Korzár logo Korzár Košice

Pokles nezamestnanosti má na východe trhliny

ROMAN ROKYTKA, roman.rokytkakorzar.sk Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla historické minimum. Tak málo ľudí bez práce bolo u nás len prvé roky po

ROMAN ROKYTKA, roman.rokytkakorzar.sk

Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla historické minimum. Tak málo ľudí bez práce bolo u nás len prvé roky po zmene režimu. Na východe za to však viac ako ekonomickému rastu vďačíme tomu, že ľudia zo svojho regiónu odišli pracovať inde. Problémom tiež zostávajú platy pod celoslovenským priemerom a ľudia, ktorí sa nedokážu zamestnať aj desať rokov. Minulosťou nie sú ani hromadné prepúšťania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KOŠICE. Rekordný pokles nezamestnanosti na Slovensku neobišiel ani východ krajiny. Podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny ku koncu októbra klesla evidovaná miera nezamestnanosti v Košickom kraji na 12,88 percent, v Prešovskom na 11, 77 percent. Znamená to, že na východe bolo bez práce 77 800 ľudí. Myslia sa tým osoby, ktoré okamžite po ponuke volného pracovného miesta môžu nastúpiť.

SkryťVypnúť reklamu

Historické minimum

"V októbri 2007 v okrese Vranov nad Topľou bolo 4989 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Toto číslo kleslo pod magickú hranicu päť tisíc prvýkrát od decembra 1992," povedala Lýdia Ondrušová z vranovského úradu práce.

Podobné správy prichádzajú aj z ostatných úradov. Najmenej nezamestnaných je v Košiciach, kde štyri okresy na území mesta vykazujú od 5,3 do 7,3 percent a v okrese Poprad, kde je miera 6,6 percent. Najväčšia nezamestnanosť je naopak v okresoch Rožňava (19,18), Trebišov (18,4) a Sobrance (17,2).

Zo štatistík vyplýva, že miera evidovanej nezamestnanosti je najnižšia od roku 1997, kedy sa začala vypočítavať podľa dnes platného spôsobu. Odhliadnuc od rozdielov v metodike bola vo všetkých východoslovenských okresoch taká nízka nezamestnanosť prvé dva roky po zmene režimu, kedy po páde centrálne riadenej ekonomiky doznievala aj doba vynútenej plnej zamestnanosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zlom prišiel v jednotlivých okresoch na východe v rokoch 1999, 2000 alebo 2001. Odvtedy nezamestnanosť prestala rásť a začala sa znižovať. Pre ilustráciu: 33,8 percentná nezamestnanosť bola v okrese Trebišov v roku 1999 a v okrese Sobrance sa na rovnakej úrovni držala ešte v roku 2001.

Za poklesom počtu ľudí bez práce na rekordné minimum je určite nárast počtu pracovných miest v regiónoch, čo je spojené so vznikom nových zamestnávateľov i stabilizáciou ekonomickej situácie pôvodných firiem.

Noví investori

Dôležitým faktorom bol vznik priemyselných parkov. Vládna investičná agentúra SARIO má v evidencii tri priemyselné parky v Košickom kraji ( Kechnec, Michalovce, Strážske) a šesť v Prešovskom ( Humenné Chemes, Prešov Záborské, Kežmarok, Poprad, Bardejovská Nová Ves, Vranov nad Topľou Čemerné), pre ktoré hľadá investorov. Okrem nich je päť priemyselných zón v Prešovskom a päť Košickom kraji zaplnených firmami.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní so zvyškom Slovenska je však zakladanie priemyselných parkov na východe zložitejšie. "Je tu najmä slabšia pripravenosť území, teda infraštruktúra a napojenie na inžinierske siete a často nejasné majetkové vzťahy k nehnuteľnostiam," povedala hovorkyňa SARIO Jana Murínová.

Miestny priemysel sa postupne transformoval. Najviac pracovných miest v poslednom období vzniklo na východe v elektrotechnickom odvetví. Ide napríklad o závody Panasonicu v Starej Ľubovni a Krompachoch. Prijímať ľudí znova začala Tesla Stropkov. V okrese Poprad najviac volných pozícií hlásil Whirpool Slovakia. Na juhu sa rozbehal montáž káblových zväzkov vo firme M.B.E. Kráľovskom Chlmci.

Druhým najrýchlejšie rozvíjajúcim sa odvetvím na východe je zrejme odevníctvo. Príkladom je bardejovská Berša a Tatrasvit.

Obdobie najväčšieho útlmu má za sebou zrejme strojárstvo. Príležitosť zamestnať sa ponúka Kamax a Embraco v Spišskej Novej Vsi a Tatravagónka Poprad. Nových ľudí už dlhšie hľadajú VSS Košice.

Jeden významný faktor poklesu nezamestnanosti sa však opakuje vo všetkých okresoch, niektoré úrady práce ho dokonca kladú na prvé miesto. Je to pracovná migrácia. Odchody za prácou sú viditeľné najmä od vstupu Slovenska do Európskej únie v roku 2004. Práve kvôli nej dnes už aj na východe chýbajú kvalifikované sily. Na regionálnom trhu práce niet najmä zamestnancov v kategórií do 35 rokov.

"Nezamestnanosť v našom regióne znížil celkový rozvoj priemyslu, a to v rámci celého Slovenska, predovšetkým automobilový sektor. Pôsobila tiež zvýšená mobilita pracovných síl a možnosť legálnej práce v zahraničí," hovorí Václav Brody z michalovského úradu práce.

Úrady práce konštatujú, že zo všetkých uchádzačov vyradených z evidencie sa v zahraničí zamestnalo od osem do sedemnásť percent. Mobilitu v rámci Slovenska kvantifikovať nevedia, lebo ju nesledujú. Odhadujú však, že na poklese nezamestnanosti podieľala až tridsiatimi percentami.

Za prácou sa cestuje

Ľudia pritom cestovali za prácou najviac najmä do okolia Bratislavy. Hneď nasleduje Česká republika. Z ostatného zahraničia má nadpriemerné zastúpenie Veľká Británia a Írsko, Rakúsko a Nemecko.

Presnejšie rozsah vysťahovalectva vyplýva zo zistení Štatistického úradu. Sledovať sa dá cez dva fenomény. Prvým je nahlásená zmena trvalého bydliska v rámci Slovenska. Košický a Prešovský kraj má dlhodobo záporné migračné saldo, teda sa z neho viac ľudí vysťahuje ako prisťahuje. Pritom v minulom roku jedna štvrtina vysťahovaných z obidvoch krajov smerovala do Bratislavského kraja. Za posledných desať rokov tak stratil Prešovský kraj 9 300 ľudí a Košický 3 500.

Užitočnejším pre objasnenie pracovnej migrácie je porovnanie miesta bydliska a miesta pracoviska, ktoré vypovedá o dochádzaní za prácou. Košický kraj je z toho pohľadu ziskový, ale najviac ľudí sem dochádza za prácou práve z Prešovského kraja a z neho cestuje za prácou najviac ľudí z celého Slovenska. Vlani to bola skoro 20 tisíc ľudí.

"Prešovský kraj vedie aj v pracovnej migrácií so zahraničia. Tento trend je dlhodobý. Do roku 2004 pokrýval približne dve tretiny migrantov za prácou do zahraničia zo Slovenska, v posledných dvoch rokoch to bolo asi 28 percent. Z Košického kraja vlani pracovalo mimo Slovenska 15 800 ľudí, čo je najviac za posledné desaťročie," konštatuje dokument ministerstva práce Prognóza vývoja zamestnanosti do roku 2015. Začiatkom decembra ho vzala na vedomie vláda.

Hoci nezamestnanosť na východe klesá, platy nerastú porovnateľným tempom. Považuje sa to za znak nevyspelej ekonomiky, lebo zvýšený dopyt po pracovných miestach zatiaľ netlačí zamestnávateľov k prehodnoteniu mzdovej politiky.

Ku koncu septembra dosiahol priemerná mesačná nominálne mzda v Košickom kraji 18 075 korún, v Prešovskom 14 156, čo je najmenej zo všetkých krajov. Na celom Slovensku je priemer 19

209 korún.

Bez práce 17 rokov

Najväčším problémom na východe zostávajú dlhodobo nezamestnaný. Ľudia, ktorí sú bez práce dlhšie ako rok, tvoria viac ako polovicu všetkých nezamestnaných, v niektorých východoslovenských okresoch až 70 percent. Väčšina z nich sú ženy, prevažuje veková kategória okolo päťdesiatky.

Príčinou, prečo je pre nich v regióne skoro nemožné nájsť si prácu je chýbajúca maturita, základné alebo žiadne vzdelanie. Nájdu sa dokonca aj negramotní. Často navyše stratili pracovné návyky.

V evidencii sú dokonca aj ľudia, ktorí nikde nepracovali od roku 1999 alebo 1991. Napríklad v okrese Prešov a Sabinov je takých 130,v okrese Stará Ľubovňa 50, v okrese Spišská Nová Ves 9, v okrese Humenné a Snina spolu 6.

Na týchto nezamestnaných nezaberá ani najfrekventovanejšie nástroje aktívnej politiky trhu práce. "Keďže im nevieme sprostredkovať vhodnú prácu, snažíme sa udržať ich záujem aspoň zaradením na aktivačné činnosti. Niektorí však začali považovať aktivácie za svoje zamestnanie a odmietajú umiestnenie v trvalom pracovnom pomere, hoci máme voľné miesto bez požiadavky na vzdelanie," vysvetľuje riaditeľ úradu práce v Humennom Ján Fink.

Úrady práce sa s odvolaním na ochranu osobných údajov vyhýbajú tvrdeniu, že dlhodobo nezamestnanými sú najmä Rómovia. Faktom je, že len veľmi málo z nich má v evidencii uvedenú rómsku národnosť. Túto kategóriu obyvateľstva preto radšej označujú ako "marginalizované skupiny".

Prepúšťa sa ďalej

Aj keď v regióne už len výnimočne dochádza k zatváraniu celých fabrík, skupinové výpovede, ktoré spĺňajú parametre hromadného prepúšťania, nie sú minulosťou. V Prešove ma postupne odísť viac ako polovica zamestnancov výrobcu elektromerov Křížik GBI a neskončilo ani prepúšťanie celkovo 432 zamestnancov skrachovaných Odevných závodov kapitána Nálepku (OZKN). V polovici decembra začal znižovať počty zamestnancov v závode v Smolníku pri Spišskej Novej Vsi britský tabakový koncern Imperial Tobacco Group.

Autor: Jana Šidlová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 236
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 507
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 874
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 385
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 6 007
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 035
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 314
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 167
  1. Marián Gunár: 8. apríl - Medzinárodný deň Rómov. Ja ho venujem tým, ktorých ešte nikto neobjal.
  2. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  3. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  4. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  5. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  6. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  7. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 812
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 358
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 76 159
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 704
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 109
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 13 656
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 232
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 648
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Gunár: 8. apríl - Medzinárodný deň Rómov. Ja ho venujem tým, ktorých ešte nikto neobjal.
  2. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  3. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  4. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  5. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  6. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  7. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 812
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 358
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 76 159
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 704
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 109
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 13 656
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 232
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 648
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu