Lepšie je prečítať návod na použitie, ako hľadať v zozname číslo záchranky
Vianoce i Silvester sú už predo dvermi. K oslavám príchodu nového roka patrí v posledných rokoch neodmysliteľne aj zábavná pyrotechnika. Napriek tomu, že dnes je pestrý výber a nie je problém kúpiť si ju legálne, nie je na škodu veci dodržiavať pri nákupe a používaní pyrotechniky určité pravidlá.
Treba dávať pozor i na prvý pohľad nepodstatné detaily, ktoré sú v skutočnosti veľmi dôležité. "V minulosti sa stávalo aj to, že v supermarketoch boli prskavky v tenkých papierových obaloch len tak vysypané v košoch. Kupujúci ich často nechtiac roztrhli v snahe vybrať si celé balenie. U pyrotechniky sa zase môže prihodiť, že ak má zlé balenie, môže sa stať nepoužiteľnou, alebo sa zmenia jej vlastnosti," povedal riaditeľ Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) pre Košický kraj MVDr. Daniel Horváth. V posledných rokoch sa situácia zmenila k lepšiemu. Obaly, v ktorých je pyrotechnika sú trvanlivejšie a kvalitnejšie i odolnejšie pri bežnej manipulácii. Napriek tomu si pri kúpe pyrotechniky treba pozrieť aj obal, či nie je poškodený.
Čo robiť v prípade, ak odpálenie pyrotechniky zlyhá? "Najlepšie je prečítať si ešte pred samotným odpálením pyrotechniky návod. Tam sú uvedené inštrukcie, ako postupovať v takomto prípade. Pri zapálení šnúry treba odstúpiť čo najďalej. Ak pyrotechnika zlyhá, vtedy ju treba zakopať, čo môže byť problematické, najlepšie je namočiť ju do vody, alebo zahrabať do snehu." V žiadnom prípade sa netreba snažiť odpáliť ju znovu, alebo nebodaj rozoberať. Môže dôjsť k detonácii ktorá zvykne mať aj ťažké zdravotné následky. "Hlavne na sídliskách platí, že pyrotechnika by sa nemala odpaľovať z bytov okien a balkónov."
V prvom rade si treba uvedomiť, že pyrotechnické výrobky sa rozdeľujú do troch tried nebezpečnosti podľa obsahu pyrotechnickej zložky, ktorá sa v nich nachádza. Nariadenie vlády SR 398 z roku 1999 stanovuje požiadavky na posudzovanie pyrotechnických výrobkov. "Každý dovozca a výrobca pyrotechnických výrobkov sa pri ich dovoze na Slovensko musí riadiť kritériami, ktoré sú stanovené v nariadení vlády. Pyrotechnika musí byť označená a zabalená práve v súlade s týmto nariadením," povedal MVDr. Horváth. Na obale musí byť uvedený výrobca, dovozca, trieda nebezpečnosti, dátum a čas spotreby. Samozrejmosťou je návod v slovenskom jazyku. "V návode musí byť uvedené aj to, čo spraviť s pyrotechnikou v prípade jej zlyhania."
Spotrebiteľovi poskytnú informácie aj samotní predavači pyrotechniky. Predtým, ako sa vôbec dostanú k predaju, totiž musia byť odborne zaškolení. Vyhláška Banského úradu 536 z roku 1991 hovorí o tom, že ten, kto predáva pyrotechnické výrobky triedy T1 a 2. triedy musí mať kvalifikáciu predavača pyrotechnických výrobkov. Dostane aj osvedčenie predavača pyrotechnických predmetov. "Predavač pyrotechniky má zákazníkovi poskytnúť informácie o spôsobe použitia pyrotechniky, o jej efektoch, či triede nebezpečnosti."
SOI robí kontrolné nákupy zábavnej pyrotechniky. Inšpektori kontrolujú aj podmienky predaja, napríklad aj to, či sa osobám mladším ako 18 rokov nedostane do rúk pyrotechnika, ktorú im podľa predpisov nesmú predať. "Inšpektori SOI pradavačov pyrotechniky pozorujú. Ak zistia, že predali pyrotechniku deťom a mládeži do 18 rokov, zasiahnu. Vo vyhláške je uvedené, že aj pyrotechnické výrobky I. triedy sa nemôžu predávať osobám mladším ako 18 rokov, pokiaľ je v návode zakázané ich používanie tejto vekovej skupine," vysvetlil riaditeľ. Bohužiaľ, často práve rodičia, v snahe urobiť ratolestiam radosť, zabúdajú na bezpečnosť a kúpia im aj pyrotechniku 2. triedy. Niekedy "zaúradujú" aj starší súrodenci, či kamaráti. Pritom si neuvedomujú, že môžu ublížiť sebe aj iným. Predavač musí vedieť podať správne informácie u jednotlivých druhov pyrotechniky. Teda nielen to, ako ju používať, ale aj aké vytvára efekty a upozorniť kupujúceho na dodržiavanie návodu.
Aj keď to mnohí nepovažujú za dôležité, SOI-kári kontrolujú aj doklady o kúpe, či sú vyhotovené, vydané spotrebiteľovi a či je na nich uvedené všetko, čo je zákonom stanovené. Nielen cena, či názov výrobku, ale aj dátum predaja, sídlo právnickej osoby, alebo miesto podnikania fyzickej osoby, a ich IČO. Presne musí byť uvedený aj názov tovaru, nielen všeobecné označenie. Kupujúci by si mal tak ako pri každom nákupe mať možnosť overiť, či mu bol tovar účtovaný správne.
"Predaj pyrotechniky na trhoviskách už pre podnikateľov nemá význam, keďže to vyhláška banského úradu a Zákon o trhoviskách aj tak zakazujú," tvrdí MVDr. Horváth. "Navyše, pred sviatkami je najviac kupujúcich práve v ´kamenných´ obchodoch." Takže si treba zapamätať, že je dobré poradiť sa s predavačom pyrotechniky a poriadne si prečítať návod ešte pred jej odpálením. Vyhýbať sa aj rôznym frajerinám, aby odpálená pyrotechnika bola súčasťou osláv a neskončila pobytom v nemocnici.
bm
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári