Rozvíja tému ľúbostného trojuholníka
Maďarské národnostné divadlo Thália ponúklo včera večer Košičanom premiéru hry Janík od Gézu Csátha. Ide o tragickú grotesku, v ktorej hlavnú zápletku tvorí večne živý ľúbostný trojuholník. Divákov zavedie do roku 1912, do budapeštianskej malomeštiackej rodiny.
G. Csáth nepatrí medzi často hraných autorov, hru Janík však považuje umelecký šéf Thálie Károly Korognai za jedno z najlepších diel, ktoré ponúka maďarská dráma. "Trúfam si povedať, že je porovnateľná s dielami Ibsena či Čechova. Jeden bol lekárnik, druhý lekár a G. Csáth bol psychiater. Práve svoju precíznu znalosť ľudskej psychiky dokázal zúročiť vo svojich dielach. Divadelných hier napísal osem, viac je známy ako prozaik," prezradil K. Korognai. Zhostil sa réžie predstavenia a zahral si i jednu z hlavných úloh - Eugena Petricsa. Jeho manželku si zahrala Lívia Vargová, mladého zamestnanca ministerstva, Kamána, Petrik Szilárd. V ďalších úlohách sa predstavili Erzsebet Cz. Tóthová, Kornélia Nagyová, Gabriela Gyurica Mikoltová, Sandor Halmágyi a ďalší. O scénu a kostýmy sa postarala Anita Szökéová.
Dej hry divákov zavedie do roku 1912, kde Eugen s manželkou Zlaticou dajú do prenájmu jednu z izieb mladému Kalmanovi. Na pozadí príbehu a rozvíjajúceho sa ľúbostného trojuholníka je aj choroba malého Janíka, ktorá sa končí smrťou. "Obdobie pred prvou svetovou vojnou nebolo najšťastnejšie a celou hrou sa ako základná niť vedie aj otázka materializmu. Preto je hra taká aktuálna aj dnes, lebo aj v týchto časoch sa život každej rodiny vo veľkej miere odvíja v závislosti od financií. Nemyslím si, že sa to v najbližších rokoch zmení, takže táto hra bude aktuálna ešte veľmi dlho." Rovnako zaujímavý ako samotná hra, bol i život jej autora. Podľahol závislosti na ópiu, zavraždil svoju manželku a pokúsil sa o samovraždu. Na úteku z nemocnice ho chytili pri prechode cez hranice.
Skôr, než ho uväznili, si však sám vzal život.
Inscenácia Janík je žánrovo tragickou groteskou, v čase svojho vzniku však tento žáner bol len veľmi málo rozšérený, a teda ťažko inscenovateľný. "Dá sa povedať, že G. Csáth predbehol svoju dobu. Táto jeho inscenácia sa doposiaľ na divadelných doskách uvádzala osemkrát, všetky inscenácie však vznikli za posledných dvadsať rokov. Ja sám som v Maďarsku pred časom hral v tejto hre - rovnako ako tu v Košiciach - postavu Eugena. Aj preto som sa rozhodol hru realizovať v Thálii a dúfam, že sa mi podarí režírovať ju ešte mnohokrát v mnohých ďalších divadlách. Považujem totiž za svoje osobné poslanie rozširovať túto výnimočnú hru aj na iné scény a ponúknuť ju tak čo najväčšiemu počtu divákov," dodal režisér.
kid
Autor: Jana Kocianová v kostole
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári