Baltazár. Tradícia ich označuje za kráľov alebo mudrcov zo vzdialených krajín. Mali znázorňovať vtedy známy svet - Európu, Áziu a Afriku - skláňajúci sa pred myšlienkou lásky a všeľudského porozumenia, tiež bohatstvo, klaňajúce sa pred chudobou a súcitom. Symbolizujú hold sveta prorokmi predpovedanému Mesiášovi.
Do Betlehema ich priviedla z východu podľa Matúšovho evanjelia legendárna hviezda. Priniesli symbolické dary - zlato upriamovalo na Kristov kráľovský pôvod, kadidlo na božskú podstatu jeho existencie a myrha, používaná pri balzamovaní, naznačovala jeho obeť za spásu ľudstva. Tento deň je známy pod rôznymi názvami: Zjavenie Krista Pána mudrcom, Epifánia (Zjavenie), Boží krst či Deň sviečok.
Obrady a obyčaje
S týmto sviatkom je dodnes spojených veľa náboženských obradov a obyčají - najznámejšie sú návštevy kňazov v rodinách a posvätenie príbytkov posvätenou kriedou: aktuálne znie 20 C+M+B 08. CMB znamená i Christus Mansionem Benedicat - Kristus nech žehná tento dom.
V mnohých farnostiach sú zbierky na charitu a v regiónoch, kde žijú gréckokatolíci, dodnes dodržujú zvyk svätenia jordánskej vody, ktorá má podľa ich presvedčenia mimoriadne účinky. Známa je aj obyčaj posväcovať soľ a vodu, ktorým potom ľudia tiež pripisujú zvláštnu moc. Sviatok je zároveň poslednou príležitosťou pre koledníkov, vinšovníkov a aktérov betlehemských hier.
Skutočnosť, že vianočné obdobie pre väčšinu veriacich končí, potvrdzuje v domácnostiach aj fakt, že práve trojkráľový sviatok je termínom lúčenia sa s vianočným stromčekom. V mnohých obciach a mestách završujú sviatok zábavy a iné spoločenské podujatia, na ktorých napríklad chlapci volia svojho mládeneckého richtára. V nemecky hovoriacich krajinách zapečú napríklad do špeciálneho trojkráľového koláča fazuľu a kto ju objaví, je celý deň monarchom - bôbovým kráľom.
Sviatok v pranostikách
Hviezdy dominujú i v trojkráľových pranostikách - tešili sa z nich najmä rodičia a roľníci, pretože ich trblietanie signalizovalo hojnosť i vysoké prírastky: Ak je trojkráľová noc plná hviezd, budú sa rodiť chlapci, barančekovia, býčkovia i capkovia. Hviezdne nebo veštilo aj dobrú úrodu zemiakov i žita a ak žičlivý jas noci prešiel i do sviatočného dňa, znamenalo to výhľad na tuhú januárovú zimu.
Konštatovanie o predlžovaní dňa: Na Tri krále o krok ďalej len potvrdzuje známe: Rastie deň, rastie i zima - naši predkovia ju nazývali i trojkráľovou alebo staroverskou podľa starých kalendárov. Znamenala, že treba rátať s dlhším ochladením, pretože platí: Trojkráľovú zimu vlk nezožerie. Aby sme sa zbytočne neškriepili, či bude trojkráľový odmäk alebo zima, dedovia nám poslali aj riešenie v podobe milo výhovorkovej pranostiky: Traja králi mosty stavajú alebo ich búrajú.
(eb)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári