Európskym mestom kultúry. Rok 2008 by sa konečne mohol stať štartom veľkého investičného boomu, viacerí významní investori by chceli začať s realizáciou miliardových projektov. Radnica má ambície uspieť s projektami, na ktoré chce získať peniaze z eurofondov a pokračovať v sociálnej práci na neslávne známom Luniku IX.
Ako hodnotíte minulý rok? Čo sa podarilo a čo naopak nie?
- Bol to rok pestrý, dynamický. Pozitívny pre mesto Košice. Udialo sa množstvo dôležitých vecí, a aj keď možno hmatateľné výsledky zatiaľ nevidieť, je to len preto, že sú v príprave a budú sa realizovať. Jednou z dlhodobých priorít bolo spolupôsobenie mesta a podpora pri zamestnanosti. V máji sme odštartovali priemyselný park Pereš, kde konkrétny investor do projektu ide a má vysporiadaných 60 percent územia. Pracuje sa na tom, aby všetky veci súvisiace s územným rozhodnutím, infraštruktúrou a stavebným povolením v reálnych časových termínoch stihol a pribudli pracovné miesta pre Košičanov a ľudí z okolia. Teším sa aj z ďalšieho konkrétneho projektu s tisíckou pracovných miest, výstavbe závodu Valeo v lokalite letisko Pereš, kde sú všetky náležitosti vybavené. Mesto bolo nápomocné a spolupracuje s investormi pri riešení dopravy, povoleniach, aby neboli osihotení. Podarilo sa doriešiť všetky problémy pri revitalizačnom projekte v areáli bývalého pivovaru. A aj keď investori prejavovali nespokojnosť, napokon sa podarilo nájsť aj dopravné riešenie, ktoré sa realizuje. Pozitívne vnímam aj výsledky súťaže na asanačné pásmo, silný investor dáva predpoklady, že sa stane rozvojovým centrom Košíc. Urobíme všetko preto, aby sa v roku 2008 začalo s výstavbou Auparku s optimálne vyriešenou dopravou.
Zatiaľ nedoriešený je osud dvoch lukratívnych areálov bývalých kasární v centre, ktoré mesto dostalo od štátu. Ako to vyzerá s Malinovského kasárňami, v ktorých mal na základe výsledkov súťaže začať s výstavbou polyfunkčného centra, hotela a bytov viedenský investor?
- Vidím to ako otvorenú vec. To, čo tam chceme zrealizovať, zostáva plánom, ale kým nebudeme mať jasno s pohľadávkou v kauze Strelingstav (ide o nedoriešený súdny spor z čias primátorovania Schustera, v ktorom mestu hrozí, že bude musieť zaplatiť stovky miliónov-pozn.red.), ktorá nad mestom visí ako Damoklov meč, tak rozhodnutie neurobíme. Možno niekedy v januári - februári by najvyšší súd mohol rozhodnúť. Viedenskí investori čakajú, sú o tom informovaní. Nie sú nadšení, najradšej by svoj zámer realizovali, ale nerád by som mesto dostal do situácie, že by sme projekt rozbehli a potom nemali prostriedky na zaplatenie, čo by finančne destabilizovalo mesto. Druhé kasárne - kpt. Jaroša sa stali súčasťou projektu Európskeho mesta kultúry. Ako projekt, ktorý by bol inkubátorom pre mladých umelcov, slúžil na rezidenčné pobyty, vytvoril by priestor na rôzne nové formy kultúry a umenia.
Je vo výhľade projekt, o ktorom verejnosť ešte nevie, ale už je na spadnutie?
- Prebehli rokovania so zástupcami spoločnosti IKEA, ale o tom už Korzár informoval. Vo februári by mali padnúť záväzné rozhodnutia.
V rozpočte mesta na rok 2008 sú na tri nasledujúce roky rozpísané rozvojové projekty, ktoré počítajú s jeden a pol miliardou z eurofondov a balíkom 700 miliónov, ktoré by ste si požičali z bánk. Pritom teraz je zadlženosť mesta na úrovni 1,1 miliardy. Chcete mesto ďalej zadlžovať?
- Jednou z dlhodobých úloh posledných rokov bolo dostať dlhovú službu pod kontrolu a do takej podoby, aby sme ukázali bankám a ratingovým agentúram, že mesto vie vytvoriť zdroje na financovanie dlhov, zabezpečiť základné funkcie a určitú časť finančných prostriedkov dať do nových projektov. Toto sa celkom reálne podarilo. Banky to vidia tak, že mesto aj vo väzbe na investície zvonka, by malo byť pripravené podieľať sa na kofinancovaní toho, čo vytvára budúci rozvoj. Aj keď to znamená rast dlhovej zaťaženosti, vo väzbe na stav príjmov, na prichádzajúce investície, to neohrozí rating mesta. Košice sú v takej finančnej kondícii, že zvládnu aj vyšší úverový rámec, povedzme na úrovni 1,7 miliardy bez toho, aby to ohrozilo finančnú stabilitu mesta.
Ktoré konkrétne projekty z EU fondov chce mesto spolufinancovať?
- Radi by sme financie investovali do projektov, ktoré prinesú úspory v budúcnosti. Jednou z takých oblastí je energetické riešenie verejných budov, aj budovy magistrátu, ktorá nám robí starosti. Energetická bilacia je veľmi nepriaznivá. Chceli by sme získať na to prostriedky, aby sa budova zateplila, vyriešili sa energetické rozvody. Tým, že budú nižšie náklady na vykurovanie, z tých plusov vieme potom splácať úver. Rovnaké projekty by mali byť zrealizované aj na základných školách. Projekty na školy sú rozpracované, ak budú výzvy, určite ich dodáme.
Je mesto teraz v hre s nejakým konkrétnym projektom, ktorý je už odovzdaný?
- Zatiaľ nie, na výzvy budeme reagovať v prvom polroku tohto roku.
So stovkami miliónov sa počíta pri dopravných projektoch. Môžete byť konkrétny...
- Máme ambíciu získať peniaze na riešenie dopravných projektov. Ak sa zrealizuje križovatka Prešovská - Sečovská budeme mať základné problémy dopravy vyriešené. V centre mesta však pribudnú ďalšie projekty, ako sú Aupark, hotely, asanačné pásmo sa premení na rozvojové centrum, a to všetko bude znamenať zahustenie dopravy nutnosť ju riešiť. Jedným z problémov je Festivalove námestie, kde sa pracuje na projekte, ktorý by dopravu vyriešil a to bude musieť mesto potiahnúť z vlastných príjmov. Problematické je aj sídlisko Ťahanovce, kde sa ráta s výstavbou bytov, pri ktorej by malo mesto spolufinancovať infraštruktúru. Uvidíme, ako dopadnú rokovania s investorom, aby sme vyriešili územie Nad vinicami a zokruhovali dopravu ponad železnicu a Hornád smerom na Kostoliansku. Veď vidíte ako ráno vyzerá križovatka za Mierom smerom na Tesco, tento uzol začína byť neuralgickým. V blízkom časovom horizonte železnice plánujú rekonštrukciu tratí, aby si zvýšili prevádzkovú rýchlosť. Úrovňové križovania pri ťahanovskom moste a na Rampovej by ako provizórne prepravné komunikácie mali skončiť. Pre nás bude nevyhnutnosťou mať mimoúrovňové križovanie, ktoré odľahčí a zokruhuje Ťahanovce. A ak tam má pribudnúť zhruba tisícka bytov, čo je o tritisíc obyvateľov viac, počet automobilov sa zvýši a na to musíme byť pripravení. Dopravným projektom, ktorý je rovnako dôležitý, a s ktorým treba v blízkej budúcnosti rátať, je okrem Mieru, Palackého a starej Prešovskej, vyriešiť ešte jedno napojenie cez Hornád a železnicu niekde okolo Masarykovej ulice. Ďalšie odlahčovacie prepojenie z centra bude nevyhnutnosťou.
Ako hodnotíte spoluprácu s koaličným partnerom SDKÚ-DS, ktorá navonok vyzerá dosť kostrbato a často to vyzerá akoby dzurindovci boli v opozícii?
- V niektorých momentoch komunikácia vykazovala neštandardné a aj nesystémové prvky. Bolo to práve v nekomunikácii, lebo ak partner vyjde na verejnosť s návrhom, o ktorom je možné najprv diskutovať medzi sebou v koalícii, inak sa to nazvať nedá. Nie je štandardné, aby sa to najprv pretriasalo v médiach, najmä ak to má byť téma, ktorá má smerovať k nejakému výsledku. Bez dohody s partnerom sa to ťažko podarí. Problémy súviseli aj s tým, že sme mali rozdielne predstavy o niektorých veciach a to vyvolalo isté napätie.
Myslíte, že koalícia vydrží do konca volebného obdobia?
- Vždy sme napokon dokázali nájsť riešenie. Nemáme žiadne osobné animozity a pri normálnom, praktickom prístupe a v záujme rozvoja mesta koalícia určite vydrží.
Celý rok ste sa sporili na novej organizačnej štruktúre magistrátu. Napokon sa neprijala žiadna zmena, hoci pravica sľubovala zoštíhľovanie a ušetrených 20 miliónov...
- Organizačná štruktúra až takým háklivým problémom nie je. Má byť len nástrojom k tomu, aby magistrát fungoval. Ak by nefungoval, tak by to problém bol. Nevidel by som tú úsporu 20 miliónov tak optimisticky, ako naši partneri z SDKÚ. Vždy je možné prísť s nápadom, ale celý ten problém je v tom, že ak sa má ušetriť, tak sa potom nerobí to, čo by sa robiť malo. Dlhodobo sme hovorili o tom, ako sa dá ušetriť napríklad na Útvare hlavného architekta. A teraz reálne vidíme, že ak má mesto so cťou ustáť investičný boom, musí tam byť tím ľudí, ktorí tomu rozumejú, majú analýzy, vedia argumentovať pri rokovaniach. A ak odborníkov nezaplatíte, tak ich tam nebudete mať a nemôžete očakávať výsledky. Takže šmahom ruky škrtať sa nedá. Niečo sa ušetriť dá, ale určite nie taký balík.
Na čo sa ako primátor chcete sústrediť v tomto roku?
- Aby sme úspešne dotiahli projekt kandidatúry na Európske mesto kultúry a zvíťazili. Pohnúť by sa mali viaceré investičné projekty a ja sa budem snažiť s investormi komunikovať tak, aby sa to darilo. A tiež aby sa nám podarilo pokročiť v sociálnej oblasti na Luniku IX, aby sme mali situáciu pod kontrolou, pracovali s tamojšími obyvateľmi a spolu s mestskými časťami našli aj riešenie nelegálnych rómskych osád v meste. To je pálčivý problém mesta, ktorý nesmieme podceniť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári