Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

O symboloch Vianoc hovoríme s košickou poradkyňou pre Feng shui Májou GrznárovouNekráčajte za každú cenu s módou, držte sa osvedčených

O symboloch Vianoc hovoríme s košickou poradkyňou pre Feng shui Májou Grznárovou

Nekráčajte za každú cenu s módou,

držte sa osvedčených tradícií

K tomuto rozhovoru ma okrem iného priviedla informácia, že ak chcete mať módne vyzdobený stromček, mali by ste si zadovážiť čierne ozdôbky. Naozaj ma to prekvapilo, pretože móda, nemóda, čierna farba iste nie práve tá, ktorá vzbudzuje pocity radosti a šťastia. Poradili sme sa preto s pani Máju Grznárovou, certifikovanou poradkyňou pre feng shui.

V posledných rokoch sa hovorí o trendoch do akej farby celý stromček ´obliecť´. V tomto roku je ´in´ zlatá a čierna. Predsa len existuje nejaká farba, ktorá by na stromčeku nemala chýbať? A kde izby by sme mali stromček umiestniť?

Skryť Vypnúť reklamu

- Vianočný stromček by mal stáť v najspoločenskejšej miestnosti, teda v obývačke alebo jedálni. Môže byť ozdobený najrozličnejšími farbami, pretože symbolizuje lásku, spokojnosť, šťastie, zdravie a každá farba má svoj význam. V prvom rade by mal vytvárať atmosféru vianočného pokoja. Nemala by chýbať červená, ktorá je farbou lásky a Vianoce sú predsa najmä o nej. Stromček s prevahou červených ozdôb by mal stáť v južnej časti miestnosti. S čiernou farbou by som nesúhlasila a problematická je aj len biela výzdoba, pravda tu si vieme pomôcť farebným osvetlením. Môžeme si povedať, pravda ak čitatelia vedia, v akej svetovej strane sa nachádza ich obývačka, akú farebnú výzdobu je najlepšie zvoliť. Napríklad na juhu to môže byť spomínaná červená, zelená, oranžová. Na západe a severozápade zlatá a strieborná. Evokuje luxus. Na severe strieborná a modrá ale tu by bolo dobré zachovať aj biele osvetlenie. Pri takto umiestnenom a ozdobenom stromček sa zvyšuje duchovnosť. Dobre sa pri ňom rozjíma. Pre východ a juhovýchod zvolíme zelenú, modrú ale hlavne tradičné ozdoby. Zelená farba vyjadruje rast, a tak isto sa pri týchto stromčekoch dobre premýšľa. Chcela by som však pripomenúť, že netreba zabúdať na naše tradičné ozdoby - šúpolie, slamu, jabĺčka, šošovicu. Feng shui rešpektuje energie ktoré sa nám uchovali v podobe tradícií po našich predkoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Počula som, že feng shui pracuje aj so šťastnými hviezdami, nie je dobré tam umiestniť vianočný stromček?

- Ročné šťastné hviezdy pre tento rok sa nachádzajú na juhozápade a juhovýchode. Ak tam umiestníme stromček, mali by sme si zabezpečiť pohodu a štedrosť. Naopak tohto roku by sme nemali stromček umiestniť na severovýchod, je tam žltá hviezda číslo 5 a tá by sa nemala aktivovať.

Želáme si lásku, zdravie, peniaze... Ako ich vieme podporiť darčekmi?

- V prvom rade si my sami musíme ujasniť čo je pre nás šťastím, pokojom a môžeme sa pokúsiť k nim priradiť naše tradičné symboly. Napríklad ku zviazaným peniažkom feng shui dáme aj rybie šupiny. K našim tradíciám patrí napríklad to, že pod obrus si dávame naše mince, či šošovicu, alebo obilie - to všetko pre prosperitu. Len pripomeniem, že najlepší je okrúhly obrus, ktorý stmeľuje rodinu. Veci, ktoré pre nás osobne symbolizujú šťastie by sme mali mať počas Vianoc pri sebe, okolo seba.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak chceme niekoho obdarovať podľa čínskych tradícií, môže to byť červená obálka so šťastnými znakmi, spomínané tri zviazané mince, ktoré zabezpečujú kolobeh peňazí. Ak chceme darčekom podporiť niekomu zdravie, siahneme po jadeite. Buď kamienku, alebo zvieratku z čínskej astrológie, v znamení ktorého sa osoba narodila z tohto minerálu. Prajeme veľa lásky? Najlepšie je darovať ruženínové srdiečko.

K neodmysliteľnej výzdobe vianočného interiéru patria sviečky, akej farby by mali byť?

Podľa toho, kde budú umiestnené a farebne tak, ako sme si hovorili pri výzdobe stromčeka. Len znovu upozorňujem, nepoužívajte čierne sviečky. Hádky by mohli spôsobiť aj modré, pretože modrá farba je priradená k živlu vody a sviečka k živlu ohňa a tieto dva elementy nebudú spolupracovať.

Je dobré dávať venček aj na vchodové dvere?

- Áno, vlastne už ním hovoríme, že za dverami sa prežívajú sviatky lásky a pokoja. Ak sú vchodové dvere orientované smerom na východ, dáme venček zelený, ak na juh, tak ladený do červena, dvere situované na sever ozdobíme zlatými a striebornými ozdobami, a takto ozdobený venček môžeme dať aj na dvere situované na západ.

Vianoce sa spájajú aj s osobnými želaniami či túžbami.

- Môžeme si ich napísať a dať do červených obálok, alebo napísať na pekný papier, previazať červenou stužkou a zavesiť na stromček. Musia nám ísť zo srdca a túžba musí vyjadrovať naše vnútorné pocity. Pravda, po Troch kráľoch ich spolu so stromčekom nedáme preč, ale uložíme niekde do zásuvky aspoň na tri mesiace. Želania však nepíšme v tvare prajem si aby som bol zdravý, alebo chcem byť zdraví, ale som zdravý, som úspešný. Teda tak, že v prítomnosti si vlastne vytváram budúcnosť.

Ako sa správať v budúcom roku radí pani Zita

Žltá krysa už vykúka spoza rohu

Pani Zita sa venuje čínskym horoskopom a keďže radí privítať aj oslavu nášho Nového roku symbolikou nadchádzajúceho čínskeho, boli sme sa jej spýtať aký rok nás čaká z pohľadu čínskej kozmológie.

Pani Zita, najprv dovoľte trochu osobnú otázku. Aký bol pre vás uplynulý rok?

"Jeho začiatok nebol najľahší, riešila som veľmi ťažké prípady a tak trochu si to odnieslo aj moje zdravie, ale po marci už prišlo dobré obdobie. Radosť mi robia moje deti a hlavne moje vnúčatá."

Takže čo nám pripravila Krysa, v ktorej znamení sa bude niesť budúci rok?

"Vlády sa ujme siedmeho februára, v deň kedy bude aj zatmenie Slnka (uvidia ho v Austrálii, na Novom Zélande a Antarktíde) a to nie je najlepším znamením. Musím upozorniť, že nás čaká priestupný rok.

V ázijskej kultúre je Krysa považovaná za vznešeného, múdreho, prešibaného ale aj usilovného živočícha. V Japonsku je kovová, teda biela krysa, symbolom pre bohatstvo. Krysa je predurčená k úspechu, vie byť všade prvá. Všeobecne rok krysy je rokom hojnosti a šťastia a je považovaný za veľmi silný najmä ekonomicky, ale za predpokladu, že nebudeme zbytočne vyhadzovať peniaze, ale naučíme sa šporiť. Je vhodné investovať do dlhodobých plánov, dôkladne premyslených, detailne vypracovaných a nakupovať nehnuteľnosti. Nemožno však improvizovať, ísť do rizika, alebo riskovať. Žltá krysa neznáša hazard aj to si treba zafixovať. Našou devízou by sa mala stať dôveryhodnosť.

Pred nami je rok žltej alebo hlinenej krysy. Prislúcha jej živel zem a medzi zemské vlastnosti patrí pracovitosť, opatrnosť, spoľahlivosť, láskavosť a loajalita. Žltá krysa je veľmi pragmatická, nemá rada zmeny a ani dobrodružstvá. Aj tieto energie nás budú sprevádzať. V tomto roku nie je potrebné sa zviditeľňovať pomocou rôznych lacných efektov, ale poctivo ísť za svojim cieľom. Môžeme očakávať, že veci sa budú vyvíjať pomalšie, ale dôkladnejšie a stabilnejšie. Musíme sa naučiť ovládnuť nadradenosť a pýchu, inak sa nám nebude dobre vodiť.

Dobre by sa malo dariť v oblasti služieb, menej už v umení. Výnimkou budú spisovatelia, mnohí zaznamenajú úspech. Každý by si mal vybudovať na pracovisku zázemie veľmi poctivou až puntičkársky prevedenou prácou. Krysa nestrpí lenivých. Menší úspech zaznamenajú napríklad informačné technológie, ktorým prial tento rok.

Krysa kladie veľký dôraz na rodinu, preto tento rok sľubuje viac manželskej stability. Nepôjde o veľké vášne, citové vzplanutia ale skôr o ustálené a pevné súžitie. Manželstvá uzatvorené od apríla do novembra budú šťastné."

Ako osláviť rok Žltej krysy?

"Osláviť ho môžete kdekoľvek, na záhrade, na chate, pri vatre. Krysu nájdete všade. Krysa je vždy stredobodom pozornosti, rada je a nežije sa . Na stôl si dajte jej malý symbol, nachystajte veľa jedla, zavolajte rodinu, priateľov. Neoblečte si nič okázalé, to krysy neobľubujú. Sú inteligentné a prednosť dajú klasickému odevu. Najvhodnejšou farbou je hnedá a žltá.

Na stole by nemal chýbať syr, orechy, kukurica, potraviny zo zrna, ale aj z mäsa a rýb. Jedlo po hostine nevyhadzujte, odložte do chladničky a postupne dojedzte."

Spomínali ste, že priestupné roky nepatria k šťastným.

"Sú to roky, kedy sa stáva veľa katasróf. Problematické bude najmä počasie, budú nás sužovať mimoriadne horúčavy, životy mnohých ohrozia cunami. Vyskytnú sa problémy s naftou. Len toľko poviem - ak zvládneme dátum 21.6. budeme žiť veľmi dlho. Pozor si musia dávať Barani, Levi, Váhy, Kozorožce, Vodnári a Ryby."

Tarotmanky Elišky Vysloužilovej sme sa spýtali:

O čom píšu jednotlivé znamenia Ježiškovi?

Tentokrát sme pani Elišku poprosili, aby nám vyložila karty na jednotlivé znamenia zverokruhu s otázkou, ako strávia Vianoce, a aký darček ich poteší.

Barani: Budú veľmi netrpezliví, akoby stále na úteku. Ich "akčnosť" môže hraničiť až s bezohľadnosťou a pravdepodobne sa nevyhnú konfliktom s najbližšími. Dôležité je, aby sa ovládali. Pod stromčekom urobia im radosť darčeky s erotickým nábojom, alebo také, ktoré poslúžia rozvíjať ich hobby a parfumy.

Býci: Na Vianoce sa asi vyskytnú nečakané udalosti, ktoré mnohých odvedú od trávenia sviatkov mimo ich domova, alebo sa objaví nečakaná návšteva z ďaleka. Budú melancholickí, plní spomienok. Potešia ich knihy alebo DVD, najmä ak budú plné humoru.

Blíženici: Budú mať trochu kontroverzné Vianoce a môže ich potrápiť svetabôľ. Pre nich bude veľmi dôležití, aby ich blízky obdarovali darčekmi, po ktorých túžia. Podľa kariet by to mali byť najmä predmety súvisiace s etno štýlom, alebo kamienky, ale zaujímavé rastliny, či veci súvisiace so zemou.

Raci: Tieto sviatky budú pre mnohých Rakov zaťažkávajúcou skúškou. Ženy by si mali čo najviac práce urobiť v predstihu. Mužov sa zmocní nervozita. Pozor na alkohol.

Levi: Prežijú úžasné Vianoce. Budú kreatívni a veselí. Ak vedia, že sú dlžní ospravedlnenie, nech tak urobia. Venuša nad nimi drží ochranu. Pre nich je vhodný akýkoľvek darček, pravda musí byť veľmi luxusný.

Panny: Budú nervózne, prehnane kritické. Ich energia akoby bola zablokovaná. A o to viac budú podráždené. Musia si odpustiť pichľavé poznámky, lebo inak pokazia sviatky všetkým blízkym. Tohto roku sa treba pri výbere darčeka s nimi poradiť, aby nemali dôvod na hundranie.

Váhy: Čakajú ich sviatky plné pozitívnych prekvapení a nových začiatkov. Vianoce budú akýmsi prelom v ich citovom živote. Mali by ich, čo je u Váh neobvyklé, ale karty tak ukázali, potešiť praktické veci súvisiace s hospodárením, alebo ich prácou.

Škorpióni: Pozor na psychiku. V rodine asi nepôjde všetko podľa ich predstáv. Radím im zahĺbiť sa do kníh, pozrieť si dobrý film, ale určite sa vyhnúť alkoholu. Svojou láskavosťou obrúsia hrany. Darujte im veci, ktoré majú vysokú estetickú hodnotu a súvisia s umením. Poteší ich aj starožitnosť.

Strelci: Vianoce strávia v pokoji ak nepodľahnú pokušeniu či už prejedaniu sa, alebo zvýšenej kombinácii alkoholu. Mali by si jednotlivé dni tak trochu naplánovať a potom bude všetko v poriadku. Pozor na chrbát, konkrétne oblasť krížov. Strelcov potešia darčeky, ktoré budú navodzovať pocit tepla. Môže to byť prikrývka z vlny, teplý sveter, pekný šál.

Kozorožce: Na Vianoce sa budú cítiť trocha unavene. Pre nich by bolo ideálne odísť tráviť Vianoce niekde tam, kde sa o nich dobre postarajú. Zmena by ich potešila, lebo na druhej strane pobyt v spoločnosti im prospeje. Darujte Kozorožcom všetko, čo im pomôže dobre relaxovať a posilní kosti. Pobyt vo Vitálnom svete, permanentku na masáže, soli do kúpeľa, dobré zdravotné krémy.

Vodnári: Budú síce túžiť po nehe a láske, lenže sa môžu stretnúť s finančným problémom, alebo iným nečakaným problémom, ktorý sa vyrieši až na sklonku dňa. Pre nich bude najkrajším darčekom hudba, ku ktorej inklinujú alebo DVD.

Ryby: Prežijú krásne Vianoce, len nech sa nedajú zatiahnuť do riešenia problémov iných ľudí. Jupiter je im veľmi naklonený. Počas Vianoc na nich bude veľmi pozitívne vplývať uniformovaná osoba. Až tak, že ich osud sa vydá na šťastnú cestu. Napokon aj darčeky súvisiace s cestovaním ich veľmi potešia, najviac ich však poteší ak ich blízky prejavia radosť z darčekov, ktoré Rybky pripravili.

Štedrovečerná tabuľa alebo mágia na tanieri

Na štedrovečernom stole zvyknú byť tradične niektoré plodiny. Prečo? Mágia rastlín vysvetľuje z akých dôvodov ich tam možno intuitívne kladieme.

Ananás respektíve jeho šťava vzbudzuje vášeň, sušené šupky privolávajú šťastie a pomáhajú zbohatnúť. Mak znásobuje peniaze, v jedle u milovanej osoby vzbudzuje lásku a osoby spája. Zvyšuje tiež plodnosť. Pomaranč privoláva lásku. Kokos chráni majetok. Slivky udržujú lásku. Orechy pomáhajú splniť želania. O hrachu sa hovorí, že struk prináša zisk a šťastie. Sušený sa používa do rôznych zmesí na privolanie peňazí. Šošovica symbolizuje veľa bohatstva. Ryba okrem kresťanskej symboliky so svojimi lesklými šupinami pripomínajúcimi mince má zabezpečiť dostatok peňazí. Na stole by nemal nechýbať chren, ktorý dodáva odvahu. Cesnak zasa zdravie. S medom najstarší člen urobil ostatným krížik na čelo, ako ochranu proti všetkému zlému.

Omrvinky nechávame po štedrej večeri pre duše mŕtvych.

Stranu pripravila: Katarína Bednářová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 573
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 190
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 525
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 449
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 723
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 622
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 256
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 186
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 097
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 084
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predajca áut tvrdí, že stromy ohrozovali autá. Parkovisko je od väčšiny vyrúbaných vzdialené viac ako 10 metrov.
Penzák je významnou architektonickou dominantou a kultúrnou pamiatkou Nového Smokovca.
Zosun časti pôdy na sídlisku Sekčov. Obyvatelia sa boja v blízkosti parkovať.
Koronakríza pokračuje, daňové opatrenia sa ale vrátili naspäť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop