takmer všetkých "top" bodov na dnešný deň. Návrh VZN o nakladaní s komunálnym a drobným stavebným odpadom na území mesta Košice, doplnenie VZN o miestnych daniach, či dani za vjazd a zotrvanie motorového vozidla (inými slovami parkovanie) v historickej časti mesta Košice, alebo o dani za užívanie verejného priestranstva na dočasné parkovanie motorového vozidla na vyhradenom priestore.
Preloženie spomínaných bodov navrhol viceprimátor Mikuláš Čečko. Dôvodom bola včerajšia neprítomnosť primátora, keďže bol v zahraničí. Nedá sa však povedať, že by sa štvrtok niesol v nudnom duchu, práve naopak. Emotívne vyjadrenia vyvolal návrh na úpravu tarify MHD. Ide hlavne o doplnkový predaj lístkov u vodičov. "V prvom polroku, kým platila stará tarifa, bolo vodičmi prostriedkov MHD predaných 270-tisíc lístkov. Od začiatku platnosti novej tarify, teda od 1. júla, už vodiči predali 340-tisíc lístkov. Mnohí cestujúci si zľahčujú situáciu, vodiči sa nemôžu plnohodnotne venovať vedeniu vozidla a spôsobuje to aj meškanie liniek," obhajoval navrhovanú zmenu generálny riaditeľ DPMK Michal Tkáč.
Viacero poslancov namietalo, že je voči cestujúcim nefér, ak majú za 30-minútový lístok, ktorý si kúpia u vodiča zaplatiť navrhovaných až 30 Sk. "Verejnosť často nemá inú možnosť, ako si kúpiť lístok u vodiča, lebo automaty nie sú na väčšine zastávok," namietal Norbert Lukán. Doplnil ho Daniel Rusnák: "Hoci ešte pred pár mesiacmi vo viacerých novinových stánkoch lístky predávali, dnes z nich takmer úplne zmizli." Poslanci napokon zmeny v tarife odklepli v pomere 43 za a 1 proti. Od 1. januáru teda treba rátať s tým, že ak si cestujúci kúpi lístok od vodiča, zaplatí za polhodinový 30 Sk. M. Tkáč ešte poslancov informoval, že DPMK do konca roka nainštaluje v meste 8 nových automatov na lístky. Budú schopné nabiť aj kredit na BČK.
Druhou témou bolo, či zrušiť pre dôchodcov nad 70 rokov povinnosť vybaviť si bezkonatktnú čipovú kartu (BČK) napriek tomu, že môžu cestovať zadarmo. Mnohí oprávnene namietali, že sú šikanovaní a diskriminovaní. Riaditeľ DPMK však tento krok zdôvodňil povinnosťami, vyplývajúcimi zo zákona: "Musíme mať prehľad o počte cestujúcich, ktorí cestujú zadarmo, resp. so zľavami. Možností, ako to robiť, je niekoľko. Prvý je vydávanie BČK, druhým sú korunové lístky a tretím štatický odhad. Vďaka BČK vieme získať aj údaje o počte cestujúcich a smeroch, ktorými najčastejšie cestujú. Tento spôsob je najpresnejší."
Vášnivé diskusie vyvolala aj predložená Koncepcia rozvoja mesta v oblasti tepelnej energetiky. Zastupiteľstvu ju prezentoval Daniel Bubenko z firmy City plan, ktorá koncepciu vypracovala. Ráta sa v nej s využitím klasických zdrojov - uhlia a zemného plynu na vykurovanie, ale aj využitím biomasy z mestských lesov. Diskusia sa rozpútala hlavne okolo možnosti majiteľov bytov, resp. bytových domov odpojiť za od centrálneho vykurovacieho systému. "Vytvorme konkurenčné prostredie pre rozvod tepla napriek existencii TEHO," povedal Stanislav Kočiš. Viacerí poslanci argumentovali tým, že by to ohrozilo samotné TEKO ako dodávateľa tepla v Košiciach. Poslanci nakoniec koncepciu prijali, hlasovalo za ňu 30 z nich, 1 bol proti a 8 sa zdržalo. Podstatné je, že možnosť dobrovoľného odpojednia z centrálneho vykurovacieho systému ostala zachovaná.
Poslanci sa ešte zaoberali odpredajom majetku, schválili aj zmenu "prísnych" kritérií pre odkúpenie bytov na Baltickej ulici. Na rokovaní vystúpil hlavný architekt mesta a šéf Útvaru hlavného architekta Košíc Martin Drahovský. Zdôraznil, že územný plán Košíc z roku 1976 je zastaraný. Treba vypracovať nový tak, aby reagoval na potreby súčasnosti a vytvoril podmienky na ďalší rozvoj mesta.
Boris MACKO
Autor: Odklepli zvýšenie cestovného
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári