Na mieste bývalej magnezitky postavia plynovú elektráreň
Už niekoľko roko špatili severnú časť mesta zvyšky bývalej magnezitky v Ťahanovciach. Aj keď zámery na jej využitie boli rôzne, všetko nakoniec vyznelo do stratena. Situácia sa však čoskoro zmení k lepšiemu. To, čo z magnezitky zostalo, čoskoro ustúpi novému zámeru. Na jej mieste vyrastie kogeneračný zdroj - elektráreň.
Osud areálu bývalých Slovenských magnezitových závodov spečatilo podpísanie memoranda 27. novembra 2007 o výstavbe kogeneračného zdroja medzi mestskými časťami Ťahanovce, Sídlisko Ťahanovce a ENERGY GAS, a.s. a konzultantom REGION INVEST, a.s. Výstavba začne už v tomto roku, investorom je spoločnosť ENERGY GAS, a.s. a ukončenie i uvedenie do prevádzky je plánované v roku 2011. Náklady na výstavbu predstavujú sumu 3,4 miliardy korún.
"Kogeneračný zdroj bude napojený na košickú elektrickú sieť a teplovod, čo bude prospešné pre celé mesto," vysvetlil starosta Sídliska Ťahanovce Cyril Betuš. "Jeho prvotnou funkciou je výroba elektriny, pričom však vzniká aj teplo, ktoré bude ďalším energetickým produktom. Prínosom pre Sídlisko Ťahanovce bude, že kogeneračný zdroj pomôže pri vyrovnávaní tlaku, dodávke tepla a teplej vody pre našu mestskú časť bez nepopulárnych odstávok." Sídlisko už konečne nebude doplácať na to, že je koncovým odberateľom tepla a teplej vody. V prípade potreby ich zabezpečí spomínaný kogeneračný zdroj.
"Výhodou kogeneračného zdroja je nielen dodávka elektriny a tepla, ale pomôže naštartovať vytvorenie niekoľko sto pracovných miest. len pri samotnej výstavbe sa zamestná približne 300 - 400 ľudí. Koľko pracovníkov bude pracovať v kogeneračnom zdroji síce ešte nie je známe, ale uplatnia sa špecializované profesie," dodal starosta. Obyvatelia sídliska a obce Ťahanovce sa nemusia obávať hlučnosti. Pri meraniach v podobných prevádzkach v zahraničí sa zistilo, že 50 metrov od kogeneračného zdroja je hlučnosť 50 dB. Len pre porovnanie, hlučnosť idúceho vozidla je až 110 dB.
Kogenerácia je kombinovaná výroba elektrickej energie a tepla na báze plynových spaľovacích motorov, ktorá bola zaradená medzi ekologické zdroje energie. Navrhované riešenie projektu v Košiciach predstavuje kombinovaný zdroj výroby elektrickej energie a tepla pozostávajúci z 10 identických kogeneračných jednotiek s elektrickým výkonom cca 10x4 MWe, na báze plynových spaľovacích motorov so synchrónnym alternátorom s celkovým inštalovaným elektrickým výkonom 40 MW. Ďalšou výhodou kogeneračného zdroja je, že ide o sústavu paralelne zapojených motorov s nižším výkonom, ktoré sa dajú prevádzkovať variabilne. To znamená, že v prípade poruchy vypadne len veľmi malá časť výkonu, ktorá neohrozí prevádzku a dodávky energií, lebo stroj sa dá opraviť za plnej prevádzky.
Starosta C. Betuš vidí prínos kogeneračného zdroja aj v širších súvislostiach. "Vďaka nemu neostane plán priemyselnej zóny v tejto lokalite len na papieri. Očakávame prílev ďalších investorov z oblasti ľahkého priemyslu, mali by pribudnúť aj centrá služieb a byty." Už sa prihlásili prví záujemcovia - podniky, ktoré musia mať stály prísun elektrickej energie bez výkyvov. "Záujem prejavila aj firma, ktorá vyrába čipy pre automobilku Audi."
Areál bývalej magnezitky teda v najbližších rokoch ožije. Kogeneračný zdroj, ktorý tam pribudne, zabezpečí nielen výrobu elektriny a tepla, ale aj pracovné príležitosti a pritiahne ďalších investorov.
bm
Autor: Rekord, hodnoty, autonómia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári