SOI UPOZORŇUJE NA NEBEZPEČNÉ HRAČKY
V súvislosti so sviatkami začínajú najmä veľké obchodné reťazce s masovými akciami pre zákazníkov. Množstvo obchodných sietí však porušuje v mnohých prípadoch zákon. Viete, kde bezpečne kúpiť pyrotechniku či aké hračky sú pre vaše deti nebezpečné?
Ako nám povedala hovorkyňa SOI Danuša Krkošová, "teraz sa zameriavame hlavne na bezpečnosť výrobkov, pričom sme už odobrali vzorky elektrických svietiacich reťazcov za účelom posúdenia ich bezpečnosti. Veľký pozor si musia dať spotrebitelia aj na pyrotechniku."
Kontroluje sa najmä bezpečnosť
Minulý rok zistila SOI problémy s pyrotechnikou v 38% kontrolovaných prevádzok. Najčastejším dôvodom uloženia zákazu predaja bolo nedoložené vyhlásenie o zhode, nesprávne značenie, chýbajúce návody na použitie, ponuka po dobe spotreby, či porušený pôvodný obal. Súčasná legislatíva predpisuje predaj pyrotechniky stupňa nebezpečnosti triedy II., III. a T1 len za podmienky, že predavač upozorní kupujúceho na dodržiavanie návodu na použitie a na požiadanie k nemu podá vysvetlenie. Teda musí byť odborne spôsobilý. Porušenie tejto povinnosti bolo zistené v 10 % prevádzkových jednotiek, čo predstavuje voči roku 2005 zvýšenie ich podielu o 4 %, začo bol uložený zákaz výkonu obchodnej činnosti. Ako uvádza výročná správa SOI, "situácia v dodržiavaní právnych predpisov pri predaji zábavnej pyrotechniky sa v porovnaní s r. 2005 nezlepšila, ešte stále tu pôsobí pomerne veľa podnikateľských subjektov, ktorí si svoje povinnosti neplnia."
Nebezpečné sú hračky
V súčasnej dobe je v sérii nebezpečných produktov napríklad hračkárske auto na zotrvačník, detské auto miešačka či sada hračkárskeho luku s terčom. Preto si dajte pozor, čo kúpite deťom na Vianoce. Nebezpečných výrobkov je však omnoho viac, ich presný zoznam s fotografiami je na stránke www.soi.sk. Ak ste ešte pred zverejnením nebezpečenstva tento tovar zakúpili, nezabúdajte, že u výrobcu máte právo na okamžité vrátenie peňazí za tovar. Nebezpečné hračky sa však neobjavujú len na trhoviskách, či u ázijských predajcov. Kontrolovaný tovar je mnohokrát zdraviu škodlivý aj vo veľkých reťazcoch, preto si stránku SOI prezerajte vo vlastnom záujme priebežne.
Klamanie spotrebiteľa je bežnou praxou
Pri predaji výrobkov je veľkým neduhom aj klamanie spotrebiteľa. "Ide o uvádzanie nepravdivých, neúplných, nepresných údajov o výrobkoch a ich bezpečnosti, o podmienkach predaja. Ide aj o nedodanie výrobkov, ktoré sú uvedené aj v propagačných letákoch, alebo neposkytnutie informačných povinností o vlastnostiach výrobkov," upresňuje Danuša Krkošová. Pritom nejde len o klamlivé praktiky a teda nepravdivé informacie, ktoré môžu uviesť spotrebiteľa do omylu, ale aj klamlivé opomenutie poskytnutia podstatných informácií. "A toto všetko v etape rozhodovania môže ovplyvniť spotrebiteľa a ten urobí rozhodnutie, ktoré by inak neurobil," uvádza Krkošová.
Reklamácie niekomu vôbec nič nehovoria
Ako nám potvrdila hovorkyňa, veľmi veľa nedostatkov eviduje SOI vo veci nevybavenia reklamácií. "Niektorí podnikatelia vôbec nereagujú na reklamácie. Nedodržujú termíny, respektíve označia reklamáciu za neopodstatnenú, pričom sa ňou vôbec nezaoberajú." Ako Krkošová dodala, neohrozenú pozíciu v tomto smere si udržiava textil a obuv.
Načo si dať pozor?
Pri textilných výrobkoch si dajte pozor na označovanie materiálového zloženia, symbolmi ošetrovania, ktoré musia byť uvedené na výrobkoch. Pri elektrotechnických, či elektronických výrobkoch musia byť energetické štítky, ako aj bezpečnostné upozornenia, u hračiek, či je tam CE značka, meno, alebo obchodný názov výrobcu, jeho splnomocnenca alebo dovozcu. Taktiež aj minimálny vek používateľov hračiek, alebo potreba zabezpečiť dohľad dospelej osoby pri ich používaní, upozornenia na nebezpečenstvo a návody na používanie. "Všeobecne odporúčame, aby si spotrebitelia pred kúpou uskutočnili malý prieskum trhu a to podľa ponuky napr. typov výrobkov a cien. Nielenže môžu ušetriť, ale hlavne aby si vybrali kvalitné a bezpečné tovary, aby boli správne označené, aby bol priložený aj riadne a správne preložený návod na používanie a obsluhu v slovenskom jazyku." V žiadnom prípade si nezabudnite odložiť doklad o kúpe a záručný list. Skontrolujte si aj aké sú podmienky a spôsob reklamácie vrátane údajov o tom, kde možno reklámaciu uplatniť a o vykonaní záručných opráv.
* * *
FAKTY
Ako dopadli kontroly v obchodných reťazcoch
V lete 2007 vykonali inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie kontrolu v prevádzkarniach obchodných reťazcov. Inšpektori sa zamerali hlavne na tie subjekty, ktoré predávajú ovocie a zeleninu formou samoobslužného váženia ako aj na tie, ktoré vyhlásili podporné akcie predaja formou propagačných letákov. A tie sú aktuálne najmä teraz, preto si dajte veľký pozor, aby ste sa nenechali oklamať.
Nedostatky v 57% prípadoch
Kontrola sa vykonala v 475 prevádzkarniach a nedostatky boli zistené v 271 prevádzkarniach, čo predstavuje 57%! Najviac porušení bolo zistených v reťazci Tesco (až 36 zo 41 kontrolovaných prevádzok), Ahold predajne Albert a Hypernova (17 z 21) a Kaufland (18 z 23). Najlepšie obstála sieť Prima zdroj holding s pomerom 9 z 24.
Blokujú viac, ako je na cenovkách
Najvyššia frekvencia predražovania bola zistená v predajniach BALA, keď z 37 vykonaných kontrolných nákupov boli 3 predražené. Pre zaujímavosť treba spomenúť, že pri kontrolných nákupoch v Prima Zdroj Holding, REMA 1000 a Carrefour, nebolo zistené žiadne predraženie. To však neznamená, že tam si bločky z pokladní nemusíte kontrolovať. Do kontrolných nákupov bolo zakúpených 1505 druhov ovocia a zeleniny predávaných na hmotnosť, z ktorých u 23 druhov bolo zistené predraženie. V jednom prípade predraženie bolo spôsobené nesprávnou cenou nastavenou na samoobslužnom meradle. Išlo o prevádzkareň BALA, Košice, kde na meradle bola nastavená cena jabĺk Golden Delicius 34,90 za I. triedu, pričom v ponuke boli len jablká II. triedy, ktorých správna cena podľa cenovej evidencie bola 31,90 korún...
Zavádzajú aj v akciových letákoch
Teraz je pre zákazníkov určite zaujímave aj listovanie v reklamných akciových letákoch. V prekontrolovaných 475 prevádzkarniach v čase kontroly prebiehala reklamná akcia v 469 prípadoch. Nedostatky boli zistené u 151 reklamných letákov, čo predstavuje 32,1%. V ponuke mnohých reťazcov sa nenachádzalo na začiatku predajných akcií mnoho druhov výrobkov, čo je tiež nedostatkom, ktorý rieši SOI. Z toho najviac chýbalo v reťazci Tesco, COOP Jednota a BALA. Propagácia nesprávnych cien v reklamných letákoch bola zistená taktiež, z toho najviac v Kauflande.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári