upozorňujú na riziká.
KOŠICE. Chlapi z Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) každý rok zasahujú pri požiaroch, ktoré majú na svedomí práve rôzne sviečky. A to nielen klasické z vosku, ale aj elektrické.
Kupovať len certifikované
"Čo sa týchto týka, ľudia by ich nemali kupovať na rôznych pokútnych miestach, ale mali by dávať prednosť len elektrickým sviečkam, ktoré majú certifikáty," povedal nám Jozef Bodnár, riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ Košice. "Nemusia byť totiž robené na elektrické napätie v našich rozvodoch. Prechodový prúd potom môže rozžeraviť drôty a spôsobiť požiar."
Pozor na bezpečnú vzdialenosť
Podľa J. Bodnára ozajstnou priamou hrozbou je plameň voskovej sviečky. "Ak sú na stromčeku, nemali by byť priveľmi blízko konárikov, či horľavých ozdôb, to isté platí aj o prskavkách. Stále treba dbať na bezpečnú vzdialenosť. Sviečky zvyknú v domácnostiach dávať aj na sviatočné stoly, aby to vyzeralo, čo najefektnejšie, tak pod ne ešte pridajú papierové ozdobné servítky. Potom stačí už len pozabudnúť, že sviečka pomaly dohára, od nej sa chytí papier a máme na krku požiar," dodal šéf hasičov.
Upozornil aj na zábavnú pyrotechniku, ktorej výbuchy sa už teraz ozývajú v uliciach mesta. Z minulých rokov sú známe prípady, keď zle namierená svetlica, či raketka skončila na balkóne bytového domu alebo v budove materskej školy a následný požiar spôsobil nemalé škody.
Nikdy nie do prievanu
Za rizikové považujú hasiči sviečky v plastových horľavých obaloch alebo v súčasnosti moderné sviečky, v ktorých sú zaliate rôzne plastové ozdoby, či časti sušených rastlín. Zapálené sviečky by nikdy nemali ostať bez dozoru dospelých osôb, pod každú je nutné dať podložku z nehorľavého materiálu. Horiaca sviečka by nikdy nemala byť v prievane, od plameňa sa totiž môže veľmi ľahko zapáliť napríklad záclona, záves alebo suché vetvičky a ozdoby.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári