stretáva v učebni etickej výchovy, aby ako sami tvrdia, nasýtili svojich spolužiakov, učiteľov alebo samotných Krompašanov správičkami, radami, oznámeniami, riešiteľnými zápletkami či záhadami. Reč je o mladých ľuďoch z Tajfúnika. Rozhlasový a literárny krúžok pracuje v škole už druhý rok a školáci popri svojich každodenných malých či veľkých povinnostiach zvládajú aj stres zo školského i mestského vysielania a každá nová udalosť je pre nich výzvou, ako sa s ňou popasovať.
Sedmička z Tajfúnika
Veronika Cehlárová, Soňa Pavolová, Daniel Kupec, Kornélia Kupcová, Frederik Haško, Karin Kočišová a Danka Kaczová v takom zložení pracuje na rozhlasových vlnách Tajfúnik pod vedením Anny Pustayovej. "Sme tu opäť, sme tu zas, náš Tajfúnik víta vás," znie dvakrát mesačne v pravidelnom školskom vysielaní a raz mesačne v mestskom rozhlase. Karin a Daniela sú deviatačky. Do Tajfúnika prišli pred dvoma rokmi. "Myslela som si, že to môže byť zaujímavá príležitosť vyskúšať si to. Získať vedomosti, spoznať nových ľudí, trocha sa zviditeľniť," zdôvodnila svoje rozhodnutie Karin, redaktorka hlavného spravodajstva. "Stretnúť nových ľudí ma lákalo. Rovnako ako aj bližšie spoznať svoju rodnú reč," zdôraznila Daniela, redaktorka Dobrej rady nad zlato. A keďže sú obidve deviatačky a majú množstvo školských povinností, popri nich si však vždy nájdu čas a pripravia pre svojich poslucháčov niečo nové, zaujímavé. Ako Daniela prezradila, hoci má chvíle, keď sa jej toho veľa nechce, potom prídu okamihy, keď poriadne popracuje a pripraví aj dve relácie naraz.
Naživo i na záznam
Rozhlasáci pracujú pod šéfredaktorskou taktovkou Daniela Kupca. Tento šiestak je redaktorom Lupy a má na starosti aj úvodníky. Ako prezradil, ten posledný písal tri týždne, pokiaľ s ním nebol celkom spokojný. "Sú to veľmi šikovné deti. Pracujú nielen v škole, ale aj v krúžku. Vidieť, že sa snažia," uviedla A. Pustayová. Hoci úlohy sú pevne dané, diskusia a polemika v Tajfúniku sú priam žiadané. Vysielanie na zázname v škole alebo naživo v mestskom rozhlase má svoje osobité čaro. Hoci, ako školáci tvrdia, každé z nich má svoje výhody i nevýhody. "Pripravíme a napíšeme si témy, tie potom upravím, spracujeme, nahráme a pustíme do školského rozhlasu. Živé vysielanie je však iné. Je tam väčšia tréma," skonštatoval Frederik Haško, redaktor Popleta, technik a administrátor webstránky v jednej osobe. Nahrávanie na záznam či živé vysielanie so sebou prináša nielen zaujímavé informácie, ale aj vtipné situácie. Povestné "breptíky" sa nevyhýbajú ani Tajfúniku. "Raz sme nahrávali na záznam do školského vysielania a ja som v závere mala poďakovať za dobré rady pani učiteľke. Namiesto ďakujem za odborné rady som povedala, ďakujeme za odporné rady. Nastal výbuch smiechu, no našťastie išlo to na záznam, tak sa to dalo prehrať," zaspomínala Daniela, ktorá má osvedčené grify, ako v živom vysielaní zahladiť menšie chybičky. "Živé vysielanie má zasa jednu veľkú výhodu, ak sa deti pomýlia, pustí sa hudba," uviedla A. Pustayová.
Rozhlasový chlebík
Práca v rozhlasovom krúžku nie je iba o informáciách, je to aj o medializácii. Na tú si pomaly školáci z Tajfúnika už aj zvykli. I keď... "Tí mladší žiaci si nás všímajú s poznámkou aha, to je tá z rozhlasu. Je to milé. U tých starších je to iné. Cítiť tu závisť. Vraj, že sa ukazujeme. No my sme to skúsili a páči sa nám to. Tak nech to skúsia aj oni," zamyslela sa Karin. Ak by sa sedmička rozhlasákov mala opäť rozhodovať o tom, do akého krúžku sa prihlásiť, volili by rovnako. Za všetko hovorí aj týchto pár viet z webovky Tajfúnika - "Nuž čo, dali sme sa na boj, tak bojujeme. Zviditeľnili sme sa v škole aj v meste, v rozhlase dávame slovo, učíme sa ho aj prijímať. Nie je až taký ľahký náš rozhlasovský chlebík! A jeho príchute vôbec nemajú vôňu jednotiek... Už druhý rok to však robíme radi z jednoduchého dôvodu - chceme to robiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári