MARIÁN KIZEK, marian.kizekkorzar.sk
V blízkosti Košíc by po roku 2010 mala vyrásť elektráreň. Nepôjde však o jadrovú elektráreň v Kecerovciach, ktorej výstavba figuruje v plánoch ministerstva hospodárstva, ale o zatiaľ nešpecifikovaný druh elektrárne, ktorá bude stáť v areáli košického U. S. Steelu.
KOŠICE. Na výstavbe elektrárne sa predbežne dohodli česká energetická firma ČEZ a U. S. Steel Košice (USSK), ktorí už v tejto súvislosti podpísali aj Memorandum o porozumení. Očakávaný inštalovaný výkon elektrárne by mal dosiahnuť až 400 megawattov (MW), čo je zhruba 7 percent súčasnej výrobnej kapacity všetkých slovenských elektrární, resp. takmer pätina aktuálneho výkonu "atómok" v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach.
Skutočný výkon, ako aj typ paliva vyplynú podľa hovorkyne ČEZ Evy Novákovej z realizačnej štúdie projektu, ktorá by mala byť pripravená do júna 2008.
Predpokladá sa však, že aj kvôli blízkosti širokorozchodnej trate by to s najväčšou pravdepodobnosťou bola tepelná elektráreň, kam by sa dovážalo ruské, resp. ukrajinské čierne uhlie.
U. S. Steel si počká na štúdiu
Hovorca U. S. Steel Ján Bača nám potvrdil len to, že s najziskovejšou českou štátnou spoločnosťou podpísali Memorandum o porozumení pri výstavbe elektrárne. Bližšie informácie však spoločnosť chce prezentovať médiám až po tom, čo bude mať v rukách výsledky realizačnej štúdie k spomínanej elektrárni. "V tomto štádiu by sme neradi dopredu o čomkoľvek informovali. Počkajme si do času, pokiaľ bude vypracovaná štúdia realizovateľnosti a potom verejnosti poskytneme ďalšie informácie vrátane technických špecifikácií."
Protestov občanov sa neobávajú
U. S. Steel ústami J. Baču tvrdí, že elektrická energia z novej elektrárne by bola pre nich len doplnkovým zdrojom energie. Oceliarne aj naďalej počítajú so súčasným vlastným výrobným agregátom, pričom časť energie chcú odoberať aj od iných dodávateľov. Ten za predčasnú označil našu otázku, či by sa "zvyšnými" megawattmi z elektrárne v U. S. Steele svietilo aj v košických domácnostiach.
Keďže plánovaná elektráreň v Trebišove, ktorú chcela postaviť iná firma, narazila na veľký odpor občanov mesta, zaujímalo nás, či sa neobávajú podobných protestov obyvateľov blízkych obcí ako Veľká Ida, Sokoľany alebo košickej mestskej časti Šaca, či samotných Košíc. "Nemyslíme si, žeby v tomto prípade mohla nastať takáto situácia. Celý projekt totiž v maximálnej miere zohľadňuje aj otázky ochrany životného prostredia," tvrdí J. Bača.
P. Žiga: Košičania sa môžu tešiť na lepšie ceny
Keďže ide o zámer, ktorý je v súlade so stratégiou energetickej bezpečnosti Slovenska, výstavbu novej elektrátne víta aj ministerstvo hospodárstva. Ako nám povedal jeho štátny tajomník - Košičan Peter Žiga (Smer), nový zdroj elektrickej energie môže mať pozitívny vplyv aj na peňaženky odberateľov z metropoly východu.
"Koncom roka budeme musieť odstaviť druhý blok V1 v Jaslovských Bohuniciach, a tak pozitívom je, že nebudeme musieť dovážať až toľko energie. Náš predpoklad je, že pri Košiciach sa postaví tepelná elektráreň, ktorá bude spĺňať všetky bezpečnostné a ekologické kritériá. Zároveň očakávame aj väčšiu liberalizáciu trhu, čo pre Košičanov môže znamenať aj stabilnejšiu a lepšiu cenu za elektrickú energiu," tvrdí P. Žiga.
* * *
FAKTY
Akou firmou je ČEZ
n Česká štátna spoločnosť ČEZ distribuuje a predáva elektrinu takmer 7 miliónom zákazníkov a prevádzkuje elektrárne s celkovým výkonom viac než 14 300 MW.
n Jeho tržná kapitalizácia presahuje 30 miliárd eur, čo je cca 1 bilión Sk.
n Predpokladaný minuloročný čistý zisk celej skupiny ČEZ by mal byť na úrovni 42,6 miliardy českých korún, pre tento rok šéfovia prognózujú ešte o 4 miliardy Kč lepší hospodársky výsledok.
n Okrem Česka pôsobí ČEZ v ďalších 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Súčasťou skupiny ČEZ sú aj dve elektrárenské spoločnosti v Poľsku, významné je aj jeho pôsobenie v Bulharsku, Rumusnku i Bosne a Hercegovine.
n Projekt, ktorého súčasťou je aj výstavba elektrárne pri Košiciach, súvisí so smerovaním spoločnosti, ktorá v poslednom čase kvôli nadbytku disponibilných finančných zdrojov uskutočňuje rozsiahlu expanziu do zahraničia. ČEZ už na konci roku 2007 podpísal podobnú zmluvu aj s majiteľom Slovnaftu - maďarskou spoločnosťou MOL. Ich spoločný podnik bude investovať do výstavby dvoch plynových elektrární v areáli maďarskej rafinérie Százhalombatta a v Slovnafte, ktorých výkon mal byť zhruba na úrovni 800 MW.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári