Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Spevák Pavol Habera má vianočnú náladu po celý rok, tentoraz sviatky strávi pri mori

Niekedy ho jeden exotický zvuk inšpiruje napísať celú skladbuDátum narodenia: 12 apríl 1962Znamenie: Baran Miesto narodenia: Brezno Ukončené

Niekedy ho jeden exotický zvuk inšpiruje napísať celú skladbu

Dátum narodenia: 12 apríl 1962

Znamenie: Baran

Miesto narodenia: Brezno

Ukončené vzdelanie: Vysoká škola ekonomická

Relax: hudba

Paľa Haberu asi netreba nikomu predstavovať. Poznáme ho ako sólového speváka, ale aj ako člena kapely Team, v ktorej účinkuje už takmer 20 rokov. Piesne skladá nie len pre seba a svoju domovskú kapelu, ale podpísal napríklad aj pod hity ako Když muž se ženou snídá, ktorý napísal pre Karla Gotta či pod hymnu prvej SuperStar Kým vieš snívať. Prischla mu i funkcia ´kata´ vo všetkých troch slovenských SuperStar. Do Košíc si našiel cestu v utorok, keď spolu s Luckou Bílou, Ivetou Bartošovou, Petrom Dvorským a orchestrom Cigánski diabli ponúkol tunajšiemu publiku koncert Diabolské Vianoce. Skôr než vyšiel na pódium, našiel si čas na krátky rozhovor.

Skryť Vypnúť reklamu

Na pódiu v utorok večer zaznelo pár kolied, ktoré sa bezpochyby postarali o to, aby diváci domov odchádzali - aj napriek lejaku - vianočne naladení. Ale aj účinkujúci. P. Habera však tvrdí, že vianočnú náladu má počas celého roka. "V podstate kdekoľvek hráme, rozdávame dobrú náladu a to sú pre nás Vianoce. V kapele BUKAKE, kde hrávam okrem iného aj s kamarátom z Teamu Ďurom Tatárom, máme napríklad jednu vianočnú pesničku, ktorá je trochu šmrcnutá jazzom. A tú si pokojne zahráme aj v marci."

Tohto roku si P. Habera spolu s partnerkou modelkou Danielou Peštovou, ich dcérkou Ellou ale i Danieliným synom Yanickom užijú na Vianoce teplo a more... "Neskôr už na to nebude čas a deti majú len cez sviatky prázdniny, potom už budú musieť chodiť do školy. Nemám vôbec problém odísť na celé Vianoce preč. Darčeky sme si už rozdali a deti si Vianoce užijú u babičiek. Najprv u jedných starých rodičov, potom u druhých. Takže tohto roku budeme mať dosť aj vianočnej nálady a k tomu všetkému si ešte aj užijeme teplo pri mori."

Skryť Vypnúť reklamu

Láka ho orientálna hudba

Aj keď P. Haberu poznáme ako sólového popového speváka prípadne člena Teamu, rád si robí výlety do rôznych iných štýlov a žánrov. Dôkazom je práve spomínaná formácia BUKAKE, ktorú tvoria Juraj Tatár, Martin Gašpar, Marcel Buntaj. "Je to kapela pre špeciálne, fajnšmekerské publikum. Málokedy hovorím o tom, že hrám aj s nimi... Ako mladý začínajúci muzikant som sa dva roky učil hrať klasické jazzové štandardy a najmä - som dosť otvorený v rámci štýlov a žánrov kadečomu novému. Nebránim sa spájaniu rôznych prvkov dohromady, pokiaľ to znie prirodzene. A to je práve prípad BUKAKE."

Vraj ho veľmi láka indická, exotická hudba. Špeciálne muziku v Tibete považuje za nevyčerpateľný zdroj inšpirácie. "Máme doma obaja s Jurajom veľa ´šialených´ cédečok s takouto hudbou. Možno sa budeme pokúšať dať ju dohromady s niečím iným, nehovorím, že rovno s popom. Uvidíme..." Neláka ho to vari rovno zájsť do Tibetu a tam sa nechať inšpirovať? "Bohužiaľ, na čosi také nemám čas..."

Skryť Vypnúť reklamu

Exotická hudba ho inšpiruje a láka aj preto, že je veľmi zvedavý. "Muzika ako taká je nevyčerpateľná studňa. Aj keď mám pocit, že už poznám veľa, tak sa každý deň dozviem čosi nové. Aj keď robím popovú hudbu, neznamená to, že sa nezaujímam o iné štýly. Iste - nejdem na to tak, ako napríklad Dan Nekonečný. Aj pre mňa sú však exotické zvuky veľmi inšpiratívne. Neraz sa stane, že jeden jediný zvuk ma inšpiruje napísať celú skladbu..."

Čo sa týka tvorby nových skladieb, P. Habera len nedávno dokončil spolu s ostatnými členmi kapely Team nový album. Volá sa Team 11 a na pultoch predajní je len pár týždňov. Na písanie ďalších piesní či na nahrávanie vlastného sólového albumu nemyslí. "Na to teraz nie je čas. Chystáme s Teamom koncertné turné. Odštartovať by malo v apríli, prejdeme celé Slovensko a Čechy." Budúcoročné turné sa ponesie nie len v znamení skladieb z nového albumu. Bude sa aj oslavovať dvadsať rokov, od kedy je P. Habera členom Teamu. "Chceme aby koncerty boli naozaj ´vyčančané´, aby sa bolo na čo pozerať, aby bolo čo počúvať. Nech to je moderné a spĺňa kritéria európskej kvality."

Dvadsaťročné výročie je celkom dobrým dôvodom na bilancovanie. "Doposiaľ sme vydali pár výberových albumov, ale to nie je bilancovanie z našej strany. Skôr je to záležitosť vydavateľstva, ktoré chce aj takto zarobiť nejaké peniaze. Priznám sa však, že občas mám chuť sa obzrieť dozadu. Veľa vecí človek pozabúda a občas nie je na škodu si ich pripomenúť, aby nevyprchali z hlavy."

Za tých dvadsať rokov v Teame sa P. Haberovi nazbieralo veľa spomienok. "Niektoré roky si už takmer ani nepamätám - bolo to veselé. Nemám na mysli drogy či čosi také. Ale všetky tie príjemné veci okolo hudby, kapely... Na mnoho vecí si už nespomeniem a aj preto si robím zápisky. Nepíšem do nich často, skôr len vtedy, ak sa naozaj niečo podarí, ak bol vydarený koncert... Nie sú to žiadne dlhé texty, skôr len také heslá - kde v ktorom meste sa nám ako hralo... Potom sa občas do nich pozriem a porovnávam, či sa v tom a tom meste znovu hralo tak dobre, ako naposledy..."

Zatiaľ si svoje spomienky ukladá do zápisníkov len sporadicky a heslovite, no celkom ho to láka dať raz dohromady aj nejaký celistvý text. "Chystám sa na to, ale to až vtedy, keď budem úplne starý, deti budú veľké a ja budem tesne pred smrťou," prezradil so smiechom. "Myslím, že moje ´bio´ mi oznámi včas, že už prišla tá doba."

Rozhodne však zatiaľ radšej ako papier a pero berie do rúk gitaru. Pokiaľ bude fanúšikov zaujímať jeho muzika, bude pre nich hrať. "Isteže, nebude to stále rovnaké. Asi by sme ťažko mohli s Teamom po pódiu poskakovať v päťdesiatke tak, ako keď sme boli dvadsiatnici... Veľa kapiel hrá aj na ´staré kolená´, no my rozhodne nemáme za cieľ prekonávať rekordy v tom, kto ako dlho ostal na scéne. Všetko bude záležať od pesničiek a od toho, či budú ľudí zaujímať..."

Ak sa raz rozhodne spísať svoje spomienky a dať ich na papier, pár kapitol zrejme venuje aj svojej úlohe porotcu v SuperStar. "Nebude však toho veľa. SuperStar nie je podstatná kapitola v mojom živote, skôr je to veľké vybočenie. Nikto to nechcel robiť. Meky Žbirka a kopa ďalších muzikantov povedali, že sa boja toho, aby nestratili publikum, keď budú na spevákov tvrdí. Ja som sa nebál a nič som nestratil... Byť porotcom ma baví, je to robota s mladými ľuďmi, ktorým sa snažíme nájsť nové obzory. Keby mne tak niekto pomohol, keď som začínal..."

Mnohí finalisti z prvej ale aj druhej série zapadli prachom, v oblasti slovenskej muziky sa ich uchytilo len pár... "Nerobím tragédiu z toho, ak sa niektorému z nich nepodarí urobiť dobré cédečko. V SuperStar bolo dôležité poznanie, že všetci, ktorí sú vo finále, sú dobrí interpreti. Kto aké cédečko potom natočí, to je už druhá vec. Každý má svoje problémy, každému sa môže podariť raz dobrý, raz zlý album. Ak to nevyjde raz, môže sa to podariť inokedy. Všetko sú to ešte mladí ľudia..."

Občas má ´tušák´ na hit

V SuperStar majú začínajúci speváci príležitosť stretnúť ľudí, ktorí im môžu neskôr v muzikantskej kariére pomôcť... "Mne najviac spočiatku pomohol Julo Kinček a aj chlapci z kapiel, v ktorých som hral pred Teamom. Dodnes mi veľmi pomáha Juro Tatár. V mnohých veciach sa radíme, preberáme spolu muziku... Často to funguje tak, že ja prinesiem v skratke námet, spolu si to prejdeme, analyzujeme, fotíme noty, zahráme si skladbu..." Občas má P. Habera správny ´tušák´, že skladba, ktorá mu doslova vzniká pod rukami, bude hitom. "Skôr to však viem odhadnúť u iných interpretov. Keď sa pridlho túlam vo vlastnej pesničke, strácam odstup. Hudobne tuším, čo je vydarené, ale dôležitý je aj text. Text môže pesničku, ktorá je melodicky dobrá, odsunúť na druhú koľaj. Alebo naopak, tú pieseň, ktorá sa nezdá na prvý pohľad ako vydarená, môže posunúť vyššie, do prvej kategórie."

Keď už sme pri textoch, treba spomenúť, že P. Habera v poslednej dobe spolupracuje s Košičanom - spevákom, muzikantom a textárom Andym Ďuricom. Ten P. Haberovi napísal veľa skladieb na posledný sólový album a podpísal sa aj pod mnoho piesní na najnovšom albume Teamu. "Andy patrí do mladej generácie, ktorá ešte potrebuje dorásť. Napriek tomu už teraz píše výborné texty. Dal som mu šancu vyskúšať si písať aj pre niekoho iného ako pre seba a dokonca pre niekoho staršieho. Niečo vyšlo a niečo nie. Dnešné texty sú iné, už v nich nie je toľko básnictva. Chcem, aby súčasné moje texty boli zrozumiteľné, ale chcem do nich aj zakomponovať trochu umenia. Andy má na toto veľký talent. Texty sa menia - dnes sa píšu úplne iné, ako pred rokmi."

Tak ako sa menia texty, mení sa aj muzika a aj spôsob, akým sa musia interpreti pohybovať po poli slovenského šoubiznisu. "Pole našej popmusic je taktická záležitosť. Musíte robiť veci dobre, ale podľa možnosti tak, aby si to nikto nevšimol. Je tu totiž veľa ľudí, ktorí vyčkávajú na vašu chybu a tešia sa z toho, ak sa prihodí niečo negatívne. V tejto sfére čosi také ako prajnosť nefunguje. Mám pocit, že je najlepšou taktikou nestarať sa o to, čo sa deje okolo. Hlavne si treba dávať pozor a nedať nikomu šancu, aby vás napálil."

P. Habera sa radšej nesnaží zamotať do všelijakých nitiek, ktorými je slovenský šoubiznis popretkávaný. "Oberalo by ma to o energiu a súkromie. Ja si riešim tieto veci tak, že ´zatváram dvere´. Zabávam sa radšej súkromne ako verejne. A to isté je aj s muzikou. Vytŕčate, ak sa vám podarí nejaká pesnička a potom sa s tým musíte zmieriť." Čiže sa musí s mieriť s tým, keď sa mu čosi podarí? "Áno. Ale isteže sa nájde aj pár ľudí, ktorí sú ´normálni´. Práve nedávno som sa stretol s Mikom Hladkým z kapely Gladiátor. Vídavame sa len raz za čas, ale on je presne ten typ muzikanta, ktorý vie pochváliť piesne iného. Vieme si povedať - toto sa podarilo, toto nie... Máloktorí dnešní muzikanti dnes akceptujú starších. Súčasná mladá generácia sa správa tak trochu ako majstri sveta. My sme boli iní."

Okrem neprajnosti je tu aj ďalšia vec, ktorá P. Haberovi nepridáva na pohode. "Priveľa papparazzov na uliciach. Je to zásah do súkromia. Človek už fakt nevie, kde sa má pred nimi skryť, skôr treba hľadať miesto, kde s istotou nie sú. A či sa dá pred nimi schovať? No... podaktorí to už ani neriskujeme a nenádejame sa, že sa schováme. Je to síce veľmi obmedzujúce, ale snažím sa to radšej neriešiť a nemrhať na to energiou," dodal na záver.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Pomáhajte čítaním
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 3. Pomáhajte čítaním
 4. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 5. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 7. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 29 217
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 490
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 445
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 997
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 856
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 706
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 997
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 816
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 547
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 9 531
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Finančník s pyramídovou hrou sa chcel dostať z väzby, rozmyslel si to

Dávid Gedeon bude na slobode najskôr v januári 2021.

Dávid Gedeon. Z väzby sa dostane najskôr na budúci rok v januári.

Časť hradieb v Kežmarku je v zlom stave. Ľudia sa boja úrazu

Vlastníci múr zabezpečili, pamiatkari zásahy nepovolili.

Mestský múr na Baštovej ulici v Kežmarku.

Do piatich rokov by mohol byť humenský park pri kaštieli ukážkový

Po parku sme sa prešli s mestskou odborníčkou na verejnú zeleň.

Františka Mudra v parku pri dube, ktorý vyschol a do novembra ho zrežú.
Rozhovor

Študuje astrofyziku. Pri zatmení Slnka v Čile sa jeho predstavy zrútili

Na Slovensko sa musia vrátiť šikovní ľudia a nakopnúť to tu.

Marko Mesarč sa zúčastnil expedície v Čile, kde pozoroval úplné zatmenie Slnka.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Čistá dobrovoľnosť

Najnovším premiérovým sebaklamom je tvrdenie, že obyvatelia chudobnej Oravy prišli na testovanie dobrovoľne.

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Koronavírus: V štyroch nemocniciach Žilinského kraja sú covidové oddelenia plné (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Ilustračná fotografia.
Podcast Dobré Ráno.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop