ROMAN ROKYTKA, roman.rokytkakorzar.sk
Historicky priaznivý vývoj na trhu práce obchádza okolie Košíc. Problémom zostáva veľký počet nezamestnaných, ich nízke vzdelanie a neochota cestovať. Rozdiely medzi mestom a blízkymi obcami trvajú vyše desaťročie.
KOŠICE. Stále vysoká nezamestnanosť v okolí Košíc napriek rekordne nízkemu počtu ľudí bez práce v samotnom meste aj ich výraznému poklesu v rámci celého Slovenska - takto vyzerá základný problém trhu práce v košickom regióne.
Podľa údajov z konca novembra bola evidovaná miera nezamestnanosti v štyroch okresoch na území mesta 6,4 percent, čo zodpovedá 6776 ľuďom bez práce. Okres Košice-okolie, ktorý tvorí 112 obcí, mal pritom až 16,3 percenta. Znamená to, že schopných nastúpiť do zamestnania bolo schopných 7972 osôb. V roku 2001 malo okolie nezamestnanosť až cez 30 percent.
Historické minimum
Ani tento nerovnomerný vývoj nezabránil poklesu nezamestnanosti v regióne Košíc na historické minimum. "V piatich okresoch je to spolu 9,5 percent. Ide o najnižšiu evidovanú mieru nezamestnanosti od roku 1997, kedy vznikli okresné úrady práce a sú dostupné porovnateľné údaje," povedal hovorca košického úradu práce Igor Jakeš.
Bezprecedentný stav na trhu práce možno pravdepodobne porovnať len s obdobím krátko po zmene režimu, hoci sa vtedy na výpočet nezamestnanosti používala iná metodika. Podľa záznamov niekdajšieho Národného úradu práce bola naposledy v Košiciach nezamestnanosť približne na takejto úrovni v roku 1992. Predstavovala 6,8 percenta. Dnes sa okolo tohto čísla pohybujú všetky mestské okresy.
Chýba vzdelanie
Rozdiel okolo 10 percent vo vývoji nezamestnanosti v meste a jeho okolí sa udržuje najmenej od roku 1997. "V štruktúre uchádzačov o zamestnanie za Košice-okolie prevláda nízka vzdelanostná úroveň, čo spôsobuje ťažkosti pri uplatnení na trhu práce," hovorí o príčinách Jakeš.
V okolí je oveľa viac nezamestnaných so základným vzdelaním alebo bez vzdelania ako v meste. Dôvodom môže byť vyšší podiel rómskeho etnika.
Odlišnosti sú ešte výraznejšie v dĺžke obdobia nezamestnanosti. V meste začiatkom roka 2007 prevládala medzi ľuďmi bez práce skupina, ktorá bola v evidencii úradu do jedného roka, v okolí je naopak najviac takých, ktorí boli bez práce viac ako dva roky. Väčšie zastúpenie má tiež takých, ktorí nikdy nepracovali, a pomocných i nekvalifikovaných robotníkov.
Za rozdielmi je aj potreba cestovania za prácou do Košíc. "Hoci mestské okresy a okres Košice-okolie sú susediace, veľmi ťažko sa uchádzači umiestňujú na miesta vytvorené v meste. Príčinou je hlavne komplikovaná dochádzka do práce," konštatuje sa v regionálnej analýze pracovného trhu za rok 2006 úradu práce v Košiciach.
Firmy zháňajú kvalifikovaných
Pokles nezamestnanosti priniesol so sebou aj nedostatok kvalifikovaných pracovných síl v košickom regióne. "Ide najmä o odvetvie strojárenskej výroby, v oblasti informačných technológií je nedostatkovým tovarom programátor, v administratíve zamestnanec s aktívnou znalosťou jedného alebo viacerých cudzích jazykov," hovorí Radko Kramár, manažér pre východné Slovensko personálnej agentúry Dekra kvalifikácia a poradenstvo, s. r. o.
Príčiny vidí najmä v odchode flexibilnejších zamestnancov za prácou mimo regiónu, v zlom systéme odborného školstva a slabom finančnom ohodnotení, typickom pre východné Slovensko.
Rozdiely medzi Košicami a okolím platia aj vo vývoji miezd. Vlani bola priemerná mesačná mzda v prvom mestskom okrese cez 20-tisíc korún, v druhom až vyše 30-tisíc. Okres Košice-okolie je na poslednom mieste s 14 689 korunami.
Autor: db
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári