MARIÁN KIZEK, marian.kizekkorzar.sk
AMERICKÝ VEĽVYSLANEC OBĽUBUJE VÝCHODNIARSKE JEDLÁ
Dvojdielny slovník východoslovenských nárečí od profesora Halagu a kópiu kostolnej zvonice z roku 1928 ešte z čias Zakarpatskej Ukrajiny si ako vianočný darček odniesol nový veľvyslanec USA Vincent Obsitnik z návštevy predsedu KSK Zdenka Trebuľu.
KOŠICE. Onedlho už 70-ročný americký veľvyslanec tým ukončil svoju prvú návštevu východu republiky, kde tesne pred začiatkom druhej svetovej vojny prišiel na svet. Postupne navštívil Prešov, Humenné, Adidovce a rodnú obec Moravany pri Michalovciach. Na východe zostal aj cez sviatky, Štedrý večer strávil vo svojom rodisku. Na prvý sviatok vianočný sa vrátil do Košíc, kde býva jeho teta, ktorá je asi najstaršou členkou rodiny Obšitníkovcov na Slovensku. "V Moravanoch bolo veľmi pekne. Vyzeralo to, ako keby nás prišla privítať celá dedina. Deti nám pekne vinšovali, no bolo poriadne chladno. Mal som tam dilemu, pretože staršie ženy mi tvrdili, že som sa narodil v inom dome, ako som si myslel. Ale ja viem, kde to presne bolo, lebo keď som tu bol v roku 1970, mamka mi ukázala náš rodný dom. Bol som aj v Adidovciach, kde má korene celá naša rodina. Na východe sa dobre cítim a aj teraz sme s pánom Trebuľom absolvovali príjemný rozhovor o situácii v kraji. Budeme sa snažiť pokračovať v tejto spolupráci, veď srdce mám na východe."
Budúcnosť východu vidí v IT
Veľvyslanec je aj napriek svojmu veku zbehlý v informačných technológiách, keďže väčšinu svojho života pracoval v tejto oblasti. Aj preto vidí najväčšiu príležitosť pre východ práve v IT a podpore vzdelávanie. "Pracoval som skoro 30 rokov pre IBM. Táto oblasť by mala byť budúcnosť pre tento kraj a potrebujeme viac vzdelaných ľudí, ktorí tu budú pracovať. Chcem debatovať s americkými firmami v strednej Európe, budem sa ich snažiť presvedčiť, aby investovali na východe. Slovensko má veľmi dobré ekonomické výsledky za posledných osem rokov. Urobila sa tu veľa pozitívneho, ale musíme uvažovať do budúcnosti, aký priemysel sa má rozvíjať a akým smerom pôjdete, tak aby ste mohli byť konkurencieschopní," skonštatoval.
Bez víz do USA budúci rok asi nie
V. Obsitnik pozitívne hodnotil aj vstup Slovenska do schengenského priestoru. Na bezvízový styk s jeho krajinou to však nemá súvis. " Schengen neuľahčí bezvízový styk, je to pozitívne pre vás, že už nemáte takmer žiadne hranice. V USA máme zákon, ktorý je nezávislý od Schengenu a najprv musia byť splnené všetky podmienky a až potom môžeme o tom hovoriť. Určite Slovensku trochu prilepšíme, pokiaľ splní svoje záväzky v tejto oblasti voči USA. Náš prezident má veľký záujem o tom, aby sa Slovensko stalo súčasťou bezvízového režimu. Budem na to osobne dohliadať a sledovať progres oboch krajín v tejto oblasti a verím, že v tom budeme úspešní." Zatiaľ neprekonateľnou prekážkou k splneniu podmienok pre bezvízový styk s USA je aj napriek zmierneniu amerického zákona počet odmietnutých žiadosť o víza, ktorý sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 12 percent ročne. "Máme nový zákon, obe naše krajiny musia urobiť veľa práce, aby ten bezvízový režim nastal. Aj my budeme radi, keď to bude čo najskôr. Sme veľmi blízko cieľa, lebo počet odmietnutých žiadostí je teraz 12 percent a musíme sa dostať pod 10 percent. Bohužiaľ, nemôžem povedať presný termín. Nieže by som to nechcel, ale nedá sa to. Možno to bude rok, dva, no možno až päť," krotil trochu optimizmus niektorých médií, žeby to mohlo byť už budúci rok.
Obdivoval hru Petra Bondru
Americký veľvyslanec ani po rokoch nezabudol na svoj rodný jazyk. Ako nám s úsmevom povedal, najväčšie pokroky v ňom urobil počas prvých dní svojho života na Slovensku. Tu vydržal presne 2 mesiace. "Mal som veľmi dobrú učiteľku, všetko som sa za ten čas naučil... (úsmev) Keď sme odišli do USA, doma sme hovorili, teda skôr hutoreli po Slovensky a to najmä s mamkou. Keď som sa sem prvýkrát vrátil v roku 1970 a aj neskôr, zistil som, že tu máte inú slovenčinu, než akú ju poznám. Pred piatimi rokmi som išiel na Pittsburskú univerzitu na intenzívny letný kurz slovenčiny. Ale najlepšie sa učím pri mojej tete v Košiciach, ktorá má stále opravuje, čo zle hovorím," tvrdí. V. Obsitnik sa nám ešte priznal, že jeho najobľúbenejším hokejovým klubom je Washington Capitals a veľmi mal v ňom rád najmä hráča č.12 východniara Petra Bondru. Ako dodal, jeho najobľúbenejšie jedlo je plnená paprika, zemplínske holubky (plnený kapustný list), no veľmi mu chutí aj slepačia polievka s domácimi rezancami, či zameška - kukuričná kaša ochutená maslom a škoricou. Čas Vianoc sa u neho spája aj s bobaľkami. "Keďže veľa behám, potrebujem najmä vodu a tú často pijem. Vypijem aj slivovicu alebo borovičku, no nie zas veľa. Z pív mi chutí Zlatý Bažant, občas si dám aj tokajské víno."
* * *
Do rámčeka
Kto je Vincent Obsitnik?
Narodil sa v roku 1938 v Moravanoch pri Michalovciach, keď mal 2 mesiace spolu s rodičmi emigrovali do USA. Jeho otec pracoval ako baník v uhoľnej bani v Pennsylvánii, potom sa presťahovali do New Jersey. V roku 1959 vyštudoval Námornú akadémiu. Nasledujúcich päť rokov slúžil ako dôstojník amerického námorníctva na torpédoborcoch a ponorkách. Neskôr získal na Americkej univerzite vo Washingtone titul MBA v oblasti financií. Má za sebou kariéru na riadiacich postoch v spoločnostiach Unisys (prezident oddelenia rozvoja systémov) a Litton (viceprezident pre medzinárodné vzťahy). Najdlhšie, až 27 rokov pôsobil v spoločnosti IBM, kde vystriedal rôzne riadiace funkcie v oblastiach marketingu, predaja, výroby, projektovania a programového manažmentu. Potom založil a stal sa prezidentom konzultačnej spoločnosti International Investments, ktorá pôsobí v oblasti spoločných podnikov a privatizačných projektov medzi USA a strednou Európou. Významne sa angažoval aj pri rekonštrukii gréckokatolíckych drevených kostolíkov na východnom Slovensku, keď aj vďaka nemu dostali nový šat aj najviac ohrozené kostoly Lukove a Miroli. Nový americký veľvyslanec hovorí veľmi dobre po slovensky a pasívne ovláda ruštinu. Behá maratón, rád hrá tenis a squash. S manželkou majú štyroch synov a 12 vnúčat. Podobne ako jeho predchodca Rodolphe M. Vallee patrí medzi priateľov Georga W. Busha, ktorý ho aj nominoval do jeho novej funkcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári