Do konca júna je možné prehodnotiť svoje rozhodnutie
Zmeny platné od januára sa dotkli najmä tých sporiteľov, ktorým do dôchodku zostáva menej ako 15 rokov. Rovnako aj sporiteľov - invalidov, za ktorých už Sociálna poisťovňa nebude platiť príspevky do druhého piliera.
BRATISLAVA. Občania, ktorí si sporia na dôchodok v druhom pilieri, majú pol roka na to, aby prehodnotili, či sa im to oplatí. Rovnako tí, ktorí nevstúpili do sporivého piliera do 30. júna 2006 a sú dôchodkovo poistení, dostali možnosť uzatvoriť zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení do konca júna tohto roku. Postarala sa o to novela dôchodkových zákonov, ktorá vstúpila do platnosti od januára.
Dlhší čas sporenia
Zmeny sa dotknú najmä starších sporiteľov, ktorí vstupovali do druhého piliera za predpokladu, že na vznik nároku na penziu si treba sporiť aspoň desať rokov. Od januára platí, že na dôchodok si treba sporiť najmenej 15 rokov. „To núti všetkých, ktorým v čase vstupu do druhého piliera zostávalo do odchodu do penzie menej než 15 rokov, aby z neho vystúpili," myslí si Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka.
V prípade, že budúci dôchodca odmietne platiť príspevky do druhého piliera po tom, čo dosiahne dôchodkový vek a pritom nesplní podmienku minimálnej lehoty sporenia 15 rokov, úspory si z druhého piliera nebude môcť vybrať. Stanú sa predmetom dedičského konania. Platí to, samozrejme, len za predpokladu, že niektorá z budúcich vlád túto podmienku opäť nezmení.
Pre mladých a invalidov nie je druhý pilier povinný
Sociálna poisťovňa od začiatku roka neplatí príspevky do druhého piliera za invalidov. Účasť v druhom pilieri pre týchto občanov už nie je povinná. Ministerstvo práce pôvodne navrhovalo, aby štát neplatil príspevky do druhého piliera ani za matky a otcov na rodičovskej dovolenke či ľudí starajúcich sa o dlhodobo choré deti, to však v parlamente neprešlo. Zmena sa netýka len doterajších sporiteľov - invalidov, ale aj tých sporiteľov, ktorí sa po nepríjemnej životnej udalosti stanú v budúcnosti invalidmi a dovtedy si nestihnú sporiť v druhom pilieri aspoň 15 rokov. K úsporám takého občana sa dostanú až po smrti jeho dedičia.
Pre mladých ľudí, ktorí začali prvýkrát platiť odvody do Sociálnej poisťovne najneskôr vlani v decembri, bol druhý pilier do konca roka 2007 povinný. To už neplatí. Aj oni môžu prehodnotiť, či si chcú naďalej sporiť na penziu na účte v dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Od 1. júla budú mať mladí ľudia, ktorí sa po tomto dátume stanú prvýkrát zmestnancami alebo samostatne zárobkovo činnými osobami, šesť mesiacov na to, aby sa rozhodli, či do druhého piliera vstúpia. Ak to nestihnú, do druhého piliera sa už nedostanú. Penziu im bude vyplácať iba Sociálna poisťovňa. Platí to opäť iba za podmienky, že niektorá z budúcich vlád systém znovu neotvorí.
Zvažovať by mali najmä starší a menej zarábajúci
Predseda sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký ľuďom odporúča, aby sa pri rozhodovaní, či si sporiť v druhom pilieri, využívali služby finančných poradcov, „ktorí vedia dať záväzné stanovisko, lebo politici dávajú len akési nejasné smerovanie". O tom, či by si ľudia mali sporiť na penziu v druhom pilieri, rozhoduje podľa Haleckého okrem veku aj príjem a kvalifikácia občana.
Druhý pilier sa však môže oplatiť aj ľuďom nad 50 rokov veku, ak majú vysoký príjem. Sporenie na penziu sa naopak zrejme nevyplatí 40-ročnému občanovi, ktorý platí do Sociálnej poisťovne iba minimálne odvody.
O sporení v druhom pilieri rozhodujú aj iné faktory. Sporenie sa podľa Richarda Ďuranu z inštitútu Iness určite vyplatí tým ľuďom, ktorí za bezpečnejšiu formu dôchodkového zabezpečenia považujú reálne sporenie vlastných peňazí v súkromných investičných fondoch.
Vláda chce otvorením druhého piliera riešiť deficit dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne. Ministerstvo financií predpokladá, že z druhého piliera vystúpi 68-tisíc sporiteľov, čo by malo v roku 2008 zvýšiť príjmy Sociálnej poisťovni zhruba o 3,6 miliardy korún. Podľa hovorcu rezortu financií Miroslava Šmála v roku 2009 by mali byť príjmy poisťovne vyššie o 1,3 miliardy a v roku 2010 o 1,4 miliardy korún.
* * *
FAKTY
Ako sa rozhodnúť
n Tridsiatnikom a mladším ľuďom sa druhý pilier oplatí
n Ľuďom nad 35, resp. 40 rokov s nízkym príjmom sa zrejme viac vyplatí penzia len zo Sociálnej poisťovne
n Ten, kto má aspoň 35 až 40 rokov a platí minimálne odvody, mal by byť asi len v prvom pilieri
n Občanom, ktorým zostáva do penzie menej ako 15 rokov, sa druhý pilier nemusí vyplatiť, výnimkou sú ľudia s vysokými príjmami, ktorí chcú pracovať aj po dosiahnutí dôchodkového veku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári