravotného stavu.
Ak odborný lekár riadi celú liečbu pacienta do uzdravenia. V tom prípade stanovuje aj kontrolné vyšetrenia.
Autor: VRCHOLOM SÚ PLESY V OPERE
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári