Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Starobylé učenie I-ťing sa pre Ing. Darinu Jelínkovú stalo východiskom pre budúcnosťHexagramy predstavujú cesty, po ktorých sa môžeme pohybovať a

Starobylé učenie I-ťing sa pre Ing. Darinu Jelínkovú stalo východiskom pre budúcnosť

Hexagramy predstavujú cesty, po ktorých sa môžeme pohybovať a meniť svoj život

Bol taký minulý čas, keď sme si spolu s Darinou Jelínkovou močili nohy v potoku, aby sme zmiernili pocit horúčosti na chodidlách. Práve sme stihli sústredene prekráčať po rozžeravených uhlíkoch niekoľkometrovej pahreby s očami upretými kdesi dohora. Bolo to dôležité, bez toho by sme sa iba ťažko dokázali udržať v zmenenej hladine vedomia. Takto sa to dalo zvládnuť a nohy zostali celé, nezhoreli. A keďže hľadajúci človek sa po čase ukotví v oblasti, ktorá mu je akoby osudom daná, aj Darina Jelínková sa našla v starobylom učení I-ťing. Po rokoch strávených v Košiciach dnes žije v Liptovskom Mikuláši, v garsónke zariadenej podľa zásad feng-šuej.

Skryť Vypnúť reklamu

Semináre I-ťingu, ktoré D. Jelínková absolvovala v Bratislave u prof. Vinogradova ju posunuli k poznaniu, ktoré sa snaží zabudovať do svojho bytia. "Bol to úžasný nadhľad na život, ktorý žijeme, na naše miesto v stvorení, na schopnosť harmonicky prežívať zmeny, ktoré na nás doliehajú. Pokúšam sa prečisťovať každý svoj deň bez ilúzií a očakávaní." vecne konštatuje.

Tradícia autorstvo I-ťingu pripisuje legendárnej postave Fu-Si z obdobia asi tri tisíc rokov pred naším letopočtom. Hovorí sa aj o troch ďalších autoroch, medzi ktorých patrí aj filozof Konfucius. Podstatou však je, že sa udržal dodnes. I-ťing je prvá z piatich kanonizovaných kníh - Knihy premien, ktorá patrí medzi najstaršie diela svetovej literatúry.

Trigramy a hexagramy

Skryť Vypnúť reklamu

Mýtickému čínskemu cisárovi Fu-Si sa nadprirodzeným spôsobom zjavilo osem trigramov, ktoré sa neskôr rozvinuli na 64 hexagramov. Hexagram je znak, ktorý sa skladá zo šiestich čiar, pričom každá čiara môže byť pevná, čo symbolizuje jang (mužský princíp), alebo prerušovaná, zastupujúca jin (ženský princíp). Každý hexagram sa skladá z dvoch trigramov, čo sú súbory troch čiar. Každý z nich má svoj špecifický význam. Jednička je nebo, 2 hrom. 3 voda, 4 hora, 5 zem, 6 vietor, 7 oheň, 8 jazero. Znaky sú symbolom základných prvkov života a s ich pomocou sa dá pokročiť vo vývoji človeka.

Čísla tvoria dvojice nebo (1) je symbolom ducha, tvorivosti, sily, svetla, je to jangová energia. Zem (5) je symbolom duše, lásky, vnímavosti, realizácie v hmote, energia jin. Spolu úzko súvisia, nedajú sa od seba oddeliť. Ďalšia dvojica oheň a voda predstavujú naše vnímanie. Oheň (7) je aspektom neba, intelekt, jasnosť, vedomie, osobnosť, racionálne myslenie. Voda (3) je aspektom zeme intuícia, podvedomie, duša, iracionálne vnímanie. Naše telo obsahuje 70 % vody, teda každá naša bunka je nositeľom informácií nielen nášho tela, ale aj planét v slnečnej sústave, ba aj v celom vesmíre. Ďalšia dvojica jazero (8) a hora (4) predstavujú získavanie vedomia. Jazero, to je zmyslové vedomie city, emócie, túžba, radosť, vášeň. Hora predstavuje mimozmyslové vnímanie cez nadvedomie ja som. Táto múdrosť prichádza v meditáciách alebo cez hryzenie svedomia. Posledná dvojica aktívny hrom (2) a prenikavý vietor (6) predstavujú našu schopnosť sebarealizácie. Aktivita kozmu sa prejavuje cez intelekt a prenikavosť vetra cez inštinkt.

Skryť Vypnúť reklamu

"Najviac ma oslovil taoistický I-ťing," hovorí pani Darina. Pomocou čísla kua, s ktorým pracuje feng-šuej, sa získava aj osobný hexagram. Ten predstavuje potenciálnu kvalitu našich čakier (energetických centier), ako aj smerovanie našej jedinečnej duše. Ukazuje nám, aké učenie máme uplatňovať v jednotlivých oblastiach nášho života. Aplikáciou lietajúcej hviezdy sa postupne pohybujeme v deviatich domoch, kde na človeka čakajú špecifické úlohy. Šesťdesiatštyri hexagramov predstavuje zároveň 64 ciest, po ktorých sa môžeme pohybovať a postupne meniť svoj život. Môžeme sa kedykoľvek zastaviť a zistiť, kde sa medzi nebom a zemou momentálne nachádzame.

Impulz ducha realizovať na zemi

"Osvojila som si citát: Veľká sila neba a zeme sa nazýva život," hovorí D. Jelínková. "Z toho vyplýva, že najprv by sme mali prijať impulz ducha neba a potom ho realizovať na zemi - v hmote. Akú esenciu z toho všetkého prijať a ako ju zužitkovať?" To je otázka, na ktorú sa dlho môže hľadať odpoveď. Darina Jelínková súčasne dostala dve rôzne inšpirácie. Jedna predstavovala galaktický kód Mayov a druhá evanjelium Esejských. Z mayského kalendára pani Darinu najviac zaujali trigramy. Tie boli usporiadané v prednebeskej sekvencii, kde je dokonalá vyváženosť. "Toto usporiadanie som pre seba pomenovala božím plánom, alebo vnútornou harmóniou," vyjavuje časť svojho vnútorného sveta. V prednebeskej sekvencii sú totiž trigramy nebo a zem oproti sebe a predstavujú našu existenciu.

A aké sú prognózy na tento rok? Angeologická veda hovorí, že v tomto veľkom Michaelskom období pôsobí aj tzv. malý duch času Zachariel, archanjel Jupitera. To znamená, že duša dominuje hmote. Jupiter je najväčšia planéta, je to malé slnko a má stabilné svetlo. Vyžiari dva a pol krát viac svetla ako prijme od slnka. Dnes máme rovnaké šance, ako mala Atlantída pred trinásť tisíc rokmi, keď bola vo fotónovom páse. Ak sa tomuto svetlu otvoríme a naplníme frekvenciami lásky, tak sa dočkáme zázraku. Na túto inkarnáciu duše čakali v zástupoch. Naplňme sa svetlom a láskou a zmeníme svet.

Solárny horoskop pre Slovensko astrológa od Mgr. Miroslava Kostelníka

Mars provokuje, Jupiter aktivuje súdnictvo, Plutova sila je maskovaná

Čo nás v tomto roku čaká a čo neminie? Na to by každý chcel počuť reálnu odpoveď. Môže nám zoskupenie planét na oblohe dopredu naznačiť čo bude a ako bude? Astrológ Mgr. Miroslav Kostelník nám ponúka solárny horoskop Slovenska.

Ak sa niekto pýta, čo znamená solárny horoskop, tu je malý astrologický exkurz: Poloha Slnka je jedným z najdôležitejších bodov v horoskope narodenia. Slnko symbolizuje životnú silu a ukazuje, ako môže byť využitý náš celkový potenciál. Preto bola vyvinutá metóda, ktorá je založená na výpočte, v ktorom dni a v ktorom čase zaujme Slnko opäť tú istú polohu, aká bola v čase zrodu človeka (v tomto prípade Slovenska). Pri výklade sa musí brať do úvahy, že aj takýto horoskop môže poskytnúť informácie len o určitých predpokladoch vývoja.

Solárny nový rok pre Slovenskú republiku sa v tomto roku posúva na pol štvrtú poobede v utorok 1. januára 2008. Vtedy sa slnko dostáva presne do tej istej pozície, kde sa nachádzalo v čase zrodu republiky v roku 1993.

V horoskope je množstvo planét, prevažne pozitívnych, majú však slabé vyžarovanie. Ich silu aj tak budeme potrebovať, aby čelili disharmonickým atakom Marsa. Ten sa v solárnom horoskope nachádza tesne nad východným horizontom, takže jeho pôsobenie bude mať pre štát veľký "osobný" význam. Planéty v opozícii k nemu sú v blízkosti západného obzoru, ktorý je v mundánnej astrológii spojený s medzinárodnými partnermi, zahraničnou politikou štátu, diplomatickými zastupiteľstvami, veľvyslanectvami a ľuďmi, ktorí tam pôsobia. Provokatívne, disharmonické situácie narastajú práve v týchto oblastiach.

Mars nad ascendentom (bodom zrodu) zvyšuje riziko vnútroštátnych konfliktov a nespokojnosti národa, ale aj prípadných epidémií. Ak by mal harmonické spojenia, naznačovalo by to hospodársky rast a prosperitu priemyslu. Žiaľ, opozícia planét má provokatívny charakter. Jupiter aktivuje súdnictvo, ale zvyšuje aj policajné násilie, Plutova sila je maskovaná, utajovaná, ale o to manipulatívnejšia. Pod jeho vplyvom sa objavujú aj prírodné ničivé udalosti, ale i masové podvody. Spolu s Merkúrom upozorňujú na možné škandály vo vysokých kruhoch štátnych úradníkov.

Saturn sľubuje pomalý vzostup poľnohospodárstva, aj keď bude treba prekonávať nepriazeň prírodných podmienok (predpokladá sa sucho). Z Luny v piatom dome by sa potešili starí Rimania, lebo nesie v sebe informáciu ľudovej zábavy s prídomkom "panem et circenses" - chlieb a hry. Poškodená Venuša v priestore, ktorý má na starosti každodenný život a zdravie krajiny, upozorňuje na riziká chorôb spôsobené závadnými potravinami, prípadne ich nedostatkom, alebo vysokými cenami. Vláda nedokáže a ani nebude chcieť pomôcť pre vlastné finančné problémy.

Mohol by nás potešiť aspoň Neptún, ten bude žičiť rozvoju duchovného života v širokom meradle, nielen toho, ktorý sa v spoločnosti realizuje vo forme štátom schválených náboženstiev. Ezoterické oblasti budú podporené novými prekvapujúcimi výsledkami výskumu univerza. To im pomôže postupne sa dostať na také miesto, aké im skutočne patrí.

Objavuje sa aj tendencia k inováciám, ohlasuje ju Urán v desiatom dome horoskopu. To by mohlo priaznivo zmeniť chod spoločnosti, a tým aj mnohých obyvateľov krajiny. Rok to teda nebude jednoduchý, hlavne kvôli konfliktne vyhraneným názorom na riadenie štátu a tiež neschopnosti efektívne komunikovať so zahraničím. Človek však rastie cez riešenia problémov a so štátom je to tiež tak. Hádam nájdeme dosť síl, aby sme dokázali prekonať vnútorné žabomyšie zloby a urobili ďalší krok v ústrety pokrokovému svetu.

Prapôvodná kvalita živlov sa premieta do človeka

Oheň spáli, vzduch rozveje, voda odplaví, zem vytrasie

Človek si rád overuje, či jeho povaha korešponduje so znamením, v ktorom sa narodil. Na to vplývajú aj živly, prapôvodné kvality, z ktorých bol stvorený svet. V každom zo živlov sa premietajú kladné aj negatívne vlastnosti. Pozrime sa teda na seba podľa toho, ktorý živel napĺňa naše znamenie.

Oheň - Baran, Lev, Strelec (zima 21. 12.)

+ aktívnosť, horlivosť, nadšenie, odvaha, rozhodnosť, sila tvorivosti, smelosť, snaživosť...

hádavosť, podráždenosť, pud všetko zničiť, vášnivosť, nemiernosť, žiarlivosť, žravosť, pomstychtivosť, prudkosť, nenávisť, zlosť, náhle vzkypenie...

Vzduch - Blíženci, Váhy, Vodnár (leto 21. 6.)

+ bdelosť, bezstarostnosť, dobrosrdečnosť, dôverčivosť, jasnosť, ľahkosť, nezávislosť, obratnosť, optimizmus, usilovnosť, prenikavosť, radosť, usmievavosť...

nedostatok vytrvalosti, nepoctivosť, klebetnosť, prefíkanosť, ohováranie, táravosť, premenlivosť, urážlivosť, márnotratnosť...

Voda - Rak, Škorpión, Ryby (jar 21. 3.)

+ chápavosť, pokojnosť, jemnosť, dôverčivosť, oddanosť, milosrdenstvo, odpúšťanie, skromnosť, súcit, vrúcnosť, poddajnosť, meditatívnosť, zvnútornenie...

ľahostajnosť, bezcitnosť, lajdáckosť, lenivosť, nepoddajnosť, nesmelosť, nedotknutosť, nestálosť, skľúčenosť...

Zem - Býk, Panna, Kozorožec (jeseň 23. 9.)

+ dôslednosť, svedomitosť, vytrvalosť, dochvíľnosť, obozretnosť, odolnosť, zodpovednosť, opatrnosť, pevnosť, spoľahlivosť, triezvosť, cieľavedomosť, úctivosť, vecnosť...

fádnosť, povrchnosť, lenivosť, ľahostajnosť, ťažkopádnosť, urážlivosť, nesvedomitosť, nepravidelnosť, plachosť, pohŕdavosť...

Negatívne myšlienky, slová a skutky škodia nielen tomu, kto ich tvorí, ale aj širokému okoliu. Takto vytvorené negatívne energie sa hromadia na našej planéte a keď presiahnu prijateľnú hranicu, Zem sa ich zbaví prostredníctvom živlov.

Požiarmi a sopečnou činnosťou oheň likviduje negatívne energie vytvorené hnevom, agresivitou a násilím. Záplavami vody a morskými vlnami odplavuje nečistoty, a to sú aj zlé energie získané bezohľadným zhŕňaním majetku. Hurikánmi, tornádami a víchricami vzduchu rozfukuje negatívne myšlienky. Otrasmi zemskej kôry odstraňuje zo zeme sebeckú energiu drancovania a znečisťovania prírody.

V tomto novom roku, ktorý má v sebe silný duchovný náboj, by naša myseľ mala byť čistá a bez nánosov, aby dokázala prijať a aj vyslať iba dobro. Lebo to zlé už zničil oheň, odplavila voda, rozfúkal vzduch a vytriasla zem.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 3. Príbehy investorov: Na čo si dávať pozor?
 4. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 5. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 6. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 7. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 8. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 9. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 10. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 58 077
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 818
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 15 210
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 13 548
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 425
 6. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 703
 7. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 567
 8. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 7 310
 9. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 255
 10. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 6 974
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mesto Svidník.

Bytovú krízu berú na východe do vlastných rúk.

20 h
Ilustračné.

Hrozí v sobotu aj v nedeľu v ranných hodinách.

7m
Ocenení museli na ceremoniál počkať rok.

Laureáti si ich pre pandémiu prevzali až po roku.

1 h
Nákladné auto zhorelo celé, dobytok neprežil.

Požiar vypukol na ceste v okrese Bardejov.

2 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Mesto Svidník.

Bytovú krízu berú na východe do vlastných rúk.

20 h
Ministerka Kolíková

Ministerka má podporu SaS aj Sme rodina.

5 h
Vakcína proti covidu od AstraZeneca.

Úmrtie už u nás spôsobil aj Pfizer.

5 h
Čínska raketa Dlhý pochod 5B vo štvrtok 29. apríla vypustila do vesmíru prvý modul budúcej orbitálnej staniceTchien-che 1. Raketa sa teraz neriadene vracia do zemskej atmosféry.

Dlhý pochod sa vracia na Zem neriadene.

4. máj

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop