Sedemdesiattisícovú ročnú odmenu schválili poslanci starostke Furče Monike Smolkovej (Smer-SD). Tá sľúbila, že za časť peňazí kúpi lavice do nového
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
kostola. Opozičný poslanec František Balún z KDH, ktorý bol proti odmene, vyhlásil, že na laviciach zo starostkinej odmeny sa mu v kostole nebude dobre sedieť a budú ho pichať.
KOŠICE. Zastupiteľstvo Furče rokovalo tento týždeň o odmene starostky za rok 2007. Finančná komisia ju navrhla vo výške 10 percent (z 50 možných) z ročného súčtu platov starostky. Tá mesačne zarába 60-tisíc (všetky sumy sú v hrubom).
Smolková (na snímke na titulnej strane) je aj poslankyňou Národnej rady SR, kde má mesačný príjem okolo 100-tisíc. Sedí aj v zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja, za čo mesačne berie desaťtisícovú odmenu.
Návrh zdôvodnili Smolkovej zásluhami, že mestská časť získala za stavebné povolenie a veci na stavenisku Na hore od súkromnej firmy, ktorá tam stavia byty, 6,7 milióna a potom ešte dostane niekoľko bytov. Ďalej uviedli, že starostka sa pričinila o výstavbu viacúčelového ihriska v areáli gymnázia na Exnárovej v rámci projektu vládneho splnomocnenca a Smolkovej poslaneckého kolegu z Národnej rady Dušana Galisa (Smer-SD), ktorý na to poskytol milión. Ďalších 750-tisíc schválil na starostkin projekt počítačového kurzu pre furčianskych úradníkov košický úrad práce na čele s riaditeľom Jurajom Briškárom (nominant Smer-SD). Podľa návrhu starostka podnikla viacero pozitívnych krokov.
Čurlej: Peniaze treba inde
Opozičný poslanec Jozef Čurlej (KDH) v diskusii argumentoval, že zadlžená Furča (za nerealizovanú výstavbu bytov za exstarostu Lumtzera dlhuje štátu asi 80 miliónov pozn. red.) na tom nie je tak dobre, aby rozdávali odmeny, a peniaze viac treba na iné veci, napríklad cez sviatky na pomoc sociálne odkázaným. Koaličný poslanec Ladislav Gaura (Smer-SD) reagoval, že by bolo nesprávne starostku neoceniť a výška odmeny je len symbolická.
Smolková povedala, že odmene sa najprv bránila, ale potom ju poslanci presvedčili, že ide o morálne ocenenie. "Nechcem byť na prvej strane novín, za odmenou sa netrasiem, dám ju na verejnoprospešné aktivity," vyjadrila sa. Odmena prešla.
Starostka mala rozdať viac
Keď Smolkovú zvolili pred rokom za starostku, už bola poslankyňou parlamentu. Deklarovala vtedy, že časť starostovského platu za čas, keď pre povinnosti v Bratislave nebude k dispozícii občanom na Furči, bude dávať na podporu voľnočasových aktivít v mestskej časti na základe žiadostí Furčanov. Teraz informovala, že za celý rok venovala okolo 80-tisíc, čo sú takmer dva starostovské platy (v čistom), na súťaže základným školám, letné tábory, kostol, športové a ďalšie účely pre mládež i dôchodcov. Dodala, že väčšinu roka bola v Košiciach, pričom na úrad chodí pracovať aj cez víkendy.
My sme však spočítali, že Smolková strávila tento rok v Bratislave toľko času, že ak chce dodržať sľub, mala dať na verejnoprospešné činnosti ešte asi raz takú čiastku. "Ja som to nepočítala, ale myslím, že suma, ktorú som už poukázala, s časom mojej absencie v mestskej časti korešponduje. Ale teraz ešte rozdám aj celú svoju odmenu. Napríklad i na nákup lavíc do nového rímskokatolíckeho kostola, ktorý má stále len stoličky požičané od mestskej časti, na futbalovú súťaž žiakov alebo možno aj na vianočnú kapustnicu pre bezdomovcov, ako navrhol poslanec Čurlej," avizuje Smolková.
Odmeny poslancom i kontrolórke
Zastupiteľstvo odkleplo odmenu aj kontrolórke Magdaléne Lucskayovej vo výške 5 percent (z 30 možných) zo súčtu jej platov (42-tisíc mesačne) za celý rok, teda okolo 25-tisíc. Poslanci väčšinou hlasov (12 za z 21 prítomných) odmenili aj sami seba štvortisícovou mimoriadnou ročnou odmenou. Za rok tak každý poslanec zarobí na odmenách priemerne asi 45-tisíc, pričom zákon umožňoval maximum 77-tisíc.
(jav)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári