miliónov na chodníky, schody, parkoviská či ihriská.
KOŠICE. Rozpočet na rok 2008 schválilo nedávno zastupiteľstvo. Rozdelilo 34 miliónov. Z toho 1,5 milióna má ísť na splátky dlhov. Podľa dohody s veriteľmi by však ročná splátka mala byť vyše 6 miliónov.
Ale vďaka minuloročnému mimoriadnemu príjmu 6,7 milióna (za prevod stavebného povolenia a vecí na stavenisku bytov Na hore súkromnej firme) si mestská časť deväť mesiacov nového roka "predplatila". Podľa starostky Moniky Smolkovej (Smer-SD) predbežný súhlas na prerušenie splácania im už veritelia dali, čakajú ešte na ich definitívne stanovisko.
Pre zbabranú výstavbu bytov za štátne peniaze z roku 2003 za bývalého starostu Ladislava Lumtzera (vtedy SDKÚ) Furča stále dlhuje Štátnemu fondu rozvoja bývania a Správe finančnej kontroly spolu okolo 140 miliónov. Z toho však zatiaľ spláca len exekvovanú čiastku asi 80 miliónov. Rozhodnutie o zvyšku dlhu stále nepadlo.
Uvoľnené peniaze na rozvoj
Vďaka uvoľnenejšiemu rozpočtu dajú na údržbu a opravu schodov a chodníkov a výstavbu asi 70 parkovacích miest z polovegetačných tvárnic 2,6 milióna. To je o 1,7 milióna viac ako vlani. Na Furči je 29 kilometrov chodníkov a 188 schodísk.
O milión viac než minulý rok sa ujde i na existujúce ihriská (je ich okolo 50), pokračovanie ohradzovania stanovíšť kontajnerov a investujú aj do smerových označení ulíc. "Všetky uvoľnené prostriedky použijeme na rozvoj a zlepšenie životných podmienok obyvateľov," komentuje Smolková.
Mestská časť v číslach
Mestská časť má 23 úradníkov, 22 opatrovateliek, 52 aktivačných pracovníkov (denne ich však chodí robiť len 5 až 10), 3 koordinátorov a ďalších 2 zamestnancov v kultúrnom stredisku a klube dôchodcov. Ten navštevuje okolo 140 členov.
Opatrovateľská služba, ktorá ročne stojí takmer 7 miliónov, sa v zariadení i v teréne stará spolu o asi 70 osôb. Jednorazové dávky v hmotnej núdzi, na ktoré tento rok vyčlenili 250-tisíc, poskytuje úrad ročne priemerne 200 sociálne odkázaným.
Furčanov pribudlo
Ako vyplýva z programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja, ktorý poslanci schválili, mestská časť je s vyše 29-tisíc obyvateľmi druhou najľudnatejšou v Košiciach, po takmer 40-tisícovom Západe. Furčiansky vekový priemer predstavuje podľa posledných údajov 37 rokov.
V roku 2006 pribudlo vďaka narodeniu a prisťahovaniu vyše 700 nových Furčanov. Na sídlisku sa býva v asi 9 400 bytoch. Mestská časť má nezamestnanosť okolo 4,5 percenta. Po Furči je rozmiestnených viac než 600 kontajnerov a domácnosti ročne vyprodukujú spolu približne 446 ton odpadu.
ROZPOČET FURČE 2008
PRÍJMY:
Podielové dane od mesta21,3 milióna
Dotácie od štátu a mesta7,4 mil.
Vlastné príjmy4,7 mil.
PRÍJMY SPOLU34 mil.
*************
VÝDAVKY:
Úrad platy, odmeny, odvody11 mil.
Opatrovateľská služba6,7 mil.
Ihriská, kontajneroviská, rozvoj3,2 mil.
Úrad prevádzka, služby3 mil.
Schody, chodníky, parkoviská2,6 mil.
Splátky dlhu1,5 mil.
Poslanci odmeny1 mil.
Kultúrne stredisko958-tisíc
Matrika777-tis.
Aktivačné práce754-tis.
Klub dôchodcov545-tis.
Ohlasovňa pobytu446-tis.
Nové auto na rozvoz stravy350-tis.
Dávky sociálnej pomoci250-tis.
Občasník F-kuriér70-tis.
VÝDAVKY SPOLU34 mil.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári