Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Kvôli ohňostroju chlapi z košickej firmy Pyrotechnics activities oslavujú Silvestra až na Nový rok

Výbuch auta v klipe pre Kontrafakt bol efektnejší než tie hollywoodske Privítanie nového roku si bez zábavnej pyrotechniky už akosi nevieme

Výbuch auta v klipe pre Kontrafakt bol efektnejší než tie hollywoodske

Privítanie nového roku si bez zábavnej pyrotechniky už akosi nevieme predstaviť. Nemáme pritom na mysli "búchačky", ktoré sa rozľahnú sídliskom a človek je zo šoku na pokraji infarktu. Reč je o organizovaných a odborníkmi kontrolovaných ohňostrojoch, pri ktorých k oblohe lietajú farebné svetlice a guľové bomby, aby sa nad hlavami rozpŕskli a ponúkli nádherné svetelné divadlo. V našom meste má túto silvestrovskú zábavku na starosti spoločnosť Pyrotechnics activities. Keďže Silvester je tu opäť "co by dub", zašli sme za jej šéfom Vladimírom Haviarom zistiť, aké to je "hrať sa" v dospelom veku s pre laika peknými hračkami.

Skryť Vypnúť reklamu

"Hračkami? Hračkami by som profesionálne ohňostroje nenazval, lebo pri používaní pyrotechnických predmetov dochádza k výbuchu, čiže náhlemu uvoľneniu energie," neodpustil si V. Haviar malé upozornenie. Keby sa postup odpaľovania nedodržal alebo sa s niečím nesprávne manipulovalo, hrozí nebezpečenstvo úrazu. I preto môže ohňostroje odpaľovať len odpaľovač ohňostrojov. Podľa nových predpisov je dokonca stanovené, že musia byť dvaja. "Kurz má byť skončený skúškou pred komisiou, len potom dostane záujemca preukaz odpaľovača ohňostrojov. Profesionálna pyrotechnika nepatrí do rúk tomu, kto nemá zložené predpísané skúšky a nepreukáže znalosti. Pri odpaľovaní veľkých ohňostrojov ide o súhru viacerých profesionálnych odpaľovačov tvoriacich dobre zohratý tím. Len tak vedia na oblohe vytvoriť pravé pestrofarebné ´peklo´."

Skryť Vypnúť reklamu

Pyrotechnické "zábavky" sú rozdelené do štyroch základných skupín. Prvou sú pyrotechnické predmety triedy I a podtriedy. Je najbezpečnejšia, preto ju môžu kúpiť v obchodoch aj 15-roční. Vážnejšie sú predmety triedy II a podtriedy T1. Používať ich smú iba tí, čo dosiahli vek dospelosti. "Ďalej existujú pyrotechnické predmety triedy III, ktoré môžu nadobúdať a používať len osoby s kvalifikáciou odpaľovača ohňostrojov. Najvážnejšou triedou sú výbušné predmety triedy IV, ktoré aspoň jednou hodnotou prekračujú parametre pyrotechnických predmetov triedy III. Patria sem napríklad vysoko lietajúce rakety, guľové bomby, delové rany, lietavice."

V Košiciach, keďže ohňostroj je väčšinou medzi Immaculatou a budovou divadla, s výbušnými predmetmi triedy IV nerobia. "Použili sme ich iba vtedy, keď bol ohňostroj situovaný na Námestí osloboditeľov, na Sídlisku Nad jazerom a na iných priestrannejších a bezpečných miest. Pre porovnanie, jediná guľová bomba zaradená do triedy IV má takú silu, že pri výbuchu by auto otvorila ako konzervu a urobila z neho kabriolet."

Skryť Vypnúť reklamu

Často ohňostroj ovplyvňuje vietor

Pri ohňostroji dosť rozhodujú poveternostné podmienky, hlavne vietor. Keby fúkal silný, niektorá "pyrotechnika" by mohla odletieť tam, kam nikto nechce. "A keďže v našom meste o ´mierny severný vánok´ nie je núdza... Bol aj taký Silvester, kedy sme ešte o pol dvanástej v noci tvrdili, že ohňostroj budeme musieť kvôli poveternostným podmienkam zrušiť. I keď sme vedeli, že ľudia naň čakajú. Doslova každých 5 minút sme kontrolovali rýchlosť vetra, ktorý fúkal k divadlu. Pár chvíľ pred polnocou sa trošku upokojil a ohňostroj sme mohli bezpečne odpáliť. Vietor diktuje podmienky z hľadiska bezpečnosti ľudí a ochrany majetku. Sneh alebo dážď ani nie, keďže dnes sa už dajú efekty vystreľovať aj počas nich."

Zaujímavé je, že ako móda diktuje, čo sa bude ktorý rok nosiť, je to aj s pyrotechnickými efektmi. Vždy sú módne iné farby. Aj za cenu, že nemusia imponovať každému. "Podľa môjho vkusu najefektnejšie na oblohe vyzerajú strieborné a zlaté farby. Možno preto, lebo v noci je obloha tmavá až čierna, takže strieborná a zlatá na nej krásne vyniknú. Najmä v našom meste, kedy je na Silvestra aj hmla, sa snažíme každý ohňostroj ukončiť práve zlato-striebornými efektmi." Ani vtedy to nie vždy vyjde. Už sa stalo, že kvôli poveternostným podmienkam a viditeľnosti zmenili zostavu ohňostroja dve hodiny pred uvítaním Nového roku. Načo by pri slabej viditeľnosti strieľali efekty trebárs do výšky 130 metrov? Veď by ich aj tak pohltila hmla.

Až 90 percent efektov, ktoré sa u nás a vo svete na ohňostroje používajú, sa dováža z Číny. Tam je veľkovýrobňa. Objednávky na Silvestra sa začínajú realizovať už niekedy v marci apríli. Podobne ako pri všetkých ďalších čínskych výrobkoch, ktoré zaplavujú svetový aj náš trh, i pyrotechnické efekty prvej a druhej triedy občas skončia ako "zlyhavky". Jednoducho sú ticho. Žiaden zvuk ani svetlo, prípadne je iná farba napísaná na škatuli a iná je vo vnútri.

"Číňania hlavne pred Silvestrom zneužívajú situáciu. Sú si vedomí, že sú najväčšími výrobcami svetelných a zvukových efektov, aj toho, že len málokto má náladu niečo reklamovať. A vlastne ani by nemal u koho, keďže väčšinou tieto zábavky predávajú v hypermarketoch sezónni predajcovia, ktorí, tak ako sa objavili, tak sa po Novom roku stratia. Aj mne sa stalo, že pri odpaľovaní kompaktu triedy II sa namiesto farebného a zvukového efektu pri neskoršej delaborácií vysypali z obalu čínske bankovky. Nechal som si ich. Ale len na pamiatku, boli neplatné..."

Pri pyrotechnických predmetoch triedy III a výbušných predmetoch triedy IV si ani Číňania nedovolia riskovať a vyrobiť niečo nekvalitné. Ich odberateľmi sú aj veľké svetové ohňostrojárske firmy, ktoré od nich berú veci počas celého roku. Takže aj reklamácie sa dajú a majú u koho uplatniť. Pri týchto triedach ani spoločnosť vedená V. Haviarom nemala zatiaľ žiaden problém. Či už robila ohňostroj na Silvestra alebo inokedy, keďže jej služby sú častejšie využívané. Mestom Košice, inými mestami, na rodinné oslavy či firmami na prezentáciu výrobkov alebo pri pripomenutí nejakého jubilea.

"Strieľa sa" aj na svadbách

"V posledných rokoch sa menšie ohňostroje stávajú doplnkom svadieb, zásnub, osláv narodenín. Už viackrát sa stalo, že do našej firmy prišli ´krajšie polovičky´ s dilemou, čím manželov obdarovať. Jedna manželka sa nevedela rozhodnúť, lebo manžel má už dva mercedesy, chatu, vilu v Španielsku, o zlatých veciach nehovoriac, takže skutočne nevie, čím by ho ešte mohla prekvapiť... Zatiaľ to vždy dopadlo lepšie ako dobre. I v tomto prípade sa vraj manžel radoval peknému ohňostroju takmer ako keby dostal tretí mercedes..."

V Košiciach, a na východe vôbec, sa ceny za svetelné divadlo na oblohe pohybujú v podstatne nižších rovinách ako bližšie k Bratislave. U nás stojí priemerný ohňostroj okolo 80 až 100-tisíc korún. Smerom k Bratislave, kde sú ľudia bohatší, vedia do vzduchu vypustiť aj niekoľko 100-tisíc korún.

A najlacnejší? Najlacnejší ohňostroj sa dá zrealizovať od 1 500 Sk. Naposledy sme taký urobili pre detičky z materskej škôlky. Mali lampiónový sprievod a pani riaditeľka nás poprosila, či by sme ich nemohli potešiť aj ohňostrojom. Nevedel som odmietnuť. I keď ohňostroj trval necelé dve minúty úprimne priznávam, pripravoval som sa naň dlhšie, zodpovednejšie a vážnejšie ako na 15-minútový. Keďže šlo o ohňostroj pre deti, dohliadal som na bezpečnosť s oveľa vyšším dôrazom. Nenechal som nič na náhodu a všetky pyrotechnické efekty som poriadne pozapichoval, zakopal, zadebnil a ešte štyrikrát skontroloval, či je všetko dodržané. Odmenou mi bola neopísateľná radosť v úprimných detských očkách."

O ostatných klientoch konkrétnejšie V. Haviar nechcel hovoriť, je viazaný zmluvou a mlčanlivosťou. Netají však, že VIP osobnosti, podnikatelia a tí, čo nemajú hlboko do vrecká, stále viac služby ich spoločnosti využívajú. V poslednom čase čoraz častejšie i bežní klienti. Rodinné a súkromné ohňostroje jednoducho "letia." Podobne ako firemné, prezentačné alebo pri nejakých oslavách miest a obcí. Občas ich pozvú aj na oslavy do menšieho mestečka alebo dedinky. Hoci tam majú na ohňostroj menej peňazí ako v bohatých mestách, odpaľovači ohňostrojov tam radi chodia, lebo ľudia ich úprimne vítajú a milo sa s nimi aj lúčia. "I keď medzi nami platí zásada, že okrem faktúry sa nič viac nemá vziať, priznávam, občas to porušíme. Odmietnite, ak vám do batôžka pribalia domácu špecialitu a hratô..."

Pre Kontrafact vybuchlo auto

Naši hostitelia mali pred niekoľkými rokmi veľký podiel na efektoch spojených s námornou bitkou na vodnej ploche na Sídlisku Nad jazerom, počas ktorej chceli piráti ukradnúť košický zlatý poklad. Bola tam loď, hasiči, vodné skútre, prestrelka, výbuchy ale aj také momenty, že ak niekto strelil do vody, efekt buchol, voda vystriekla a mokrou sprchou vystrašila stojacich na brehu. Postarali sa aj o pyrotechnickú šou vo westernovom mestečku Tatralandia v Liptovskom Mikuláši, kde to "buchotalo a rachotalo" cez deň, aj večer.

Keďže táto spoločnosť robí i špeciálne pyrotechnické efekty pre film, televíziu, reklamu, divadlá či hudobné skupiny, prednedávnom sa Vladimír Haviar a Marián Staško pre hudobnú skupinu Kontrafakt do klipu k jej pesničke postarali o výbuch a zhorenie vozidla K1 Attak. Práca to bola podľa nich náročná, aj zložitá, lebo režisérom mali presne určené, aké vysoké majú byť plamene, čo má vyletieť a čo nie, aká ohnivá guľa má vzniknúť a hlavne, akcia sa mohla udiať len jediný raz.

"S výsledkom sme spokojní, všetko dopadlo na jednotku, aj keď počas príprav na nakrúcanie sme si občas mysleli, že nám nervy určite rupnú. Kde je štáb, teda kopa ľudí, ťažko sa dajú udržať pokope, aby sa nikto nepriblížil k autu, aby nepreskočila statická elektrina, nedošla kameramanovi baterka v kamere alebo, keď už sa má ísť na ostro, vizážista nezistil, že niekomu stojí vlas inak ako by mal. Efekt výbuchu bol však veľkolepý a profesionálny, porovnateľný s hollywoodskými. A ešte o triedu lepší..."

I keď, to V. Haviar netají, keď vkladali výbušniny do vozidla, museli veľmi dávať pozor, lebo keby sa niečo stalo, s autom by nielen vybuchli, ale doslova zhoreli. Aj preto, nech robia čokoľvek, nech ide o ohňostroj alebo pyrotechnický efekt malý, väčší alebo veľký, hoci to znie frázovite, podstatný je maximálne zodpovedný prístup k práci. "Pred prácou sa musíme aj troška báť a na rešpekt vždy pamätať. K úrazom máme blízko, i keď, ešte sa nám nič vážnejšie nestalo. Nejaká modrina sa sem-tam pritrafí, to je pravda, ale adrenalín nás zatiaľ láka."

Či už na prelome starého a nového roku alebo pri iných ohňostrojoch "dať si do nosa" pred a počas práce nedovolia. Riziková je už samotná práca s efektmi, nieto, aby mali ešte hlavu pomútenú. "My oslavujeme Silvester a Nový rok okolo štvrtej ráno. I keď o oslave v pravom slova zmysle sa nedá hovoriť. Po ohňostroji prídeme do firmy. Vyložíme a vyčistíme pyrotechnické predmety a prípravky, porozprávame si zážitky, dáme si po pohári šampanského a spokojní, že sa nikomu nič nestalo, ohňostroj sa vydaril, diváci sa radovali, môžeme ísť konečne uzimení a unavení do postele," popísal ich oslavy Vladimír Haviar.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 914
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 843
 3. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 512
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 232
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 7 689
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 689
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 662
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 330
 9. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 193
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 958
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Francis Fukuyama.

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.


10. jún
Matúš Krčmárik.

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.


10. jún
Christian Eriksen.

Zápas EURO 2020 prerušili, po dohode oboch tímov sa zápas dohral.


Sportnet 7 h

Takýto drastický záver školského roka sme si mohli odpustiť.


11. jún

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop