Pre rozjedených kulturistov ja tlak na lavičke ideálny
spôsob zábavy
Už niekoľko rokov si slovenská kulturistická reprezentácia spestruje záver sezóny účasťou na majstrovstvách sveta organizácie AAU v tlaku na lavičke, ktoré sa pravidelne konajú v hriešnom meste na okraji nevadskej púšte, v povestnom Las Vegas. K dobrým zvykom patrí získať nejaké medaily, ale v spleti miestnych kasín aj čosi utratiť.
"AAU je najväčšia športová organizácia v Spojených štátoch amerických, patrí pod ňu napríklad celá atletika, basketbal, baseball, a mnoho ďalších športov. Pod jej hlavičkou sa každoročne v decembri v Las Vegas konajú majstrovstvá sveta v tlaku na lavičke a silovom trojboji. My sme tam boli vari už po siedmykrát," vraví šéftréner slovenskej kulturistickej reprezentácie, Košičan Milan Čížek. "Vždy tam vyberieme zopár silnejších kulturistov. Majú už po sezóne, sú viac rozjedení, takže viac vládzu. V tomto období je tréning zameraný viac na silu, čo môžu v takejto súťaži zužitkovať. I keď sú to vážne preteky, pre nás je to tak trochu aj zábava. Chodíme si tam zasúťažiť, aj utratiť pár dolárov..."
Súčasťou svetového šampionátu organizácie AAU je aj súťaž v silovom trojboji, ale slovenskí borci pretekajú len v tlaku na lavičke. "Nechceme, aby sa zranili. V minulých rokoch štartovali v Las Vegas aj Igor Kočiš, Pišta Havlík, Jaro Vrábel, Jano Kus, Jaro Horváth, či Mozoláni, tentoraz som nominoval trio Jana Purdjaková, Marián Čambal a Vladimír Flimel. Všetci svoju kategóriu vyhrali. Purdjaková v kategórii do 132 libier zatlačila 82,5 kg, čo bol najlepší ženský výkon, Maroš Čambal v kategórii do 220 libier 152,5 kg, a Vlado Flimel vyhral kategóriu nad 220 libier výkonom 220 kg."
Pre organizátorov žiadne prekvapenie, pretože Slováci každoročne patria medzi absolútnu elitu. "Po Spojených štátoch prebiehajú celý rok nominačné preteky na svetové finále v Las Vegas, ale my máme od organizátorov výnimku. Vždy tam totiž dovezieme dobrých borcov, takže môžeme ísť rovno do finále, a nemusíme podstúpiť kvalifikáciu. V Las Vegas sa vždy zíde veľmi silná konkurencia, chodia tam aj Ukrajinci, Rusi, tohto roku tam bolo viac ako 420 pretekárov. Súťaží sa bez tzv. super dresov, ktoré pomáhajú zvyšovať tlak, iba v obyčajných tielkách. V tomto prípade nie je najdôležitejšia tlaková technika, ale absolútna sila. A v tej naši vynikali. Pretekalo sa v hoteli Plaza, a súťaže trvali dva dni, od sobotňajšieho rána do nedele večer. V nedeľu prišlo aj viac divákov, mohlo ich byť vari osemsto."
Samozrejme, aj luxusný hotel Plaza v Downtown, kde sa svetový šampionát konal, má svoje kasíno, ale Slováci chodia už pravidelne skúšať šťastie inde. "Bývali sme v hoteli Tropicana, tam, kde je tých kasín najviac. Naše sa volá ´New York, New York´, a za tie roky čo tam chodíme, máme tam už svoj stôl," smeje sa kouč. "Vždy ideme na jednu hru. Poskladáme sa po dvadsať dolárov, a každý dá na svoje číslo. V prípade výhry beriete 36-násobok vkladu. Ten, koho číslo padne, berie päťdesiat percent výhry, zvyšok si podelia ostatní. Raz sa nám to už pošťastilo, ale tentoraz sme obišli naprázdno. S chalanmi to robíme z hecu, vklad je len symbolický, hlavne, že je pri tom sranda."
mat
Autor: Jana Kocianová v kostole
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári