O najnovších trenodoch v oblasti vianočných ozdôb sme sa porozprávali s Janou Sopkou zo spoločnosti SOBA
Dospelí dávajú dôraz na ostetiku. Deti by stromček ozdobili gýčovo
Chcete, aby bol váš stromček čo najkrajší, aby žiaril farbami? Nebojte sa experimentovať, už sa nemusíte pridržiavať len dvojkombinácie červeno-zlatá a strieborno-modrá. Pre rady, ktoré farby použiť a ktoré sú tohto roku módne, sme zašli spoločnosti SOBA, zaoberajúcej sa dovozom a distribúciou vianočných ozdôb a dekorácií a porozprávali sa o tom s Janou Sopkovou.
Červená a zelená sú tradičnými farbami Vianoc. Červená symbolizuje lásku a teplo, všeobecne je vyjadrením farby krvi, ktorá bola preliata pre lásku k Bohu. Zelená v tomto kontexte predstavuje nádej. Keď odhliadneme od symboliky, jednou z vlastností červenej farby je, že absorbuje svetlo a navodzuje pocit intímnej atmosféry. Tá korešponduje s povahou Štedrého večera, ktorý je vždy opradený troškou napätého očakávania a počas ktorého sa ľudia schádzajú v užšom rodinnom kruhu.
Ak chcete interiéru dodať nádych jemnosti a hrejivosti, laďte ho do zlatista. Táto farba je vždy a za každých okolností sviatočná a slávnostná a aj Štedrému večeru dodá takúto atmosféru. Na Vianoce nebude ani veľmi hojné využitie tejto farby pôsobiť gýčovito. A trblietavé odlesky zlatej farby v tlmenom osvetlení navodia romantickú atmosféru.
Biela je farbou nevinnosti, dokonalosti a čistoty a v prenesenom význame i čistých a jednoduchých línií. Táto farba ale tiež navodzuje zimnú atmosféru, pretože je farbou snehu. A sneh rozhodne v predstave dokonalých Vianoc nesmie chýbať. Bielej farbe sa pripisujú i ďalšie atribúty spájané s Vianocami celistvosť, otvorenosť, pravda a vľúdnosť.
Fialová farba bola pôvodne farbou adventu - podľa farby kňažského rúcha. Fialová však bola v minulosti veľkou vzácnosťou, tak ju v domácom prostredí nahradila všadeprítomná a ľahko dostupná červená. Kresťanská tradícia síce velí fialovú, ale v prírode sa v podstate nevyskytuje.
"V našich končinách sú stále najviac tradičné vianočné farby zelená - ako farba stromčeka, červená a zlatá. K tomu sa pridávajú ich jemné odlesky či variácie ako je tmavočervená. V Európe stále pretrváva tradičné zdobenie čo sa týka farieb, v USA sa ľudia neboja experimentov a extrémnych farieb," prezradila J. Sopková. Aj keď stále prevládajú červená so zlatou, postupne sa k nim pridávajú aj iné farby. "V posledných rokoch to bola najprv medená, hnedá, ale dnes už aj čierna, modrá, tmavomodrá. Modrá sa skôr používa v kombinácii so striebornou."
Farby vianočnej výzdoby sú väčšinou limitované tým, že sa siaha skôr po teplých farbách. "Už tradične je prirodzenejšie, že stromček je zaodetý do teplých farieb. Dnes sa však už ľudia neboja skúšať rôzne kombinácie. Siahajú po mnohých odtieňoch zlatej farby, hitom je napríklad červená burgundy ale aj čierna farba. Pri čiernej treba ale dávať pozor na to, aby bola v kontraste so svetlou farbou. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čo sa týka farieb vianočných dekorácií, na výber je ich asi 15 až 20, ktoré si ľudia v posledných rokoch obľúbili."
Tohto roku sa výrobcovia neboja ísť do kombinácií rôznych farieb priamo na vianočných dekoráciách. "Napríklad sú červené gule so zelenými motívmi. Novinkou sú takpovediac ufogule, na ktorých sú všelijako rozmiestnené kruhy vyplnené rozličnými farbami." Klasickou kombináciou, ktorá sa osvedčila za dlhé roky, je červená so zlatou alebo modrá so striebornou. "Na Slovensku sa zaužilo to, že sa používa dvojkombinácia farieb. Netreba sa jej však striktne pridŕžať. Stromček predsa celkom pokojne môže byť gýčový. Ak by ste dieťa nechali, nech ho svojvoľne ozdobí, pochybujem, že by dodržiavalo kombináciu dvoch farieb, ktoré spolu ladia. To len my dospelí sa snažíme o to, aby bol stromček estetický," dodala J. Sopková.
Vianočné gule zo skla už začínajú vytlášať plasty, figúrky sú najkrajšie keramické
Novinkou sú trblietky, sklíčka, čierna farba a ufogule
Na vianočný stromček si nemusíte navešať len farebné gule. Dnes na trhu nájdete rôzne iné tvary - stromčeky, domčeky, srdiečka, čižmičky, šišky. Vianočné dekorácie majú tvary od výmyslu sveta a nemusia byť tak ako v minulosti len z fúkaného skla. V posledných rokoch sa o slovo hlási plast.
V roku 1889 si Francúz Pierre Dupont dal patentovať výrobu najobľúbenejšej ozdoby vianočného stromčeka, fúkanú guľu z jemného skla. Najskôr vyrábal jednofarebné sklenené gule a zakrátko po ich uvedení na trh reagoval na rast dopytu rozšírením sortimentu o farebné výrobky prizdobované ornamentami, kresbami vtákov, kvetmi, hviezdičkami, symbolmi kresťanstva a inými motívmi. Začiatkom dvadsiateho storočia sa na trhu objavili prvé jemné sklenené srdiečka, hviezdičky, snehové vločky, dažďové kvapky a slzy.
Vianočné gule sú symbolom pre orechy a jablká. Jablko je symbol úrodnosti a lásky a pre svoj guľatý tvar aj symbolom večnosti alebo zemegule. Jablko v Kristovej ruke predstavuje ním vykúpenú zem a preto naši predkovia vešali na vianočné stromčeky jabĺčka, ktoré neskôr nahradili sklené gule. Orechy v kresťanskej literatúre súvisia s človekom - zelený obal je symbolom mäsa, tvrdá škrupina symbolizuje kosti a sladký plod dušu.
"Tvar gule je rozhodne - čo sa týka vianočných ozdôb - najtradičnejší. Dnes sklo vytláča z trhu plast, ktorý dovoľuje výrobu nie len gúľ, ale aj rôznych pretiahnutých tvarov, slzičiek a podobne," vysvetlila J. Sopková zo spoločnosti SOBA.
Zvončeky a zvony nás upozorňujú, že nastal čas, ktorý treba venovať Bohu a počúvať Božie slovo. Lamety a retiazky zo zlata a striebra symbolizujú hriech, ktorý nás púta k zemi, pretože často túžime po veciach, ktoré sú navonok žiarivé a trblietavé, ale nemajú večnú hodnotu. Hviezda je symbolom duchovného svetla.
Ozdoby zo slamy sú symbolom toho, že malý Ježiško sa narodil v chudobnej maštali na slame a sene v jasličkách. Anjeli v súvislosti s Vianocami symbolizujú tých, čo priniesli svetu posolstvo o príchode a narodení Ježiša. Vločky a zasnežené ozdoby symbolizujú sneh, ktorý je súčasťou vianočného obdobia a je tiež symbolom čistoty. V kresťanskej symbolike predstavuje vnútornú čistotu mysle, srdca a duše. Sladkosti, ktoré vešiame na vianočný stromček, symbolizujú lásku, ktorá je sladká.
Vianočné ozdoby teda môžu mať rôzne tvary, nemusia to byť len gule. Pokojne si na stromček zaveste ďalší malý stromček, čižmičku, šišku, srdiečko, hviezdičku... "V zásade by však mali byť hrany vianočných ozdôb zaoblené. Tie totiž upokojujú."
Ak chcete mať na stromčeku rôznych snehuliakov, Mikulášikov, anjelikov či iné postavičky, nakúpte si keramické figúrky. "Plast má svoje limity a nedovoľuje veľmi výrobu postavičiek. Hlina je však veľmi tvárna a z nej možno pokojne takéto figúrky vyrobiť."
Aj keď sklenené ozdoby sú tradičné, dnes ich nahrádzajú plastové. Tie sa tak ľahko nerozbijú a ak aj áno, nemajú ostré hrany. "V súčasnosti sa výrobcovia plastových ozdôb snažia výzorom čo najviac priblížiť skleneným. Existujú už aj priesvitné plastové gule. Či už číre, alebo farebné. Novinkou tohto roku, čo sa týka povrchovej úpravy vianočných gúľ, sú trblietky. Je to veľmi efektné, najmä ak takúto guľu zavesíte pri svetielku - bude sa krásne trblietať. Dnes dostať kúpiť plastové gule so vzorom na vrchu napríklad so snehuliakom, hviezdičkou, anjelikom, vločkou a podobne. Okrem toho, že sa na povrch gulí nanášajú rôzne vzory, prilepujú sa tiež sklíčka," dodala J. Sopková.
kid
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári