preto, lebo zlodeji si zoberú hotovosť, doklady však vyhadzujú do kontajnerov.
KOŠICE. "Polícia už posilnila výkon služby hlavne v nákupných centrách, hypermarketoch či na parkoviskách, keďže je tam teraz v pohybe viac áut," vysvetľuje krajský riaditeľ PZ v Košiciach plk. Juraj Bukuš. "Samozrejme dohliadneme aj na Blšák, trhy, Hlavnú ulicu, všade, kde sa premieľa veľa ľudí. V prostriedkoch MHD síce taktiež dochádza k vreckovým krádežiam, ale špeciálne akcie v tomto prípade robiť nebudeme."
Treba si všímať okolie
J. Bukuš poradil, že si treba všímať aj ľudí okolo seba. V niektorých prípadoch sa totiž ľudia sústreďujú len na nákup, zabúdajú pritom na svoje veci. Netreba teda nechávať kabelky či cenné veci v nákupných košoch. Niekedy stačí pár sekúnd a už ich niet.
"Špecifickou oblasťou sú autá. Nákupy treba ukladať do kufra tak, aby ich nebolo vidieť. Najmä v predvianočnom období ľudia s obľubou obiehajú viac nákupných centier. Zaparkujú pred nimi a keď nechajú veci viditeľne položené vo vozidle hrozí, že o ne prídu. Auto nie je trezor."
Volajte políciu
Ak niekomu niečo zmizne, v hypermarketoch sú k dispozícii strážne služby. J. Bukuš však v každom prípade radí zavolať aj políciu. "Určite, netreba sa obávať osloviť ani ochranu objektu, je ale vždy namieste privolať aj policajtov, ktorí prípad zadokumentujú, prípadne môžu aj na základe kamier identifikovať páchateľa. Skupiny sú totiž organizované, ukradnú niečo, okamžite si to podajú a zlodeja je už veľmi ťažko nájsť. Oni totiž vyhľadávajú miesta, kde je tlačenica a veľký pohyb ľudí. Využijú príležitosť a šikovne si to vedia odovzdať."
Lepšie je platiť kartou
Polícia odporúča nenosiť pri sebe veľkú hotovosť a radšej platiť kartou. Kradnú sa síce aj tie, pokiaľ však nemá pri karte človek PIN kód, zlodej si nepomôže. "Naše obvodné oddelenia majú jednotlivé skupiny vreckárov, o ktorých vieme, zmapované a budeme ich monitorovať. Snažíme sa o to, aby sme im čo najviac trestnú činnosť prekazili a na druhej strane sa pokúsili ochrániť čestných ľudí."
V strehu aj železničná polícia
Zvýšené bezpečnostné opatrenia na ochranu ľudí pred zlodejmi prijala aj železničná polícia. "Vyčlenili sme na toto obdobie väčší počet síl a prostriedkov," povedal nám kpt. Marián Oružinský z Oblastnej správy Železničnej polície (ŽP) v Košiciach. "Vo vlakoch budú posilnené hliadkovacie služby za účelom predchádzania okrádania cestujúcich. Boli oslovení aj pracovníci železníc, aby v určitých časových intervaloch hlásili cez staničné rozhlasy upozornenia cestujúcim na možnosť, že môžu byť okradnutí a tiež aby venovali zvýšenú pozornosť svojim osobným veciam."
Pozor na tlačenicu
Železničná polícia radí, ako sa vyhnúť nepríjemnostiam v podobe okradnutia. "V prvom rade by mal každý cestujúci dbať na to, aby nesedel sám v kupé. Mal by sledovať, akých má spolucestujúcich. Ak sa vzdiali z miesta, kde sedí, napríklad na WC, mal by niekoho požiadať, aby mu postrážil jeho osobné veci. Mal by si so sebou zobrať všetky doklady a cennosti. Pokiaľ sa dá, cestujúci by sa mal snažiť nezaspať. Lebo veľa ľudí je okradnutých práve počas spánku. Zlodeji zvyknú využívať aj tlačenice, ku ktorým dochádza pri nastupovaní do vlaku a vystupovaní z neho. Vreckári totiž veľmi radi využívajú, respektíve zneužívajú práve tento frmol," zdôraznil M. Oružinský.
Krádež hláste čo najskôr
Podľa jeho slov, ak cestujúci zistí, že bol okradnutý, má viacero možností, ako postupovať ďalej. Keď sa vo vlaku nachádza hliadka železničnej polície, mal by jej krádež ihneď oznámiť. Vie totiž opísať, ako vyzerala vec, o ktorú prišiel a policajti môžu rýchlo konať. Prehliadnu okamžite celý vozeň, vrátane miest, kde sa zvyknú vreckári zbavovať ukradnutých dokladov a vecí, ktoré by ich mohli usvedčiť. Čiže priestory WC a umyvárne. Ak hliadka vo vlaku nie je, mal by okradnutý oznámiť krádež pracovníkovi železníc. Tí sú na takéto prípady školení a postupujú podobne ako železniční policajti. Železničiari vedia, či sa vo vlaku hliadka nachádza a ihneď sa s ňou skontaktujú. Keď cestujúci zistí krádež neskôr, napríklad pri výzve, aby predložil cestovný lístok alebo keď si kontroluje batožinu, mal by udalosť nahlásiť na najbližšom oddelení železničnej polície. Čiže v najbližšej železničnej stanici.
Mestskí hliadkujú aj v civile
Košickí mestskí policajti v boji proti vreckárom a ďalším nekalým živlom, ktoré by chceli ľahko zarobiť na úkor iných, úzko spolupracujú s príslušníkmi štátnej polície.
"Tiež sme posilnili počet hliadok, na bezpečnosť občanov budú dohliadať aj naši príslušníci v civile," informoval nás Slavomír Pavelčák, zástupca náčelníka Mestskej polície v Košiciach. "Samozrejme, nemôžem povedať, na ktorých miestach a akým spôsobom policajti sledujú prípadnú činnosť vreckárov, ale výrazne nám pomáha sieť kamier nášho kamerového systému, fungujúceho v košických uliciach."
Autor: sam&krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári