Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Prostredníctvom dvoch košických rodáčok prijmite pozvanie na vianočné trhy do Prahy a do Viedne

Dospelí pijú "svařák", deti nealkoholický punčAtmosféru blížiacich sa Vianoc vždy so sebou do mesta zaručene prinesú trhy na Hlavnej ulici. Mnoho

Dospelí pijú "svařák", deti nealkoholický punč

Atmosféru blížiacich sa Vianoc vždy so sebou do mesta zaručene prinesú trhy na Hlavnej ulici. Mnoho košických rodákov však žije mimo rodného mesta a vianočnú atmosféru si vychutnávajú na trhoch všade po svete... Tohtoročné vianočné trhy navštívila v Prahe Andrea Oravcová, ktorá v hlavnom meste našich západných susedov žije a pracuje ako manažérka už šesť rokov. Z viedenských trhov nám atmosféru sprostredkovala Janka Vašutová. V hlavnom meste Rakúska žije od roku 2002 a momentálne sa živí prácou pozemnej letušky a učiteľky.

Skryť Vypnúť reklamu

Vianočné trhy v Prahe sú väčšie ako v Košiciach. No aj tam tvoria väčšinu stánky s občerstvením, remeselnou výrobou a rôznymi zaujímavosťami. "Trhy sa konajú na Staromestskom námestí a stánky sú rozostavané do oblúka smerom k pódiu. Každý deň tu prejde a zastaví sa veľké množstvo ľudí. Je tu viac stánkov za sebou, vytvárajú teda medzi sebou uličky, ktorými sa dá prechádzať. V strede je mostík, kde človek môže zhora vidieť pódium a celé trhy," prezradila Andrea (na snímke). Nájdete tam i drevenú dielničku pre deti so záhradou, živými zvieratami - ovečkami, kozami... "V tomto dome si deti môžu vyskúšať maľovanie, modelovanie a niečo si vyrobiť. Napríklad vianočnú ozdobu, prianie alebo pečivo."

Trhy sa v Prahe tohto roku začali 1. decembra. "Oficiálne ich otvorili o 17. hodine zažatím stromčeka - rozsvietil ho primátor Pavel Bém. Vtedy sa na to bolo pozrieť asi 15 tisíc ľudí! Trhy končia 1. januára, otvorené sú každý deň od deviatej ráno do siedmej večer, cez víkendy o hodinku dlhšie. Stánky s občerstvením sú však otvorené až do polnoci."

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasťou vianočných trhov v Prahe je - podobne ako u nás - kultúrny program. "Koná sa na centrálnom pódiu každý deň popoludní. Okrem profesionálnych speváckych a folklórnych súborov tu môžu návštevníci vidieť aj amatérske detské vystúpenia, divadelné predstavenia, detské súbory z pražských škôl a podobne. Znejú tu koledy, vianočné piesne ale aj dobová hudba a tance." Na Štedrý večer sa "Pražáci" môžu tešiť aj na špeciálny program. "Pripravená je Česká vianočná omša v podaní sólistov Národného divadla a Štátnej opery Praha. Na Nový rok zaznie Novoročný koncert - slávne árie a duetá z českých opier."

Čo sa týka stánkov, je z čoho vyberať. V mnohých sa dajú kúpiť rôzne darčeky a drobnosti, väčšinou je to remeselná výroba a typické české veci - ručne vyšívané obrusy a dečky, ručne vyrábané šperky, ručne maľované vianočné ozdoby, pletené čiapky a rukavice, drevené hračky, sviečky, vence... "Najväčším lákadlom sú však stánky s jedlom a špecialitami. Je to hlavne vianočný ´svařák´, čiže varené víno, medovina a punč ten sa pre deti predáva aj ako nealkoholický. Možno tu nájsť rôzne dobroty - mužov potešia grilované klobásky, špízy a grilované bravčové mäso. Ženy sa tešia na palacinky so sladkými aj slanými náplňami, babičkine placky so slivkovým lekvárom a tvarohom." Vyrábajú sa na horúcej platni. Plnené sú aj jablkami či inými plnkami.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nechýbajú lokše s náplňami od výmyslu sveta i pečené jablká... Najväčšou dobrotou sú rôzne druhy ovocia namáčané v horkej, mliečnej a aj bielej čokoláde. Ďalšími dobrotami sú langoše, trdelník či wafle. Tie však nie sú naše tradičné, je to holandská špecialita. Sú to dve oplátky plnené karamelovou plnkou, spečené dohromady. Je to skutočne ´mňamka´," odporúča Andrea.

Atmosféra na pražský vianočných trhoch je vraj výborná. Každý deň sa na nich premelie neskutočné množstvo ľudí - cudzincov, ale aj miestnych, pre ktorých sú trhy neodmysliteľnou tradíciou a každý rok si predsviatočné maškrtenie nenechajú ujsť. "Aj pre mňa sa trhy stali tradíciou, chodíme na ne so známymi každý rok. Bola som aj na otvorení a slávnostnom zažínaní stromčeka. Vždy je pri tom úžasná atmosféra. Trhy sú miesto, kde si človek dá nejakú dobrotu, stretne známych, uvoľní sa, porozpráva, vypočuje si zaujímavé koncerty..."

Čo sa týka dobrôt, Andrea má svojho "favorita". "Vždy si dávam babičkine placky so slivkovým lekvárom a tvarohom. Nikdy inokedy v roku ich totiž nezoženiete. Odporúčam ich každému. Rovnako ako ´svařák´ či spomínané karamelové wafle - tie som videla len v Holandsku a práve na pražských trhoch. Väčšinou trhy navštívim počas jednej sezóny viackrát - s kamarátmi, kolegami z práce a podobne."

Stromček na Staromestskom námestí je krásne vysvietený. "Tento rok je zlato-červený a po prvý krát sa objavili po okrajoch trhov svietiaci anjeli. Ľudia sú v pohodičke, užívajú si predvianočnú náladu a dobroty. Ale je to aj dobré miesto pre žobrajúcich bezdomovcov a občas sa nájdu aj ľudia, ktorí to málinko preženú s alkoholom. Ale to sa našťastie stáva len občas."

Viedenčenia si môžu vybrať, vianočných trhov majú až desať. Aspoň trochu ich predstaví Janka Vašutová

Kto si kúpi punč, za hrnček platí zálohu

Viedeň rozhodne nie je malé mesto, aj preto v nej nenájdete len jedny vianočné trhy. "Máme ich tu desať. Väčšina ľudí povie, že ide na Christkindlmarkt a potom uvedie miesto kam," prezradila nám Janka Vašutová (na snímke vpravo). Najväčším a najznámejším trhom je Christkindlmarkt pred radnicou. "Ťažko povedať, či je tiež najkrajším je to otázka vkusu. Mne sa zdá preplnený, najmä maďarskými, českými, slovenskými či talianskymi turistami. Každopádne je však veľmi pekne vyzdobený. Okrem typickej vianočnej výzdoby, osvetlenia a obrovského vianočného stromčeka tu tento rok možno nájsť velikánsky adventný veniec, ktorý stojí pred vstupom na trh."

Okná viedenskej radnice, ktoré vedú na námestie, sa aj tento rok premenili na umelecký adventný kalendár. "To znamená, že od 1. do 24. decembra sa každý deň ´otvorí´ jedno okno, na ktorom je obraz od niektorého zo súčasných umelcov. Vo vnútri radnice, v priestoroch Volkshalle, sa nachádza takzvaná Christkindl Werkstatt. Je to dielňa, kde sa deti môžu zapojiť do výroby vianočných hračiek, ozdôb či cukroviniek."

Na viedenských trhoch majú svoje zastúpenie rádiá respektíve televízie - hlavne stánky s punčom a jedlom. "Na trhoch pred radnicou má svoj stánok napríklad Radio Ö3, ktoré zarobené peniaze chce venovať charitatívnej akcii s názvom ´Licht ins Dunkel´. Program na trhoch je rôznorodý. Napríklad po ôsmej večer na radničnom námestí pod veľkým stromom vždy hrá nejaká dychovka. Ináč sa zvykne samozrejme aj spievať - najmä koledy."

Z ostatných vianočných trhov vo Viedni by Janka rada spomenula aj trh na Spittelbergu, ktorý je pre ňu najkrajším. Nerozprestiera sa na námestí, respektíve na priestranstve, ktoré pripomína námestie, ale na troch až štyroch uličkách v štvrti Spittelberg v siedmom viedenskom okrese. "Štvrť je známa malými umeleckými dielňami, obchodíkmi, ktoré sú otvorené počas celého roka. V čase adventu k nim pribudnú stánky s pitím a jedlom, ako aj s hračkami, ozdobami, ručnými mydlami, sviečkami akéhokoľvek druhu, čiapkami i šálmi. Respektíve pribúdajú také stánky, ktoré predávajú odev z ekologických materiálov a podobne."

Pre Viedenčanov, alebo ľudí, ktorí sa do Viedne prisťahovali - tak ako Janka - a žijú tu, je návšteva vianočných trhov veľkou tradíciou. "V predvianočnom čase sa ľudia menej stretávajú v kaviarňach a baroch, ale si stretnutia naplánujú tak, aby sa zastavili aj na Christkindlmarkte. Viedenčania chodia najmä na menšie trhy a snažia sa vyhnúť trhu na radničnom námestí, práve kvôli už spomínanej preplnenosti. Aj ja rada chodím na vianočné trhy - keby som v nejaký rok návštevu týchto trhov vynechala, asi by mi to chýbalo. Patrí to podľa mňa k predvianočnému ´šialenstvu´. Na trhoch sa dajú kúpiť darčeky - hračky, šperky, sviečky, špeciality na jedenie, čiapky, šály, rukavice, niekedy knihy a podobne. Ja tam väčšinou chodím len kvôli punču alebo varenému vínu či čaju - ak nemám chuť na alkohol - a tiež kvôli dobrotám, ktoré naplnia moje bruško."

Tradičnou vianočnou pochúťkou, ktorú nájdete na trhoch vari všade po svete, je punč. Vo Viedni si môžno pochutnať na rôznych druhoch. "Najbežnejšie sú ´Orangenpunsch´ (s pomarančovou príchuťou), ´Beerenpunsch´ (lesná zmes) a ´Kinderpunsch´ - bez alkoholu. Ďalej existuje ´Eierlikörpunsch´ (vaječný likér), ´Erdbeerpunsch´ (jahodový), na trhu pred Schönbrunnom si môžete dať napríklad ´Sissy-Punsch´ alebo ´Franzl-Punsch´. Ochutnala som už aj ´Goethe-Punsch´. Tých punčov je veľmi veľa - každý chce byť originálny a pomenuje svoj punč inak, hoci v zásade všetky chutia veľmi podobne."

Ak niekomu punč nechutí, môže si dať varené víno alebo čaj, niekde aj bowle. "K tým nápojom by som ešte chcela uviesť jeden rozdiel oproti Slovensku. Keď si kúpite punč, zaplatíte nie len za nápoj - asi tri Eurá, ale aj zálohu za hrnček - asi dve Eurá. Po vrátení hrnčeka zálohu dostanete späť, ale ľudia si hrnčeky mnohokrát nechávajú na pamiatku. Najmä tie, ktoré sú veľmi pekné."

Čo sa týka špecialít na jedenie, vo Viedni by si na trhoch labužníci prišli na svoje. "Najbežnejším jedlom sú plnené zemiaky uvarené v peci - Ofenkartoffel. Plnia sa syrom, šunkou, cesnakom alebo pažítkovou omáčkou a sú veľmi chutné. Rôzne druhy párkov a klobások, ktoré neodmysliteľne patria k Viedni v každom čase, sa samozrejme predávajú aj na vianočných trhoch. Z ďalších špecialít môžem spomenúť ´Kartoffelpuffer´ (zemiaková placka), langoše či ´Maroni´ (varené gaštany)."

Kto má chuť na niečo sladké, zastaví sa pri stánkoch s rôznymi koláčmi a zákuskami. "Napríklad Krapfen (šišky), Topfen-, Apfel- alebo Mohnstrudel (tvarohové, jablkové, makové štrúdle). Veľmi populárne sú ´Schaumbecher´, čo nie je nič iné ako kornútok plnený sladkou penou a obliaty čokoládou. Viedenčania zvyknú predávať rôzne druhy ovocia napichnuté na špíze a obliate čokoládou alebo tiež wafle s čokoládou, džemom, kokosom, šľahačkou, čo u nás poznáme ako gofry. Na takmer každom trhu je stánok s mäsovými výrobkami respektíve s rôznymi druhmi syra či pečiva ako napríklad s praclíkmi," dodala Janka.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 2. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 3. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 4. Magazín SME Ženy už v predaji
 5. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 6. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 7. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 8. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 10. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 780
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 936
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 660
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 971
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 717
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 459
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 12 863
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 478
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 320
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 165
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Premiér Igor Matovič.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Igor Matovič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop